Активність депутатів Херсонської міської ради на пленарних засіданнях у 2019 році

24.03.2020

{{ article }}

У рамках моніторингової ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад», яку в Херсоні реалізують експерти Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень та Комітету виборців України, був зроблений аналіз активності депутатів Херсонської міської ради під час 22 пленарних засідань, проведених у 2019 році. 

Експерти підрахували змістовні виступи депутатів під час цих засідань. До них не зараховувались процедурні питання на кшталт: внесення питань до порядку денного, зняття їх з розгляду, повернення до розгляду, пропозиції щодо змін в проєкти індивідуального характеру (земельні, майнові), уточнюючі коментарі тощо. 

Крім того, не враховувались офіційні виступи за посадою,  тобто коли депутат доповідав в якості посадової особи, керівника комунального підприємства або від депутатської комісії. Не бралось до уваги обговорення внутрішніх справ у раді, політичні коментарі та заяви.

Нас цікавили змістовні пропозиції, направлені на вирішення конкретних проблем виборців, покращення стану міста, питань економічного, соціального та духовного розвитку.  Моніторинг здійснювався на підставі протоколів пленарних засідань, які розміщені на сайті міста. 

Методика оцінювання була простою: кожному депутату підрахували відсоток пленарних засідань, на яких він мав хоч один змістовний виступ, та виставили відповідний бал. Якщо депутат не виступив жодного разу, він не отримав бал. Якщо мав виступ під час декількох засідань (до 20%), отримав 1 бал. Від 20% до 40% засідань – 2 бали; 40%-60% - 3 бали; 60-80:% - 4 бали, і 5 балів за виступи на більш ніж 80% пленарних засідань. Також слід зауважити, що ми не враховували пленарні засідання на яких депутат був відсутнім.

Найвищу оцінку і єдину «п’ятірку» отримав представник «Батьківщини» Дмитро Ільченко (виступи на 87% засідань), який регулярно коментував важливі питання та надавав їм правову оцінку. 4 бали за виступи нараховано: Аллі Беліченко, Віталію Богданову, Михайлу Лінецькому, Руслану Рубану, Єгору Устінову та Вячеславу Яременку, правда, останній при цьому пропустив більше половини засідань. Всі перелічені депутати позафракційні.

Водночас є чимало тих, хто не зробив за рік жодного змістовного виступу. Це Дмитро Больбот, Віктор Шевчук та Ігор Грек (всі «Наш Край»), Валерій Боржков (УКРОП), Сергій Жуйков,  Дмитро Іванов та Олександр Кривчун (всі “Блок Петра Порошенка”), Олексій Заболотний, Лариса Лєонова, Сергій Собчук (позафракційні) та Катерина Пушкарьова («Батьківщина)».

Ще 14 обранців виступи лише пару разів, і, відповідно, заробили 1 бал. 10 отримали 2 бали (виступи на 20-40% засідань), і ще 10 отримали 3 бали (40-60% засідань). 

В цілому показники у 2019 році відповідають минулорічним, але стало на 3 депутатів більше серед тих, які не мали жодного виступу.

Суттєво змінились показники по фракціях, адже змінилась сама структура міської ради: тепер 18 обранців, або третина, позафракційні. Саме вони стали найбільш активними у 2019 році. Середня кількість сесій, на яких позафракційні депутати мали змістовні виступи, складає 38%. Саме серед них всі шість «ударників» (ті, хто отримав 4 бали). 

Серед фракцій найкращий результат у «Самопомочі» - 33%. У “Батьківщини” - 31%. Слід за ними з великим відставанням ідуть “Блок Петра Порошенка «Солідарність» (24%), «УКРОП» - 23% та «Свобода» - 22%, «Наш Край» - 21% і Радикальна партія 19%. Провальним можна вважати показники “Опозиційного Блоку”, який залишили провідні обранці. Якщо минулого року вони були безумовними лідерами (50%), то в цьому такі ж явні аутсайдери з 9%.

Нагадаємо, що в Україні триває всеукраїнська кампанія “Атестація депутатів місцевих рад”. Ми й надалі будемо знайомити вас із результатами роботи депутатів Херсонської міської ради. 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» 

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в місті Херсоні звертайтесь до: Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень: тел. +38 (050) 396 6752, e-mail admos@ukr.net

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».