Депутатський прийом: як львів’янам знайти приймальні своїх обранців?

12.07.2021

{{ article }}

Відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", місцевий депутат зобов'язаний визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян та вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення (ч.5 ст.10).

І хоча законодавець чітко не визначає, як саме депутати мають оприлюднити відомості про приймальню, на сьогодні є декілька інформаційних майданчиків, що використовуються обранцями найчастіше. Основним з них є Інформаційний портал депутатів Львівської міської ради. Інформацію тут можна знайти в два способи: перейшовши на підрозділ “Прийом громадян” або знайшовши її через особистий профайл окремого обранця. Слід зазначити, що під час аналізу ми зустрічали поодинокі випадки розбіжностей у наповненні цих сторінок у частині як повноти вказаної інформації, так і її змісту.  Що стосується інших інформаційних майданчиків, то тут варто зазначити, що значна частина обранців для інформування виборців про свою приймальню використовує соціальну мережу Facebook та веб-ресурси партій. Більшість фракцій також розмістили графіки прийому громадян своїми депутатами у приміщенні Львівської міської ради.

Загалом, за результатами моніторингу було виявлено, що станом на початок квітня усі  62 представники депутатського корпусу Львівської міської ради оприлюднили відомості, а 51 депутат (82%) надали вичерпну інформацію: адресу приймальні, графік прийому, контактні відомості про прийом громадян. Серед них Петро Адамик, Назарій Бербека, Олег Василишин, Неля Васюта, Валерій Веремчук, Олекса Возняк, Тарас Ворко, Володимир Гаразд, Гнат Герич, Юрій Гринів, Роман Грицевич, Андріян Гутник, Любов Давидович, Оксана Динік, Вікторія Довжик, Остап Доскіч, Андрій Дячишин, Роман Дуда, Андрій Закалюк, Ігор Зінкевич, Богданна Зубрицька, Івах Сергій, Дмитро Колесник, Євген Кузик, Андрій Курочка, Володимир Лесик, Юрій Ломага, Маркіян Лопачак, Юрій Мартинюк, Оксана Маруняк, Володимир Марусяк, Лейла Мелесова-Вальчак, Юрій Моравецький, Анастасія Окряк, Уляна Пак, Олена Пелех, Орест Печенко, Ольга Посипанко, Олексій Різник, Іван Рудницький, Наталія Сомик, Андрій Стець, Віталій Троць, Роман Федишин, Юлія Хомчин, Вікторія Христенко, Марія Чижишин, Андрій Шевців, Тетяна Шевченко, Наталія Шелестак, Ігор Шолтис.

Щоправда слід зазначити, що у чотирьох депутатів - Петра Адамика, Романа Грицевича, Юрія Моравецького, Івана Рудницького у частині контактних даних вказано номер телефону та електронну адресу фракції “Європейська Солідарність”, що ускладнює можливість вийти на безпосередній контакт з депутатами. Ще у трьох депутатів - Сергія Іваха, Юрія Ломаги, Олексія Різника відсутня інформація про контактний номер телефону, що становить певні обмеження для комунікації з депутатами виборців без навичок користування соцмережами та електронною поштою.

Скріншот зі сторінки “Прийом громадян” на  Інформаційному порталі депутатів Львівської міської ради

Ще стосовно 11 депутатів на порталі оприлюднено неповні відомості про прийом. Зокрема, бракує інформації про графік здійснення прийому Євгеном Бойко, Володимиром Гоєм, Володимиром Гринишином, Віктором Доскічем, Русланом Кошулинським, Юрієм Лукашевським, Юрієм Мельником, Любомиром Мельничуком, Андрієм Тягнибоком. Не вказана адреса приймальні у депутата Володимира Лучишина, а контактні дані (за виключенням сторінки у Facebook) у Михайла Дідуха. 

Якщо аналізувати інформацію у фракційному розрізі, то найбільш дисциплінованими у частині оприлюднення інформації про прийоми є фракції “Голос” - 8 з 8 (тобто 100%) депутатів оприлюднили вичерпну інформацію та “ВАРТА” - 7 з 7 (тобто 100%) депутатів оприлюднили вичерпну інформацію). Наступною після них йде фракція партії Європейська Солідарність” - 22 з 25 (тобто 88%) депутатів оприлюднили вичерпну інформацію, далі - фракція партії Об’єднання “Самопоміч” - 12 з 16  (тобто 75%) депутатів оприлюднили вичерпну інформацію. Найгіршим є показник фракції партії Всеукраїнське об’єднання "Свобода" - 2 з 6 (тобто 33%) депутати оприлюднили вичерпну інформацію.

Щоправда, не завжди в умовах актуальної ситуації оприлюднені на порталі відомості можуть стати виборцям у нагоді. Менш, ніж на півріччя роботи міської ради поточного скликання припало вже два посилених карантинні періоди, пов’язані із поширенням коронавірусної інфекції. Зрозуміло, що цей факт не міг не позначитися на здійсненні прийомів громадян, а тому 29 обранців задекларували новий обов’язковий для них компонент - попередній запис. Здійснити його можна зателефонувавши за номером, вказаним на Інформаційному порталі, окремі депутати практикують використання реєстраційних онлайн-форм. Така процедура дозволяє контролювати кількість виборців, що звертаються, уникати їх скупчення, дотримуватись епідеміологічних обмежень. Частина депутатів зазначає, що підхід є корисним також з точки зору можливості наперед дізнатися предмет звернення, змістовно підготуватися до зустрічі, раціонально розподілити час роботи з громадянами.

 

Оголошення про здійснення прийому громадян на сторінках у соціальній мережі Facebook Володимира Марусяка та Об’єднання “Самопоміч”.

В умовах постійного чергування посилення та послаблення карантинних обмежень перед обранцями постає новий виклик - вчасно інформувати громадян про зміни у оприлюднених графіках прийому, частина з яких переноситься в онлайн, а частина і зовсім скасовується. Корисними з цієї перспективи можуть бути особисті профайли або персональні сторінки у соціальній мережі Facebook, користувачами якої є 59 львівських депутатів. Однак тільки 33 депутати за період моніторингу хоча б одноразово використали цей комунікаційний канал з такою метою. Серед них Петро Адамик, Назарій Бербека, Євген Бойко, Володимир Гой, Андріян Гутник, Остап Доскіч, Віктор Доскіч, Андрій Закалюк, Ігор Зінкевич, Дмитро Колесник, Євген Кузик, Лейла Мелесова-Вальчак, Уляна Пак, Олена Пелех, Юрій Різник, Наталія Сомик, Марія Чижишин, Тетяна Шевченко, Михайло Дідух, Юрій Лукашевський, Вікторія Христенко, Ігор Шолтис, Володимир Лесик, Андрій Стець, Ольга Посипанко, Юлія Хомчин, Роман Дуда, Володимир Марусяк, Вікторія Довжик, Юрій Моравецький, Любов Давидович, Юрій Ломага та Андрій Курочка.

Громадянська мережа “ОПОРА” у Львові закликає депутатів місцевої ради більш активно використовувати соціальні мережі та Інформаційний портал для оприлюднення та оновлення інформації про прийоми, а виборців - уважно стежити за появою таких оновлень на офіційних ресурсах та, в разі потреби, попередньо комунікувати з обранцями, використовуючи оприлюднені контакти. 

Авторка Анжеліка Зозуля
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись: 
На сайті організації
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»
В соціальній мережі Facebook
За додатковою інформацією звертайтесь до представництва Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області: тел.: 098-765-86-22, e-mail: lviv@opora.org.ua
    
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У місті Львів за реалізацію ініціативи відповідає Львівська обласна організація «Громадянська мережа «ОПОРА».