Депутатська вечірка у Чернігові: сьогодення та майбутнє

27.02.2023

{{ article }}

23 лютого, напередодні річниці повномасштабної війни в Україні, у рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» відбувся неформальний захід «Депутатська вечірка: сьогодення і майбутнє». Участь у ній взяли представники депутатського корпусу Чернігівської міської ради, громадських організацій, експертної спільноти та небайдужі чернігівці. Організувала захід громадська організація «Агенція міських ініціатив». Вона тривалий час займається моніторингом діяльності депутатів Чернігівської міської ради щодо виконання ними повноважень.

Організатори запросили на захід всіх депутатів Чернігівської міської ради, хоча долучитись тільки п’ятеро — Регіна Гусак, Ірина Соломаха, Юлія Дарницька, Ігор Мандровний та Артем Тарасенко. Головна мета цього заходу — створення майданчика, на якому депутати зможуть розказати про свою роботу, поділитись ідеями та знайти однодумців.



Про що звітували депутати
Під час воєнного стану депутати мають продовжувати діяти в рамках визначених законом повноважень, зокрема не рідше одного разу на рік звітувати перед виборцями. Станом на 25 лютого 2023 року на сайті Чернігівської міської ради не оприлюднено жодного звіту депутатів.

Депутатська вечірка проходила у форматі презентацій, після яких спікери відповідали на питання із зали. Присутні на заході депутати підбили підсумки своєї діяльності за другий рік повноважень, прозвітувавши перед присутніми представниками громади Чернігова. Вони розповіли, як їм вдавалося виконувати депутатські повноваження в умовах війни, а також розказали про свою волонтерську діяльність.



Регіна Гусак, депутатка Чернігівської міської ради, прозвітувала про свою діяльність у 2022 році. Зазначила, що до прямих депутатських обов’язків додалося волонтерство, спрямоване на підтримку військових та цивільного населення міста. Під час облоги Чернігова вона організувала на базі навчального закладу «Чернігівський навчально-реабілітаційний центр» гуманітарний штаб, де допомагала тим, хто цього потребував.  

«Забезпечення оборонців та цивільного населення гарячим харчування — це була головною нашою задачею під час активних бойових дій. Вдень ми готували близько 2500 гарячих обідів, вивозили в гарячі місця та в різні мікрорайони Чернігова. Ми також плели сітки. Була адресна фінансова допомога. Наразі працюємо над відбудовою нашого міста у співпраці з міжнародними партнерами», — зазначила депутатка.



Що стосується депутатських запитів, то за її сприяння була завершена реконструкція каналізаційного колектору та міждворового проїзду від вул. Молодіжної до проспекту Перемоги, 170. Також виконано благоустрій прибудинкової території біля будинків по вул. Левка Лук’яненка, 41 та проспекту Перемоги, 174. Також Регіна Гусак з командою продовжують надавати гуманітарну допомогу для постраждалого населення. Окрім цього, вони вже доукомплектували пункт незламності на території «Чернігівського навчально-реабілітаційного центру».

Депутатка Ірина Соломаха розказала про діяльність своєї команди до та під час повномасштабного вторгнення. Розказала, як шукали партнерів за кордоном в гарячу фазу бойових дій, як знаходили кошти та допомогу спочатку для військових та силовиків, а потім і для цивільного населення. За перші два дні вдалося зібрати понад 2 мільйони гривень. За ці кошти купували бронежилети, рації та інші необхідні речі, які потім доставляли військовим.



Учасники заходу також мали можливість ставити питання до спікерів. Дискусію серед учасників викликало питання щодо стану бомбосховищ та їх реальна кількість у Чернігові. Як зазначив один з учасників заходу Максим Богомаз, бомбосховища у Чернігові досі перебувають у поганому стані.

Депутатка Юлія Дарницька розказала про те, що теж зустріла повномасштабне вторгнення у Чернігові, та почала займатись гуманітарною допомогою. Також вона розказала про свої реалізовані проєкти: 

«Ще до повномасштабного вторгнення ми запустили проєкт «Солов’їна», який спрямований на популяризацію української мови. Наразі ми плануємо відновити його роботу. Проводили також заходи для дітей, арттерапію, заходи психологічні тощо», — розказала Ю. Дарницька. 

Окрім цього, вона презентувала свою роботу на міжнародному рівні — участь у різних міжнародних заходах, де вона з командою представляла Чернігів. Також анонсувала відкриття молодіжного простору в Чернігові.



А ось депутат Чернігівської міської ради Артем Тарасенко почав свій звіт з інформації про бомбосховища в Чернігові. Він зазначив, що міськрада виділяла відповідне обладнання — це понад 700 генераторів, лавок для укриттів. Він зауважив, що більшість бомбосховищ перебувають у приватному володінні. Але під час бойових активних дій громадяни безперешкодно користувались ними.

Також депутат поділився результатами розвитку громадського транспорту Чернігова за цей час, адже працює над цим питанням давно і, зокрема, в профільній комісії міської ради: 

«Я вважаю, що громадський транспорт сьогодні став набагато кращим, ніж був до повномасштабного вторгнення росії. Чому так? 23 лютого в місті було 4% транспортних засобів, пристосованих для перевезення маломобільних людей. Наразі ця кількість складає понад 55% від всієї кількості транспортних засобів. У квітні проведемо конкурс, і я вважаю, що у квітні-травні ми вийдемо на 90% транспортних засобів з низькою підлогою», — зазначив Артем Тарасенко.

Що треба змінити в місті після Перемоги?
Під час зустрічі було визначено 5 речей, які, на думку учасників, першочергово потрібно зробити (змінити) в місті після Перемоги.

  •  відбудова міста та відновлення об’єктів критичної інфраструктури;
  •  створення стратегічного плану розвитку міста;
  •  популяризація міста та його сильних сторін, залучення інвестицій та зменшення негативної міграції молоді;
  •  є потреба у сприянні розвитку малого та середнього бізнесу, як бюджетоутворюючого компоненту;
  •  є потреба у розвитку демократичних інституцій та залучення громадськості до процесів прийняття рішень.

Активна співпраця депутатського корпусу Чернігівської міської ради та представників громадських інституцій повинна стати рушійною силою у розвитку Чернігова у воєнний час.



Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».   За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.