Чи сумлінно підходять до обов’язку звітування депутати  Черкаської міської ради: дослідження

17.02.2022

{{ article }}

Фракції Черкаської міської ради по-різному підійшли до звітування. Як саме - дослідили представники Черкаської обласної організації КВУ в рамках проєкту «Атестація депутатів місцевих рад».

Всі депутати фракцій “Європейська Солідарність”, “Батьківщина” і “ОПЗЖ” підготували короткі стандартизовані інфографіки щодо своєї роботи та розміщували їх переважно в соціальній мережі Фейсбук на особистих сторінках. 

Традиційно відзвітувався й секретар міської ради Юрій Тренкін. Його звіт можна знайти і на порталі ради, і на особистій сторінці депутата.







Депутати фракції “Слуга народу” також розміщували інфографіки зі своїми звітами і частково проводили зустрічі з виборцями.


Фракція партії “Черкащани” планувала особисті зустрічі з виборцями в кожному окрузі, проте через епідеміологічні обмеження вирішили використати інший формат. На середину березня у партії запланований публічний захід, на якому буде представлений відеозвіт за річну діяльність як загалом партії, так і всіх депутатів. 

Тільки фракція партії “Голос” провела публічний офлайн-захід, на якому поінформувала  як про загальну роботу партії, так і про діяльність кожного депутата. Звіт відбувся 11 вересня 2021 року на центральній площі міста і зібрав досить багато виборців. Захід транслювався через стрімінговий сервіс. Відеозвіт про подію доступний на сторінці партії в мережі Фейсбук. Варто відзначити, що така практика звітування є досить незвичною і неординарною для Черкас.



Єдиною політичною силою, з якою не вдалось зв'язатись експертам КВУ щодо надання інформації про звітування, виявилась партія “За майбутнє”. Аналіз сторінок депутатів цієї фракції виявив, що лише двоє з восьми депутатів розмістили інфографіки зі своїми звітами на особистих сторінках. Це Георгій Гладкий і Андрій Мушиєк.




За результатами аналізу депутатського порталу, особистих сторінок депутатів та відповідей на запити від голови ЧМР та голів фракцій, тим чи іншим способом прозвітували (або повідомили про заплановане звітування) 34 з 42 депутатів, або 81% від загального складу. 

Цікавим також є те, що депутати почали звітувати ще з вересня 2021 року, хоча рік їхньої каденції на той час ще не пройшов. Причому деякі вказували, що звітують за півріччя. 



На офіційному порталі міської ради, міського голови, виконавчого комітету також розміщуються звіти депутата ІХ скликання. Станом на 15 лютого такі звіти подали: Сергій Рубан, Олександр Савенко, Юрій Тренкін, Сергій Кудактін, Віталій Красюк, Сергій Шабатура, Олег Кашко, Сергій Дудка. 

Окремо варто зауважити, що нещодавно запрацював новий сайт Черкаської міської ради  Сайт поки знаходиться в текстовій експлуатації і на ньому можна знайти поіменні результати голосувань, проєкти рішень, інформацію про депутатів тощо. Інформації щодо звітів депутатів поки немає, але розробники, на прохання Черкаського КВУ, обіцяють додати відповідний розділ.

Нагадаємо, що регулярне звітування перед виборцями є одним із найбільш показових індикаторів для оцінки відкритості, прозорості та ефективності роботи обранців місцевої ради. 

Це дозволяє не тільки публічно висвітлювати діяльність за звітний період, але і налагоджує контакт депутата з виборцями, що має покращити ефективність роботи на окрузі.

Загальні засади звітування депутатів місцевих рад регулює Закон України «Про статус місцевих депутатів». Згідно зі ст.16 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу на виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.  

Водночас Черкаська міська рада досі не прийняла нормативний акт, який би стандартизував і регламентував процедуру звітування. 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати в соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».