Дорога в Раду, або Хто з вінницьких депутатів балотувався до парламенту?

04.08.2019

{{ article }}

21 липня 2019 року в Україні відбулися позачергові вибори до Верховної Ради. Цьогорічна кампанія відрізнялася від попередніх тим, що в ній брали участь багато політичних новачків. Проте були люди, які спробували вже себе в місцевому самоврядуванні і тепер балотувались до вищого законодавчого органу України.

Не стали винятком і депутати Вінницької міської ради. Вісім депутатів з 54 були кандидатами в народні депутати. Це двоє депутатів від партії «Об’єднання «Самопоміч» Юрій Максименко та Володимир Околіта, двоє депутатів від партії «Опозиційний блок» Денис Мазуренко та Олена Лепей, депутатки від ВО «Батьківщина» Ганна Давиденко та Людмила Ваколюк, депутат від ВО «Свобода» Володимир Базелюк, а також секретар Вінницької міської ради Павло Яблонський («Вінницька Європейська стратегія»). Проте жоден із них не зміг стати нардепом ані за списком політичної партії, ані по мажоритарних округах.

Водночас передвиборча гонка не повинна була б стати першочерговою метою депутатів, адже громада Вінниці делегувала їм свої представницькі повноваження і вони мають бути у прерогативі. Цікаво, чи не забули самі кандидати про це? Спробуємо розібратись.
На 11 мажоритарному окрузі, в місті Вінниця, балотувались дві чинні депутатки Вінницької міської ради – Ганна Давиденко (ВО «Батьківщина) та Олена Лепей (ПП «Опозиційний блок»).  

Попри багаторічну активність у лавах ВО «Батьківщина», Ганна Давиденко йшла на вибори як самовисуванка, а від її політичної сили балотувалась на тому ж окрузі співачка Анастасія Приходько. Ганна була зареєстрована як кандидатка у депутати 24 червня, а вже з 26 червня вела активну передвиборчу кампанію у мережі Facebook. Також кандидатка проводила зустрічі з містянами офлайн, агітуючи голосувати за себе. При цьому вона не пропустила сесії міської ради 31 травня та 27 червня, але 28 травня та 25 червня пропустила засідання комісії з питань освіти, культури, молоді, фізкультури і спорту, членом якої вона є. За Ганну Давиденко проголосували лише 3 479 вінничан (4,29%). 

Олена Лепей балотувалась від ПП «Опозиційний блок», але зайняла передостаннє місце у передвиборчій гонці, набравши 1,32% (1 070 голосів). ЦВК зареєстрували Олену Лепей кандидаткою в депутати 25 червня. Її кампанія у Facebook була не надто активною, хоча і на самому окрузі промоакцій кандидатки помічено не було. Олена не пропустила двох останніх засідань комісії  з питань законності, депутатської діяльності і етики, членом якої вона є, а також засідань сесій Вінницької міської ради, які відбувались у передвиборчий період. 

Найпопулярнішим округом серед вінницьких депутатів став №12 (м. Вінниця). Представляти інтереси даного округу у Верховній Раді хотіли 4 депутати міської ради.

Володимир Околіта не змінив своїх політичних уподобань та балотувався від ПП «Об’єднання «Самопоміч» по 12 округу (м.Вінниця). Рішення про його реєстрацію кандидатом в депутати було прийнято Центральною виборчою комісією 22 червня. Свою передвиборчу агітацію у Facebook Володимир Олександрович розпочав 28 червня та вів її дуже активно, як і безпосередні зустрічі з мешканцями округу. Проте це не завадило йому і активно здійснювати свою діяльність як депутата Вінницької міської ради. У травні та червні відбулось 4 засідання комісії з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи, членом якої є Володимир Околіта. Він не пропустив жодного засідання даної комісії. Був присутній також і на червневій сесії міської ради. Попри це, Володимира підтримали 4 466 виборців (5,59%).

Суперник Володимира Околіти по округу і водночас колега по депутатському мандату у Вінницькій міській раді Денис Мазуренко також не перейшов до іншої партії та балотувався від ПП «Опозиційний блок», з якою він зайшов у міську раду в 2015 році. Рішення про його реєстрацію кандидатом в депутати було прийнято Центральною виборчою комісією 25 червня. Якоїсь особливої активності кандидата у проведенні агітації як у Facebook, так і на окрузі не помічено, тому закономірно, що він був присутній на всіх п’яти засіданнях комісії з питань промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг, та на двох засіданням сесії міської ради, які були у передвиборчий час. За нього проголосували 1 588 виборців (1,98%).

Кращий результат на 12 окрузі отримала Людмила Ваколюк, яка балотувалась від тієї ж партії, що висунула її і у міську раду – ВО «Батьківщина». Кумедним є той факт, що на її сторінці у Facebook можна було помітити більше постів від інших кандидатів по 11 округу та навіть розміщені матеріали від її суперника по 12 округу Юрія Павленка. Агітаційні матеріали ж самої Людмили частіше можна було помітити на автомобілях у Вінниці, зокрема і на таксі. Депутатка була відсутня на засіданні сесії міської ради 31 травня та пропустила одне засідання з 5 комісії з питань промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг, до складу якої вона входить. Попри неактивну передвиборчу агітацію в мережі та точкові активності офлайн, Людмилі Ваколюк вдалось отримати підтримку 8 320 виборців (10,41%) та зайняти третє місце у передвиборчій гонці на 12 окрузі.

Четвертий вінницький депутат, який балотувався на цьому окрузі, – Володимир Базелюк (ВО «Свобода»). Активність «свободівців» як на Facebook, так і в організації зустрічей з громадянами завжди була дуже високою. Ця передвиборча кампанія не стала винятком. Попри це, у передвиборчий період Володимир пропустив одне засідання сесії та одне з п'яти засідань комісії з питань промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг, членом якої він є. Володимира Базелюка на виборах підтримали 3 900 вінничан (4,88%). 

Ще один вінницький депутат, Юрій Максименко покинув ряди ПП «Об’єднання «Самопоміч», від якої пройшов до міської ради, та балотувався по 13-ому мажоритарному округу Вінницької області (м. Калинівка) від ПП «Слуга народу». У ЦВК його як кандидата було зареєстровано 25 червня, а перші активні «передвиборчі» пости з’явились на його сторінці у ФБ 18 червня. До того сторінка велась зовсім не активно. Юрій Максименко пропустив засідання комісії  з питань законності, депутатської діяльності і етики, членом якої він є, 29 травня та 25 червня, про що свідчать протоколи асідань. А от на сесії 31 травня і 27 червня депутат був присутній. Проте навіть шалена підтримка виборців партії «Слуга народу» не дозволили йому пройти до Верховної Ради України. Він отримав 27,27% голосів виборців (20 033 особи). 

Єдиним представником Вінницької міської ради, хто балотувався на позачергових виборах за списком політичної партії, був секретар міської ради Павло Яблонський. Він був включений до списку ПП «Українська стратегія Гройсмана» та йшов 9 номером. Але, не дивлячись на підтримку вінничан (15,39%), партія не змогла подолати 5% бар’єр на пройти до парламенту. В той же час,  попри активну агітаційну кампанію, депутат не пропустив засідань сесії міської ради в червні та травні (нагадаємо, секретар міської ради не входить до складу жодної депутатської комісії).

Отже, 21 липня Україна проголосувала за новий склад парламенту. При цьому склад Вінницької міської ради залишився незмінним, попри намагання 8 депутатів сягнути на щабель вище кар’єрною драбиною. Добре це чи погано вирішувати вам – виборцям.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».