Депутатський прийом: як зустрітись черкаським виборцям і депутатам?

11.04.2021

{{ article }}

Відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", місцевий депутат зобов'язаний визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян та вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення (ч.5 ст.10).

Хоча закон чітко не визначає, як саме депутати мають оприлюднити відомості про прийом, на сьогодні є декілька інформаційних майданчиків, що використовуються депутатами. 

По-перше, це сторінка «Міська рада» на офіційному порталі Черкаської міської ради, міського голови і виконавчого комітету. 



На сторінці є інформація про кожного депутата, на якій оприлюднюються всі відомості про проведення депутатського прийому.  Зокрема там можна отримати інформацію про:
-    прізвище, ім’я, по батькові депутата;
-    біографію;
-    депутатську комісію;
-    номер виборчого округу;
-    партійну приналежність;
-    місце прийому;
-    час прийому.

Крім цього, деякі депутати для інформування виборців про свій прийом використовують соціальну мережу Facebook, а також розміщують оголошення на вході в приміщення, де знаходиться приймальня.






Експерти Черкаської обласної організації “Комітету виборців України” в рамках громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" проаналізували, чи виконали обов'язок щодо інформування виборців про свій прийом новообрані депутати Черкаської міської ради IX скликання. 

Моніторинг офіційного депутатського порталу виявив, що станом на початок квітня 2021 року 41 з 42 депутатів Черкаської міської ради оприлюднили час та місце прийому, а також виборчі округи за якими вони закріплені. Поки що відсутня інформація про Олександра Задніпряного («Голос»), який  тільки 6 квітня набрав повноважень депутата Черкаської міської ради замість Павла Валенчука, який став заступником міського голови.

Варто зазначити, що повну інформацію про прийом громадян, включно з телефоном, за яким можна записатись на прийом або отримати консультацію, оприлюднили лише три депутати: Володимир Друмашко, Віктор Євпак та Надія Івашкова (всі від партії «Голос»). 

Електронна пошта у жодного з 41 депутатів не зазначена.

Окремо варто зауважити, що лише 19 з 41 депутатів оприлюднили свою біографію на офіційному порталі Черкаської міської ради.

Інформація про секретаря Черкаської міської ради Юрія Тренкіна, а також місце і час депутатського прийому  оприлюднена на порталі в повному обсязі.

Стосовно періодичності прийому депутатів ситуація наступна:
-    1 раз на місяць приймають своїх виборців 10 депутатів;
-    2 рази на місяць – 25 депутатів;
-    щотижнево і більше – 6 депутатів.

Місця приймалень розподілені наступним чином:
-    За місцем роботи чи в бізнес-приміщенні приймають своїх виборців троє депутатів;
-    У приміщенні міської ради – троє депутатів;
-    У навчальному закладі чи бібліотеці - троє депутатів;
-    У приміщенні комітету самоорганізації населення чи ОСББ - 19 депутатів;
-    У партійному офісі – 13 депутатів.


Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати в соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».