Четвертий рік повноважень: тільки п'ятеро одеських депутатів виступали на кожній сесії міської ради

12.02.2020

{{ article }}

Експерти громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" дослідили, як депутати Одеської міської ради користувалися своїм правом виступу на пленарних засіданнях ради протягом четвертого року повноважень з 1 листопада 2018 року по 31 жовтня 2019 року. Оцінюванню не підлягали виступи щодо внесення питань на розгляд з голосу, відповіді на запитання інших учасників засідань, привітання з днями народження тощо.

Нагадаємо, що кожний депутат відповідно до законодавства має право на виступ з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів  голосування під час засідань ради. 

Проте одеські обранці не використовують цей механізм у своїй діяльності на 100 відсотків.

За результатами моніторингу встановлено, що 29 із 64 депутатів не мали жодного змістовного виступу під час засідань сесій.

Цікаво, що майже такий самий показник виступів зафіксовано у 2017 і 2018 роках. Протягом цих двох років жодного змістовного виступу не мали по 30 місцевих депутатів.

Протягом четвертого року повноважень Одеської міської ради п'ятеро депутатів мали виступ на всіх 100% відвіданих ними сесіях. Це Олексій Єремиця (фракція "Опозиційний блок"), Ольга Квасніцька, Ганна Позднякова, Вадим Терещук (фракція "Об'єднання "Самопоміч") та Олександр Орлов (позафракційний).

Ще два депутати виступали на більше ніж 80% з відвіданих ними сесій. Богдан Гіганов (позафракційний) виступав на 86% сесій, Лілія Леонідова (фракція "БПП "Солідарність") - на 83% відвіданих нею сесіях.

Чотири депутати мали виступи на 60-80% відвіданих ними сесіях. Це Олексій Горін (фракція "Опозиційний блок"), Олег Етнарович, Олександр Іваницький (фракція "Довіряй ділам"), Світлана Осауленко (фракція УМП Сергія Ківалова).

Ще п'ять обранців часто виступають на сесіях (40-60% виступів на відвіданих ними сесіях). Це Микола Крикливий (фракція УМП Сергія Ківалова), Марина Лозовенко, Дмитро Танцюра, Олександр Шеремет  (фракція "Довіряй ділам"), Віктор Наумчак (фракція "БПП "Солідарність").

Виступали під час меншої частини сесій (від 20% до 40%) дев'ять депутатів: Денис Балух, Олег Бриндак, Андрій Кісловський, Юрій Крук, Андрій Терновський (фракція "Довіряй ділам"), Василь Ієремія (фракція "Опозиційний блок"), Володимир Корнієнко (фракція УМП Сергія Ківалова), Тетяна Малихіна, Едуард Стась (фракція "БПП "Солідарність").

Мали виступ лише на одній з відвіданих сесій десять депутатів: Оксана Гончарук (фракція "Опозиційний блок"), Денис Григор’єв, Наталія Данилко, Олег Звягін, Олена Фокіна (фракція "БПП "Солідарність"), Ірина Куценко, Левон Нікогосян, Дмитро Пеструєв, Тетяна Плаксій, Людмила Себова (фракція "Довіряй ділам").

Якщо проаналізувати персональну активність депутатів на сесіях міської ради протягом двох останніх років, то стосовно деяких з них можна дослідити позитивні тенденції.

Так, у фракції "БПП "Солідарність" суттєво збільшився відсоток виступів на сесіях у Віктора Наумчака. З жодного виступу протягом 2018 року показник зріс до 50% виступів у 2019 році.

Навпаки, у фракції "Опозиційний блок" стосовно двох депутатів зменшився відсоток виступів. Ольга Кулакевич та Лілія Рогачко не мали жодного виступу у 2019 році, проте у 2018 році виступали на одній з відвіданих ними сесії. 

Так само зменшився відсоток змістовних виступів відносно одного депутата фракції "Об'єднання "Самопоміч". Олександр Аміци не виступав жодного разу у 2019 році, а у 2018 році – мав виступ на одній сесії. Однак у його колеги Вадима Терещука збільшився відсоток виступів – з 63% у 2018 році до 100% у 2019-му.

У фракції УМП Сергія Ківалова також відбулись зміни щодо активності депутатів на сесіях. Олексій Кісловський у 2019 році не виступав жодного разу, проте у 2018 році мав один виступ. У Миколи Крикливого суттєво збільшився показник виступів – з 0% у 2018 році до 43% у 2019-ому.

Позитивні зміни щодо кількості виступів зафіксовано і щодо депутатів фракції "Довіряй ділам". Так, збільшився відсоток виступів у порівнянні з 2018 роком у Олега Етнаровича (з 22% до 78%), Андрія Кісловського (з 0 до 22%), Марини Лозовенко (з 10% до 50%) та Дмитра Танцюри (з 0 до 44%). Проте Дмитро Палпатін, на відміну від минулого року, не мав жодного виступу у 2019 році.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».