Будинки, автівки, мільйони гривень готівки: топ статків полтавських депутатів (частина перша).

13.06.2019

{{ article }}

Мандат, як би він спокусливо не виглядав, наділяючи депутата повноваженнями, додає йому обов’язків, які необхідно виконувати. Один із них – необхідність щорічно оприлюднювати свої статки, чи то пак, подавати до Нацагентства з питань запобігання корупції електронну декларацію. Кому завадили вчасно подати декларацію “думки про президента”, а чий маєток невдовзі перевершить “хонку” в Межигір’ї – далі в матеріалі.

Перш за все, нагадаємо, щорічне декларування доходів обов’язкове для всіх, кого Закон України “Про запобігання корупції”, називає особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування чи прирівняними до таких осіб. У декларації потрібно вказати дані про власність і річні доходи, а подати її потрібно до 1 квітня наступного за звітним року. 
За несвоєчасне подання чи неправдиві дані в декларації – від штрафу до позбавлення волі.

“Перша причина – це я, а друга –...”

Недарма згадали за терміни, бо у Полтавській міськраді цього року є відразу четверо претендентів на жовту картку від НАЗК. Так, новачок в корпусі Дмитро Лаптєв (Об’єднання “Самопоміч”) заповнив декларацію лише 3 квітня. Як пояснює депутат, спізнився з подачею документа, бо був на лікарняному.

Його колега з “Рідного міста” Микола Перепелиця, який подав свою декларацію 5 квітня, говорить, що на заваді стали проблеми з порталом Нацагентства: “Не приймало ключ у мене на центральному порталі. Технічна ситуація. Потім зв’язалися безпосередньо із людьми, хто там обслуговує, вони відразу все це виправили. Ну а, тим не менш, у мене була затримка”.

“Батьківщинівцю” Андрію Соколову, за його словами, перешкодило вчасно подати декларацію тривале “бізнес-відрядження” за кордоном.
“Я був у відрядженні в Америці, це було бізнес-відрядження, треба було їхати, я там був місяць. Я представляв Полтавщину й Україну в Америці, тому це було дуже важливо”, – говорить Андрій Соколов.

Тому депутат заповнив документ лише 15 квітня. А от його колега по фракції Дмитро Петров, який подав декларацію 5 квітня, розповідає – невчасно оприлюднив, бо “дуже думав за президента”: “Та у нас були вибори президентські, вийшло так, що замотався. Вийшло так, що послав, а воно там не дослало, а потім вибори і якось вийшло, що останнє було потім. Отак вийшло, що дуже думав за президента”.
 

Зазначимо, проблеми зі своєчасним поданням декларацій у Полтавській міськраді не вперше. Для прикладу, минулого року спізнилися з оприлюдненням документа двоє з корпусу – “свободівці” Сергій Литвиненко та Тарас Синяговський. А в 2017-му не вклалися в терміни відразу шестеро тодішніх депутатів – Дмитро Батигін (“Рідне місто”), Майя Матвеєва (БПП “Солідарність”), Юліан Матвійчук (ВО “Свобода”), Владислав Кива, Володимир Медяник (“Совість України”) та Денис Поліщук (“СДП”, відкликаний в травні 2018 року). 
З них до відповідальності притягнули лише Володимира Медяника. У вересні 2018 року суддя Октябрського райсуду Тетяна Січиокно ухвалила за несвоєчасне подання декларації стягнути з депутата 850 гривень штрафу.

Найбільше землі

Хоч і з запізненням, але на сайті НАЗК таки з'явилися дані про річні статки усіх 42 депутатів Полтавської міськради. За найцікавішими фактами з декларацій ми склали топ обранців, які серед усіх членів корпусу є най-най-най.

Зауважимо, враховувалося лише майно і доходи, вказані в деклараціях як 100% власність депутатів. 

Тож, традиційно розпочнемо із латифундистів міської ради. Найбільше землі у власності задекларував член фракції ВО “Свобода” Анатолій Костенко. Депутат одноосібно володіє шістьма земельними ділянками у с. Федунка Шишацького району загальною площею близько 13,5 га. Зазначимо, згідно з даними реєстру Мін’юсту, Анатолій Костенко є керівником агрофірми ТОВ “Федунка” та займається підприємництвом у сфері вантажного транспорту. Дружина депутата Наталія Костенко володіє фермерським господарством “Дарія”.

На другому місці за площею земель теж “свободівець” – Сергій Литвиненко. У його власності, згідно з декларацією, перебувають чотири земельні ділянки загальною площею близько 6,3 га. Знаходяться вони в Дудниковому, Коломацькому та Супрунівці Полтавського району. За даними реєстру Мін'юсту, депутат не займається підприємницькою діяльністю, коштів від здачі ділянок в оренду Сергій Литвиненко не декларував. 

Третє місце в рубриці “феодали ради” посідає Ліліана Бєлашова (“Совість України”). Депутатка вказала, що володіє 16-ма земельними ділянками загальною площею близько 6,1 га в Полтаві (8 ділянок), Сем’янівці (6 ділянок) та Щербанях (2 ділянки). 

Слід зазначити, що депутатка є власницею фірм, діяльність яких пов'язана з сільським господарством (ПП “Ворскла”, ТОВ “Сокіл”, ТОВ ім. Шевченка), купівлею, продажем й орендою нерухомості (ТОВ “Актуалбуд”, ТОВ “Компанія “Декапол”, ПП “Дорра груп”).

Крім цього, значні земельні володіння мають: 
●    Віталій Павлій (БПП “Солідарність”) – ділянка розміром 3 га в Гожулах Полтавського р-ну. 
●    Григорій Сахно (“Совість України”) – 5 земельних ділянок загальною площею 2,8 га в Біївцях Лубенського р-ну та Петрівці Полтавського р-ну;
●    Олександр Кудацький (“Рідне місто”) – 20 земельних ділянок в Горбанівці Полтавського р-ну загальною площею 2,7 га.

Найбільше житло

Від землі перейдемо до маєтків. Найбільше за розміром житло серед депутатів міськради задекларував “батьківщинівець” Андрій Соколов. Будинок площею 362 м2 знаходиться у межах міста. Крім цього, депутат вказав, що володіє 4 квартирами в Полтаві (площа 30 м2; 38,3 м2; 26,7 м2; 23,4 м2).

Незначно відстає від колеги по корпусу Дмитро Батигін з “Рідного міста”. Депутат задекларував будинок в Полтаві загальною площею 310 м2. Крім цього, Дмитро Батигін має у власності житловий будинок площею 115.6 м2.

Третій в списку топів теж депутат від “Рідного міста” – Олександр Кудацький. У своїй декларації він вказав, що володіє квартирою в Полтаві, загальна площа якої складає 238,4 м2. Також, Олександр Кудацький має квартиру в Києві, площею 99,9 м2.

Тут варто згадати й депутатів, які задекларували найбільші недобудовані маєтки. Так, Ліліана Бєлашова із “Совісті України”, коли завершить зводити хоча б один із двох будинків, точно за розмахом перевершить усіх в корпусі. Адже площа лише однієї майбутньої садиби депутатки складає 1501,5 м2. Підкреслимо, що площа знаменитої “хонки”, резиденції Віктора Януковича, в Межигір’ї складає 619 м2. Крім цього, Ліліана Бєлашова має у власності 3 житлові будинки (площа 49,9 м2, 80,3 м2, 92,1 м2) та зводить у Полтаві ще один дім площею 479,05 м2.

Депутат-новобранець Тарас Бойко (“Рідне місто”) теж лаштує нову оселю, у декларації він вказав недобудований будинок в Полтаві площею 280 м2. Крім нього Тарас Бойко власної житлової нерухомості не задекларував. 

Третій в цьому списку Олег Бєлоножко (ВО “Батьківщина”), який зводить у Полтаві будинок площею 221,6 м2. Іншої житлової нерухомості у своїй власності депутат також не вказав.

Найдорожче авто

Від любителів просторих помешкань до любителів дорогих автівок. З тих депутатів, хто вказав у декларації вартість свого залізного коня, найдорожчим є VOLVO XC90, 2017 року випуску, що належить Григорію Сахну (“Совість України”). Елітний скандинавський позашляховик депутат придбав у 2017 році за 1 млн 900 тис. грн. 

Крім цього, Григорій Сахно має у власності вантажний автомобіль FIAT Ducato, 2006 року випуску та моторний човен від російського виробника Салют 480, 2013 року випуску.

Значно поступається вартістю, проте посідає друге місце в нашому топі авто коліжанки Григорія Сахна по фракції Ірини Климко. У 2012 році депутатка придбала люксовий позашляховик PORSCHE Cayenne, 2012 року випуску від німецького концерну за 912 тис. 91 грн. 
Зазначимо, Ліліана Бєлашова (теж від “Совісті України”) у своїй декларації вказала такий самий автомобіль – PORSCHE Cayenne, 2012 року випуску – придбаний теж у 2012 році. Проте згідно з декларацією, обійшовся він їй більш, ніж втричі дешевше – 250 тис. грн.
Третє в нашому списку авто депутата від ВО “Батьківщина” Андрія Соколова. У 2011 році він придбав PORSCHE Panamera 4S 2010 року випуску за 800 тис. грн. Також з транспортних засобів в депутата американський риболовецький катер Princecraft Pro 164 SS, 2008 року випуску. 

Хоч наш огляд і стосується декларацій депутатів за 2018 рік, варто згадати і тих, хто встиг оновити автопарк у 2019 році. Так, Дмитро Батигін (“Рідне місто”) у лютому придбав японський кросовер TOYOTA Land Cruiser 150, 2018 року випуску. Коштує автівка 1 млн 28 тис. 914 грн. Придбав депутат машину в своєї ж фірми ТОВ “Компанія “Стар Лайн”, яка є офіційним дилером Toyota в Полтаві.

У травні 2019-го придбав автівку і Сергій Бутко (Об’єднання “Самопоміч”). Німецький позашляховик Mercedes-Benz ML350 обійшовся депутату в 599 тис. 925 грн. 

Найвища зарплатня

Усі декларанти зобов’язані оприлюднювати свої річні доходи. Сюди входить і заробітна плата, отримана як за основним місцем роботи (якщо воно є), так і за сумісництвом.

Так от, найвищу зарплату, згідно з декларацією, отримує Олександр Кудацький (“Рідне місто”). За 2018 рік, будучи головою правління ПАТ “Полтавський завод медичного скла” він отримав 1 млн 490 тис. 537 грн, тобто, місячна платня депутата складає близько 120 тис. грн. Саме підприємство спеціалізується на виготовленні й обробці скляних виробів, а на сайті заводу називають “ПЗМС” лідером в Україні серед виробників ампул для лікарських препаратів.  

На другому місці зі значним відривом Сергій Бутко (Об’єднання “Самопоміч”). Від ТДВ “Полтаваавтотранс” (обласного підприємства автобусних станцій), директором якого він є, депутат за рік отримав 421 тис. 409 грн, тобто близько 35 тис. грн на місяць. 

Третій в рейтингу депутатів з найвищими заробітними платами Вячеслав Федоряка (БПП “Солідарність”). За рік роботи на посаді директора ТОВ “Полтавський ремонтно-механічний завод”, згідно з декларацією, він отримав 247 тис. 39 грн. Тобто щомісячна платня Вячеслава Федоряки складає близько 20 тис. грн. Завод займається ремонтом та техобслуговуванням автотранспортних засобів, зокрема, саме цьому підприємству місто замовляє модернізацію тролейбусів.

Трохи нижча за розміром зарплатня в колеги по фракції Віталія Павлія. Від комунального автотранспортного підприємства 1628, де він працює головним інженером, депутат за рік отримав 233 тис. 599 грн (близько 19 тис. грн на місяць). Полтавське КАТП 1628 займається послугами із санітарної очистки територій міста, реєстрацією й обліком домашніх і безпритульних тварин.

П’ятим йде Анатолій Костенко (ВО “Свобода”), який на посаді директора ТОВ “Федунка” за рік заробив 208 тис. 207 грн (близько 17 тис. грн на місяць). Основним видом діяльності фірми є вирощування зернових, бобових і насіння олійних культур.
(на інфографіці буде топ-10 зарплат)

В наступній частині матеріалу розкажемо про топ-підприємців серед депутатів Полтавської міськради та тих, хто тримає вдома кілограми готівки. Крім цього, дізнаєтеся, хто з місцевих обранців недодекларував свої статки та наражається отримати на горіхи від НАЗК.
Хто з депутатів Полтавської міськради упродовж 2018 року суттєво додав собі майна можна переглянути тут.

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Полтавській області звертайтесь до: ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА», e-mail: platformaplt@gmail.com.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».  В місті Полтава за реалізацію ініціативи відповідає ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА».