Діяльність Харківської міської ради в умовах карантину

28.04.2020

{{ article }}

З початку запровадження карантину в Україні, в Харківській міській раді пройшло 2 сесії: позачергова 18 березня та 22 березня – чергова.

Характерною особливістю обох є нижча ніж зазвичай кількість депутатів, присутніх на засіданнях. Так, під час 34-ї сесії 18 березня відсутніми були 13 депутатів: Ігор Аріх, Валентина Гура, Андрій Жорник, Надія Ільєнко, Віктор Кітанін, Олександр Щиров (“Опозиційний блок - Довіряй ділам”), Віктор Ларченко, Віталій Резніченко, Олександр Худенко («Наш край»), Олександр Давтян, Віталій Маляренко («Центр»), Георгій Лаговський («Об’єднання «Самопоміч»), Максим Мусєєв (позафракційний). Під час 35 сесії явка була ще нижчою – вже 23 депутати не були присутніми на засіданні: Світлана Андрєєва, Валерій Арутюнов, Валентина Гура, Богдан Долина, Андрій Жорник, Олександр Кочеров, Олексій Топчій, Олександр Щиров, (“Опозиційний блок - Довіряй ділам”), Віктор Ларченко, Андрій Колос, Катерина Кордік, Володимир Наконечний, Віталій Резніченко, Олександр Худенко («Наш край»), Андрій Саєнко, Олег Головко, Георгій Лаговський, Захар Мазняк, Сергій Утєвський, («Об’єднання «Самопоміч»), Віталій Маляренко, Олександр Давтян, Сергій Куценко («Центр»), Максим Мусєєв (позафракційний).

У порядку денному позачергової сесії 18 березня було чотири питання. Перше питання стало реакцією на постанови Кабінету Міністрів України №211 та №215 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19». Згідно з рішенням, у місті закрились всі навчальні заклади, які почали роботу дистанційно; всі розважальні заклади; метрополітен; прийняте обмеження – максимум 10 пасажирів у наземному громадському транспорті; схеми руху за деякими маршрутами зазнали змін, щоби забезпечити перевезення пасажирів у зв’язку і закриттям метро. Рішення було підтримане одноголосно всіма присутніми депутатами. Ще одним рішенням міська рада внесла зміни до бюджету м. Харкова, згідно з яким скасовувалась плата за оренду землі та податку на нерухоме майно об’єктів нежитлової нерухомості на період з 1 березня по 30 квітня. Також депутати виділили 20,5 млн грн з резервного фонду бюджету міста Харкова на закупку лікарських, дезінфікуючих, індивідуальних засобів захисту та закупівлю діагностичного обладнання, а також 1,1 млн грн правоохоронним органам міста на забезпечення особового складу дезінфікуючими, медичними та іншими засобами індивідуального захисту. Зміни до бюджету також були підтримані одностайно. 

В період між сесіями, 7 квітня, міський голова Геннадій Кернес видав розпорядження №72 «Про затвердження Порядку щодо особливостей проведення у період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території міста Харкова гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, засідань Харківської міської ради, виконавчого комітету Харківської міської ради, постійних комісій Харківської міської ради», згідно з яким «Засідання Харківської міської ради, виконавчого комітету Харківської міської ради, постійних комісій Харківської міської ради можуть проводитись у режимі відеоконференції із застосуванням програмного продукту для проведення відеоконференцій Zoom Video Conferencing тощо, або аудіоконференцій, крім питань, що потребують таємного голосування … З метою встановлення ідентифікації, забезпечення участі у дистанційних засіданнях та особистого голосування депутати Харківської міської ради та члени виконавчого комітету Харківської міської ради надають інформацію про їх номери телефонів і наявні й прив’язані до цих номерів програми обміну повідомлень (telegram, viber, whatsapp тощо), а також адресу електронної пошти … Під час дистанційного засідання голосування здійснюється особисто шляхом підняття рук та/або висловлення своєї позиції «за», «проти» чи «утримався» кожним його членом».   

Зафіксувати на практиці, як можуть проходити дистанційні засідання Харківської міської ради поки не вдалось, адже чергова 35 сесія проходила в пленарному залі. Порядок денний налічував 52 питання. 

Перед початком сесії під міської радою зібралось декілька мітингувальників, які виступали проти будування дороги через ринок «Барабашово» та за відкриття невеликих магазинів. 


Фото KharkivToday  

Також одиночний пікет проводив колишній депутат Харківської міської ради Анатолій Родзинський, який виступав за відміну єдиного податку для підприємців 1-ої та 2-ої груп на період карантину. 


Фото зі сторінки «Анатолий Родзинский» 

Сесія почалась з виступу Івана Ракича, який звернувся з пропозицією до міського голови винести окремо питання скасування єдиного податку для підприємців 1-ої та 2-ої груп на період карантину. Міський голова заявив про можливе порушення регламенту, і питання на голосування не ставилось.
  
Перше питання порядку денного стосувалось змін до бюджету на 2020 рік, згідно з якими збільшувались видатки на охорону здоров’я – 106,1 млн грн, які будуть спрямовані на закупівлю медикаментів та засобів індивідуального захисту, транспортних засобів спеціального призначення, медичного обладнання та витратних матеріалів, а також на зарплату медпрацівників і придбання інсуліну. Слід зазначити, що майже половина цієї суми – це субвенція з державного бюджету на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я. 

Ігор Черняк виступив з пропозицією провести позачергову сесію в понеділок, 27 квітня, з метою збільшення обсягів витрат на заробітні плати лікарям, які лікують хворих на коронавірусну інфекцію, за прикладом інших міст України. Геннадій Кернес не погодився з виступом Черняка, пославшись на те, що цим має займатись держава. 

Рішення про зміни до бюджету підтримали 52 депутати, Олексій Бабешко, Олена Ворона, Олена Горошко, Наталія Коваленко, Сергій Могила, Ігор Овечкін, Іван Ракич, Тарас Сітенко та Ігор Черняк – «утримались», Ігор Терехов – не голосував. 

Ще одним питанням порядку денного було «Про внесення змін до рішення 33 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 26.02.2020 № 2002/20 «Про здійснення запозичення до бюджету міста Харкова», згідно з яким встановлювались строки розміщення облігацій для отримання емісії внутрішньої позики в розмірі 1 млрд грн. Таким чином, облігації для отримання 600 млн грн мають бути розміщені 22-23 липня 2020 року і ще для 400 млн грн – 22-23 вересня 2020 року. Запозичення здійснюється строком на 3 роки. Слід зазначити, що це вже друге запозичення у розмірі 1 млрд грн до бюджету міста Харкова за останні півтора роки. За рішення проголосували 53 депутати. Сергій Могила та Ігор Черняк проголосували проти, Олексій Бабешко, Олена Ворона, Олена Горошко, Наталія Коваленко, Ігор Овечкін, Іван Ракич, Тарас Сітенко утримались.

Згідно з додатком №13 до рішення міськради про бюджет міста Харкова на 2020 рік, 1 млрд запозичень витратять на:

  • КО «Харківський зоопарк» - 400 млн грн;
  • Будівництво магістралей/шляхопроводів – 300 млн грн;
  • Реконструкція тепломереж – 300 млн грн.

Питання «Про внесення змін до кошторису витрат на виконання Міської програми оновлення та розвитку Харківського зоопарку на 2018-2022 рр. за рахунок коштів бюджету міста Харкова на 2020 рік» затвердило витрати на реконструкцію зоопарку в місті Харків на 2020 рік у розмірі 1 млрд 58 млн 195 тис грн. Рішення підтримали 54 депутати. Олексій Бабешко, Олена Ворона, Олена Горошко, Сергій Могила, Іван Ракич, Тарас Сітенко були проти, Ігор Черняк та Наталія Коваленко не голосували. 

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням. 
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Харківській області звертайтесь до: Харківського представництва ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», kharkiv@opora.org.ua.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16 регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Харків за реалізацію ініціативи відповідає Харківське представництво ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА».