Активність у постійній комісії - один із небагатьох способів депутатського контролю за реалізацією програм, рішень, а також за роботою виконавчої влади. Аналітики Громадянської мережі ОПОРА у Львові у межах проекту “Атестація депутатів місцевих рад” дослідили специфіку роботи десяти постійних комісій ЛМР в аспекті відвідування депутатами їх засідань.
Вивченням, попереднім розглядом і підготовкою питань, здійсненням контролю за виконанням рішень Ради та її виконавчого комітету займаються Постійні комісії Ради, що обираються з числа її депутатів. Ухвалою ЛМР №128 від 4 лютого 2016 р. “Про затвердження положення про постійні комісії Львівської міської ради 7-го скликання” було створено 10 постійних комісій, жодна з яких у звітній період не зазнала структурних змін.
Вивчення показника присутності депутатів на засіданнях постійних комісій ґрунтувалося на дослідженні протоколів засідань комісій, з копіями яких можна ознайомитися у розділі “Постійні комісії” на Інформаційному порталі Львівської міської ради. Для уточнення необхідної інформації, пов’язаної із роботою постійних комісій ми зверталися також до YouTube-каналу Львівської міської ради, за допомогою якого будь-яке засідання комісії можна подивитися як в режимі реального часу, так і у записі. До того ж відповідно до п.8. ст.21 Регламенту Львівської міської ради 7-го скликання «щоквартально секретаріат Ради оприлюднює на інформаційному порталі депутатів Ради інформацію про відвідування депутатами Ради засідань постійних комісій на підставі інформації, отриманої від секретарів постійних комісій, які зобов’язані подати таку інформацію до секретаріату Ради протягом 10 робочих днів після закінчення кварталу». За нашими спостереженнями ця інформація із незначними затримками, але все ж доволі регулярно оновлюється на Інформаційному порталі, являючи собою, таким чином, третє, контрольне, джерело для формування рейтингу відвідуваності депутатами засідань постійних комісій, до складу яких вони входять.
Постійні комісії ради проводять свою роботу у формі засідань, які відбуваються у визначені ними дні і години. Важливо, що засідання скликаються за необхідності, а тому кількість засідань різних постійних комісій може суттєво відрізнятися. Наприклад, найменше (17 разів) у звітній період засідали Комісія екології та природокористування та Комісія конкурентоспроможності, сталого розвитку та підприємництва (18 разів). Трохи частіше збиралися на засідання Комісія законності, депутатської діяльності та свободи слова (24 рази), Комісія інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики (27 разів), Комісія культури, молодіжної політики та спорту (30 разів), Комісія з питань землекористування (32 рази), Комісія архітектури, містобудування та охорони історичного середовища (37 разів) та Комісія з питань комунальної власності (45 разів). Найбільше – по 51 засіданню провели Комісія фінансів та планування бюджету та Комісія гуманітарної політики. У підсумку, за звітній період – із листопада 2017 р. до листопада 2018 року відбулося 332 засідання постійних комісій.
Подібно до регулярності скликання засідань різним є і показник кількісного складу комісій. Так, наприклад, у Комісії екології та природокористування працює 3 депутати, натомість найбільшими за складом залишаються Комісії інженерного господарства, транспорту, зв‘язку та житлової політики та Комісія фінансів та планування бюджету, що включають до свого складу по 10 обранців. До складу постійних комісій не можуть бути обрані Львівський міський голова та секретар Ради.
Зауважимо, що у звітній період відбулися незначні кадрові ротації. Так, з квітня місяця 2018 року Андрій Рікота перестав працювати у Комісії конкурентоспроможності, сталого розвитку та підприємництва та став входити до складу Комісії фінансів та планування бюджету, натомість місце у Комісії конкурентоспроможності, сталого розвитку та підприємництва зайняв його фракційний колега – Маркіян Лопачак. У випадках цих двох депутатів ми окремо дослідили показники відвідуваності у межах кожної з комісій на момент входження депутата до її складу та потім вираховували усереднений показник відвідуваності депутата в обох комісіях. Для інших депутатів всі показники дисциплінованості вираховувалися у межах діяльності окремої комісії, до складу якої він (вона) входить.
Показники відвідуваності засідань постійних комісій дещо відрізняються від показників відвідуваності пленарних засідань депутатами Львівської міської ради. 18 з 64-х депутатів міської ради відвідали більше 90% засідань постійних комісій, до складу яких вони входять. Проте у випадку з комісіями 100% показник відвідуваності все ж мають двоє обранців – Юрій Моравецький (провів усі 32 засідань Комісія з питань землекористування, у якій він є головою) та Петро Адамик (не пропустив жодного з 18 засідань Комісії конкурентоспроможності, сталого розвитку та підприємництва, у якій він є секретарем). Дуже високі показники відвідування у Михайла Дідуха (97%, 36 з 37) та Богданни Зубрицької (97%, 31 з 32), Вікторії Довжик (96%, 49 з 51), Юрія Кужелюка (96%, 49 з 51), Ігоря Телішевського (95%, 35 з 37), Ігоря Дяковича (94%, 48 з 51), Андрія Пундора (94%, 17 з 18), Ірини Оршак (94%, 16 з 17), Любомира Босаневича (94%, 48 з 51), Олега Сорочкіна (94%, 30 з 32), Володимира Крицака (93%, 25 з 27), Валерія Веремчука (92%, 47 з 51), Тараса Ворка (91%, 41 з 45), Юлії Хомчин (90%, 27 з 30), Тетяни Іванів 90% (46 з 51).
У 24 з 63-х депутатів показник відвідування постійних комісій вище 80%, і тільки у 20-ти обранців цей показник коливається між 80% та 50%. Менше половини засідань постійних комісій ЛМР VII скликання відвідали двоє депутатів: Григорій Козловський (33% або 17 з 51 засідання) та Оксана Динік (47%, 8 з 17).
На відміну від попередніх років, коли показники роботи депутатів у сесійній залі та комісіях часто збігалися, за результатами цьогорічного дослідження лише чверть депутатів ЛМР мають практично однакові показники відвідуваності як пленарних засідань, так і засідань постійних комісій, тоді як більша частина з них покращила або погіршила свої показники.
Так, наприклад, в рази кращою за показники голосування у сесійній залі є робота у комісії Юлії Гвоздович. Комісія законності, депутатської діяльності та свободи слова за вивчений термін збиралася для роботи 24 рази, і оскільки Юлія Гвоздович є в ній головою загальний показник відвідуваності нею засідань комісії склав 83%. Подібна ситуація, але з меншою різницею у показниках Вікторії Довжик, яка очолює комісію фінансів та планування бюджету – показник її присутності на засіданнях комісії складає 96%, тоді як відвідування пленарних засідань 83%. Трохи кращий результат роботи у комісіях продемонструвала Тетяна Іванців, відвідавши 90% засідань Комісії гуманітарної політики, та Коляда Максим, відвідавши 89% засідань Комісія конкурентоспроможності, сталого розвитку та підприємництва. Ольга Посипанко та Андрій Пундор, подібно до Юлії Гвоздович, обіймаючи керівні посади у Комісії з питань комунальної власності та Комісії конкурентоспроможності, сталого розвитку та підприємництва показали кращий результат – 88% та 94% відповідно. 27 з 30 засідань Комісії культури, молодіжної політики та спорту відвідала Юлія Хомчин, на 32,7% підвищивши показник присутності на пленарних засіданнях ЛМР відповідно до обліку участі у голосуваннях.
Значно більша кількість депутатів Львівської міської ради мають помітно нижчі показники відвідуваності засідань постійних комісій, аніж пленарних засідань. Серед них Мар’яна Батюк, яка брала участь у 67% засідань комісії і 97% пленарних засіданнях, Олег Береза – 80% і 92% відповідно, Ігор Вань – 63% і 87%, Олег Василишин – 80% і 88%, Валерій Веремчук – 92% і 97%, Іван Гринда – 82% і 92%, Володимир Гринишин - 80% і 90%, Богдан Гула – 81% і 98,7%, Тарас Гупало – 86% і 98,6%, Мирослав Данилків – 85% і 94%, Остап Доскіч – 70% і 78%, Ігор Зінкевич – 87,5% і 98%, Сергій Івах – 89% і 97%, Андрій Карбовник – 63% і 86%, Тарас Кльофа – 53 % і 66%, Ігор Корончевський – 78% і 85%, Анна Мармуляк – 86 % і 98%, Юрій Мельник – 78% і 95%, Уляна Пак 78% і 96%, Назар Палідович – 53% і 92%, Христина Паньків – 87% і 94,6%, Володимир Ропяк – 88% і 99,9%, Іван Рудницький – 85 % і 97%, Віталій Свінціцький – 81% та 97%, Віталій Свіщов – 70% та 88%, Ігор Стояновський – 67% та 93%, Тарас Чолій – 54% та 78%, Дмитро Чунис – 76 % та 99%, Андрій Шевців – 88% та 95%.
Найнижчий показник відвідуваності у Григорія Козловського, який, будучи секретарем Комісії фінансів та планування бюджету, був присутній всього на 33% засідань, що є більше ніж вдвічі нижчим за показник його відвідування пленарних засідань (74%). В цьому контексті варто згадати, що відповідно до ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”, у разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, членом якої він є, рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата.
Підсумовуючи аналіз дисциплінованості депутатського корпусу Львівської міської ради сьомого скликання, зазначимо, що індивідуальні показники відвідуваності депутатів пленарних засідань та засідань постійних комісій позитивно впливали на робочу спроможність ради. Хорошу дисциплінованість продемонстрували члени Комісії конкурентоспроможності, сталого розвитку та підприємництва із середньою відвідуваністю комісії у 92%, Комісії з питань землекористування – 86%, Комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища – 83% та Комісія законності, депутатської діяльності та свободи слова – 82%. Найнижча за середнім показником відвідування засідань є Комісія фінансів та планування бюджету результатом у 77, 3%. Проте слід враховувати, що це одна з комісій, в якій відбулося найбільше засідань (51). І попри низькі індивідуальні показники відвідування засідань депутатами Козловським (33%) та Федишином (57%) проблем із кворумом та прийняттям рішень на засіданнях не було.
Варто відмітити також і те, що певні позитивні зміни із кращим відвідуванням засідань комісій часто пов’язується обійманням частиною депутатів у них керівних посад, що зобов’язує бути більш дисциплінованими. А також у роботі комісій допускається дистанційна участь у засіданнях завдяки технічним засобам зв’язку (мобільний телефон, програмам Skype, Viber Out, TimeFace), чим неможливо скористатися під час пленарного засідання. Загалом, враховуючи те, що робота у комісіях, так само як і вся депутатська діяльність, здійснюється громадських засадах, депутати Львівської міської ради демонструють у робочих процесах високі показники включеності та ефективності.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись:
В соціальній мережі Facebook
За додатковою інформацією про здійснення ініціативи у Львівській області звертайтесь до: Тарас Радь, представник Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області
тел.: 098-765-86-22
e-mail: lviv@opora.org.ua
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У місті Львів за реалізацію ініціативи відповідає Львівська обласна організація «Громадянська мережа «ОПОРА».