Депутати Сумської міської ради під час війни не покинули своїх виборців: моніторинг діяльності обранців

09.06.2022

{{ article }}

Навіть в умовах повномасштабного російського вторгнення громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» продовжує дослідження діяльності депутатів Сумської міської ради. У новому циклі тематичних матеріалів розповімо, як депутати в ці складні часи підтримують своїх виборців, допомагають своїм містам та всій країні вистояти. Експерти ГО «Центр суспільних досліджень» зібрали інформацію про те, чим займалися депутати Сумської міської ради в період з 24 лютого по 30 квітня. З деякими з них, на жаль, не вдалось зв’язатись і їхні публічні сторінки в соцмережах не містять жодної інформації про діяльність. Тож публікуємо інформацію, яку нам вдалось знайти з відкритих джерел та під час особистого спілкування.

23 лютого була остання офлайнова сесія Сумської міської ради, і вже наступного ранку місто прокинулось від вибухів та повітряної тривоги.

Майже місяць Сумщина була частково окупована російськими військами, а сам обласний центр був в оточенні ворога. Що ж за три місяці повномасштабного вторгнення робили місцеві депутати?

Команді Центру суспільних досліджень вдалось зв’язатись не з усіма обранцями. Та ми точно можемо сказати, що більшість із них залишилась в місті, а саме 23 із 42 депутатів. За нашими даними, 4 із 42 перебувають в Збройних силах України, один депутат повідомив, що з перших днів записався до лав Територіальної оборони Сум, а ще з 14 обранцями нам не вдалось зв’язатись і підтвердити їхнє місце перебування.
                                               
Депутатська діяльність
З 24 лютого по 30 квітня Сумська міська рада провела три онлайн-сесії. 28 депутатів із 42 взяли участь у всіх засіданнях за цей період. Для когось з обранців не стало на заваді навіть перебування в ЗСУ, і вони взяли участь у всіх трьох засіданнях, наприклад, депутат Володимир Чепік. Є й такі, хто за цей період взагалі не був присутній на жодному засіданні, до прикладу, депутатка Ірина Купрейчик.

Депутати, з якими нам вдалось поспілкуватись, зазначають, що не проводять очних прийомів мешканців, а спілкуються переважно телефоном та через соціальні мережі.

Публічно перед виборцями депутати так і не встигли прозвітувати за рік своєї діяльності. Та на сайті СМР в профілях депутатів можна знайти їхні письмові звіти https://smr.gov.ua/uk/miska-vlada/miska-rada/deputati.html. Наявні звіти депутатів: Інни Босенко, Расула Галаєва, Геннадія Гризодуба, Ірини Губської, Сергія Дмитренка, Валентини Домінас, Ірини Дяденко, Віталія Жиленка, Юрія Жиленка, Максима Зеленського, Ігоря Кальченка, Олександра Корольова, Євгена Косяненка,Марини Нагорної, Ігоря Перепеки, Юрія Перепеки, Олександра Соколова, Костянтина Тихенка та Володимира Чепіка.

Місто Суми знаходиться в 30 км від російського кордону. 24 лютого центром міста їхали ворожі танки, та це не налякало ані жителів міста, ані більшість депутатів міської ради, які не покинули своїх громадян. Навіть перебуваючи більше місяця в оточенні та під постійними обстрілами, Сумська міська рада не закрила сайт ради та регулярно викладає інформацію про свою діяльність та життя міста.

 На захисті суверенітету та територіальної цілісності
13 квітня на Facebook-сторінці партії «Європейська Солідарність» з’явилось оголошення про те, що Вадим Акпєров призупинив своє членство в партії «Європейська Солідарність» у зв’язку з вступом до лав Збройних сил України.

 
 

Його колега по партії Володимир Чепік також перебуває в ЗСУ з березня, та жодних публічних заяв про це не робив. Цю інформацію нам підтвердив сам депутат при телефонній розмові. Як бачимо, на сторінці депутата є свіжі матеріали про його депутатську діяльність та роботу з мешканцями. 



  
Нам відомо, що як мінімум ще двоє депутатів також перебувають у ЗСУ, але підтвердження від самих депутатів нам отримати не вдалось, тож називати їх імена ми не можемо.

Олександр Кисіль, депутат від фракції СМОП "Сила і честь" повідомив, що перебуває в місцевому добровольчому формуванні ТРО.

Волонтерська діяльність депутатів
Шістнадцять із 42 депутатів в період перших двох місяців повномасштабного вторгнення були зі своїми виборцями та допомагали їм. Про це свідчать пости в соціальній мережі Facebook. У більшості випадків саме штаби політичних сил стали місцем збору та роздачі гуманітарної допомоги. Офіси партій «Європейська Солідарність» та «Слуга народу» постійно інформують на своїх сторінках в мережі про роздачу допомоги не лише в місті Суми, а й в області.



 


 
Так, наприклад, депутати з СМОП «Європейська «Солідарність» Марина Нагорна, Євген Косяненко, Ірина Губська, Дар’я Резнік та депутати з СМОП "Слуга Народу"  Максим Зеленський та Артем Кобзар займаються волонтерською діяльністю через офіси партій.




 


 

 

Депутатка Ірина Дяденко із СМОП «Сила і честь» організувала волонтерський штаб у себе в мікрорайоні:

«Офіційно я не волонтерка. Проте вже з 26 лютого, на другу добу війни, наша ініціативна група у складі моєї помічниці Наталії Бугаєць, голови квартального комітету Наталії Положий, активістки Ірини Коляди, жителів мікрорайону Лариси та Андрія Моші розпочали створення гуманітарного штабу мікрорайону. Яка була мета? Створити стратегічний запас продуктів харчування, медикаментів, засобів гігієни, тому що перспективи для міста Суми були не гуд. Ми знаходилися в оточенні, під обстрілами. Провели установчі збори. Відкрили особистий банківський рахунок. Скинулися першими внесками. Звернулися до інших депутатів за першою допомогою, бо в мікрорайон 4 дні не завозився хліб. Уже з п’ятого дня пішла робота», - розповіла депутатка. 

Вісім із 42 депутатів СМР є керівниками комунальних підприємств, тож вони залишились у місті і сприяли стабільній роботі комунальних служб. Так, наприклад, депутатка Валентина Домінас працює керівницею КНП «Центральна міська клінічна лікарня»:

«Оскільки я  є керівницею багатопрофільної лікарні, яка не припиняла за весь період військових дій свою  роботу, скеровану на надання своєчасної планової та ургентної  спеціалізованої  медичної допомоги, моя діяльність, зокрема як депутатки СМР,  була сконцентрована здебільшого на  організації діяльності ЛПЗ в умовах воєнного  стану, а також наданні  мешканцям нашого міста саме допомоги медико-соціальної спрямованості», - каже депутатка.

Також у місті залишились депутати Дмитро Васюнін, Інна Босенко, Олександр Вегера, Оксана Кубрак, Світлана Липова, Андрій Баранов, Олександр Джарішнелов, Олена Дяговець, Єфрем Лазарєв, Олег Левченко, Анатолій Сагач. Всі вони в часи, коли Суми були в оточенні, забезпечували стабільну роботу своїх підприємств та структурних підрозділів міської ради.

Дослідивши особисту сторінку депутата та секретаря Сумської міської ради Олега Рєзніка, можна зробити висновок, що він з перших днів війни займається волонтерською допомогою на міському рівні. Він бере участь у розвезенні допомоги, «Першого сумського гуманітарного штабу»




Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати в соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».