21% депутатів Чернігівської міської ради оприлюднили звіти про свою діяльність, решта обранців необхідністю звітувати знехтувала.
Зважаючи на те, що на місцях вирішуються безліч питань, пов’язаних з повсякденним життям громадян: якість доріг, медичне обслуговування, освіта, комунальні послуги, розподіл землі, робота комунальних підприємств, кадрові питання тощо, - депутати міських рад мають усвідомлювати свою відповідальність перед громадою, максимально сприяти ефективному функціонуванню адміністративно-територіальної одиниці, яку вони представляють. Натомість мешканці міст часто не обізнані про свій прямий вплив на представників місцевої влади та не користуються своїми правами та повноваженнями.
Що зобов’язує депутатів звітувати?
Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” у статті 16 регламентує, що депутати місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язані звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу.
Окрім того, Регламентом Чернігівської міської ради передбачено проведення звітування депутатами за свою діяльність перед виборцями з 1 січня по 15 лютого наступного за звітним року. Звіт про діяльність за останній рік повноважень ради проводиться не пізніше як за тридцять днів до дня проведення наступних місцевих виборів.
Водночас звіт депутатів місцевої ради також може бути проведено в будь-який час на вимогу виборців.
Депутат не пізніш як за 7 днів повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві ЗМІ або в інший спосіб. Це свідчить про те, що звітування має відбуватися публічно.
Після цього депутат інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлені виборцями, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його депутатською діяльністю.
Важливо, що невиконання депутатом зобов’язань звітувати перед виборцями є підставою для відкликання депутата. Це закріплює стаття 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”.
Чому 80% депутатів не звітують взагалі?
Добра новина – це те, що кількість депутатів місцевих рад, які звітують перед виборцями, як того вимагає закон, щороку збільшується.
Погана новина – більшість депутатів Чернігівської міської ради все-таки нехтують вимогою щодо звітування та не публікує свої звіти на сайті міськради, щоб всі виборці могли з ним ознайомитись.
За депутатську діяльність 2019 року відзвітували дев’ять депутатів Чернігівської міської ради: Ірина Березинець, Сергій Вакуленко, Віктор Іванченко, Володимир Козир, Вячеслав Летута, Роман Старіков, Віктор Тарасов, Олександр Тимошенко, Сергій Кирієнко. Серед них тільки троє провели публічне звітування, тобто звітування відбулось на відкритій зустрічі з громадянами. Це Олександр Тимошенко, Сергій Вакуленко та Володимир Козир.
Всі 9 депутатів мають розміщений звіт на офіційному сайті Чернігівської міської ради у відкритому доступі. Решта депутатів не прозвітували перед виборцями в жоден з можливих способів.
Для порівняння, у минулому році наявні звіти були у двох депутатів (Сергій Вакуленко та Володимир Козир). Ще у двох депутатів з’явились звіти вже після терміну оприлюднення (Ірина Березинець та Віктор Тарасов).
Якість звітів
Окрім фактичної наявності звіту, важливе також його якісне наповнення. Якщо проаналізувати подані звіти депутатів, то тут є що вдосконалювати. Тільки звіти трьох депутатів Чернігівської міської ради (Олександра Тимошенка, Ірини Березинець та Вячеслава Летути) відповідають всім вимогам закону та містять наступну інформацію:
1) про роботу у виборчому окрузі;
2) про прийняті радою та її органами рішення;
3) про діяльність депутата в раді та її органах, в які він обраний;
4) про персональну участь депутата в обговоренні, прийнятті та організації виконання рішень ради та її органів;
5) про виконання доручень виборців.
Попри те, що 80% депутатів Чернігівської міської ради все ж таки нехтують вимогою Закону і не проводять звітні кампанії, ситуація в порівнянні з минулим роком покращилась. Відповідно зі свого боку сподіваємось, що ця позитивна тенденція буде тільки зростати.
За додатковою інформацією щодо здійснення ініціативи в Чернігівській області звертайтеся до ГО «Агенція міських ініціатив», e-mail: goami.info@gmail.com.
окладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
У соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
У розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 16 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» - ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). З 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено веб-платформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua За реалізацію заходів проекту в 15-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.