Депутати і прийом. Як полтавські обранці адреси приймалень змінювали

11.11.2019

{{ article }}

Рік тому сторінка “Депутати” на офіційному сайті Полтавської міськради нагадувала стару запилену коробку, яку забули на горищі десь у 2015 році. Майже половина інформації про прийом громадян за результатами нашого моніторингу тоді виявилася неактуальною. Зараз ситуація з достовірністю значно покращилася. Хто на кінець каденції нарешті звернув увагу на невірно вказану адресу, - далі в матеріалі.

Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” (той документ, яким повинні керуватися в своїй діяльності депутати) зобов’язує усіх обранців визначити й оприлюднити дні, години та місця прийому громадян. Найбільш авторитетним і достовірним джерелом для отримання інформації у цьому плані має бути офіційний сайт міської ради. Саме тут ми й шукали достовірні дані. 

З'ясувалося, що за останні чотири місяці більше третини депутатів міської ради (15 осіб) вносили корективи до інформації про прийом громадян, що не може не радувати.

Частина змін пов’язана з результатами липневих виборів до Верховної Ради. 
Так, члени фракції “СДП” (Юрій Синяк, Олена Чірікова-Зоріна) перенесли прийоми з громадської приймальні нардепа 7-го та 8-го скликань, колишнього соціал-демократа Сергія Капліна. Приймальня за адресою пров. Першотравневий, 5 закрилася, зараз на її місці знаходиться дерматологічна клініка. 

Члени фракції Об’єднання “Самопоміч” теж залишилися без партійного офісу. Дмитро Сенчакович та згодом Сергій Бутко вирішили проводити прийом у Полтавській міськраді. Дмитро Лаптєв (станом на 7 листопада 2019 року) не визначився з місцем розміщення приймальні, тому на сайті досі вказана застаріла адреса офісу “Самопомочі”, за якою зараз знаходиться комп’ютерний клуб.

Ексчлен “Самопомочі” Юрій Бойко після свого переходу в серпні до фракції ВО “Батьківщина” теж досить довго не вносив корективи щодо місцезнаходження приймальні. Лише на початку листопада з’явилася інформація, що депутат прийматиме громадян за місцем своєї роботи - в рекламній агенції.

За місцем нової роботи, у Подільській районній раді, вирішив проводити прийом і Олександр Кісільов з “СДП”. Відповідні зміни на сайті Полтавської міськради з’явилися наприкінці жовтня.

Партія ВО “Батьківщина” нещодавно переїхала в офісний центр, тому депутати Олег Бєлоножко та Олександр Пінчук, які до цього використовували партійний офіс як приймальню, теж змінили адреси.

Про ВО “Свобода” ми вже розповідали у попередньому липневому матеріалі. Тоді партія знайшла новий офіс, проте зміни щодо розміщення громадської приймальні оприлюднили лише Юліан Матвійчук та Артем Чубенко.

Проте майже за пів року зміни знайшли й інших членів фракції. “Свободівці” Сергій Литвиненко та Тарас Синяговський теж оприлюднили актуальну адресу приймальні на офіційному сайті ради. Їхній колега по фракції Анатолій Костенко так само вніс корективи в адресу приймальні, щоправда, вказав неправильну літеру: замість вул. Сковороди, 2-в (нинішній партійний офіс) - вул. Сковороди, 2-б (Полтавський відділ поліції).

Натомість “батьківщинівець” Андрій Соколов нарешті додав літеру до вказаної на сайті адресі своєї приймальні, хоч і зробив це наприкінці четвертого року каденції.

Після втрати актуальності змінив адресу приймальні і нинішній секретар міськради Олександр Шамота. Лише нещодавно (до кінця жовтня 2019 року) в нього місцем прийому вказувалася громадська приймальня СДП, хоча вже рік Олександр Шамота проводив прийом у Полтавській міськраді.


Осінній сплеск свідомості у корпусі виявився не випадковим. Як розповіли обранці, наприкінці жовтня до них по черзі телефонувала “жіночка з депутатської кімнати” та цікавилася, чи є достовірною інформація про депутата, розміщена на веб-сайті ради. Після цього оновлені дані з’явилися на сайті. 

Як зазначили в апараті міської ради, перевірити актуальність адрес приймалень їх спонукав обов’язок оприлюднювати інформацію на порталі відкритих даних: 

“Діло в тому, що ми повинні на порталі відкритих даних розміщувати інформацію про депутатів. Ми таку роботу періодично робимо десь раз на рік, раз на два роки. Якщо змінюється щось, депутати нам самі кажуть, але буває змінюється щось, а люди забувають повідомити”, - говорить керівник апарату міської ради Роман Мельник.

Періодичність перевірки, про яку говорить керівник апарату, викликає сумнів. Адже ще восени 2019-го на сайті міської ради в розділі “Депутати” серед контактів можна було побачити російські поштові сервіси (заборонені у 2017 році). Та й на порталі відкритих даних Полтавської міськради зведена інформація про депутатів за весь час користування (від серпня 2016 року) оприлюднювалася лише один раз - 7 листопада 2019 року. 

До речі, перед нещодавньою перевіркою міською радою, депутати від БПП “Солідарність” Юлія Мелкумова, Віталій Павлій та Майя Матвеєва таки змінили в контактах російські поштові сервіси.

Те, що в апараті міської ради проявили ініціативу й вирішили перевірити інформацію про прийом - звісно, дуже добре. Одначе, в даних, які на веб-порталі вказані, як актуальні станом на 7 листопада, залишилися помилки.

Так, адресою приймальні Майї Матвеєвої (“БПП “Солідарність”) ще з 2015 року зазначена вул. Петра Юрченка, 43 (знайти її так і не вдалося), хоча насправді школа “Юний європеєць”, де проводить прийом депутатка, знаходиться за адресою вул. Петра Юрченка, 3.



Неправильним в перевірених даних залишився і номер кабінету в Подільській районній раді, де має проводити прийом Володимир Корчака (“БПП “Солідарність”) - 109-й замість 206-го (зали засідань, призначеної для прийому).

Тому, як бачимо, лише дзвінок депутату не гарантує отримання актуальної інформації.  

Зазначимо, не вдалося підтвердити проведення прийому за адресами, вказаними Ліліаною Бєлашовою та Максимом Голдишем (“Совість України”). А от депутати Андрій Матковський та Владислав Кива взагалі не визначали адрес своїх приймалень.

Підкреслимо, актуальність інформації про прийом є одним із критеріїв комплексної оцінки, яку проводить громадська кампанія “Атестація депутатів місцевих рад”.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Полтавській області звертайтесь до: ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА», e-mail: platformaplt@gmail.com.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».  В місті Полтава за реалізацію ініціативи відповідає ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА».