Як депутати Черкаської міської ради комунікують з виборцями у 2022 році? 

27.10.2022

{{ article }}

Російська агресія 2022 року внесла корективи в усі сфери життя. Проте, не дивлячись ні на що, Україна продовжує працювати, а місцеві депутати - здійснювати свої повноваження. 

Черкаська обласна організація “Комітету виборців України” у рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» продовжує моніторинг діяльності депутатів Черкаської міської ради. Починаючи з вересня 2022 року експерти організації дослідили, які інструменти для комунікації використовують депутати Черкаської міської ради і як вони інформують громадськість про свою діяльність.

Черкаські депутати ведуть свою комунікацію з виборцями через кілька каналів: сайт Черкаської міської ради та соціальні мережі. 

Ще в 2021 році абсолютно всі 42 депутати (100%) Черкаської міської ради оприлюднили на сайті ради графіки проведення особистих прийомів громадян.



Проте за цей час у складі ради сталися зміни, і загальна кількість депутатів зменшилась з 42 до 40. Це сталося через те, що депутати від “ОПЗЖ” Олег Кашко і  Ярослав Левицький склали з себе депутатські повноваження, а через заборону “ОПЗЖ” в Україні міська територіальна виборча комісія вирішила не доукомплектовувати склад ради. 

Тож станом на жовтень 2022 року сторінка «Міська рада» на офіційному порталі Черкаської міської ради, міського голови і виконавчого комітету містить повну інформацію про 39 депутатів. На сайті відсутня лише сторінка депутатки Світлани Буряк. 
На порталі оприлюднюються всі відомості про роботу депутатської приймальні, а також там можна знайти інформацію про: прізвище, ім’я, по батькові депутата; біографію; депутатську комісію; номер виборчого округу; партійну приналежність; місце і час прийому депутат чи його помічника. 

Проте варто зазначити, що біографія на сайті присутня тільки у 33 депутатів, або у 80%. Цікаво, що 4 депутатів без біографії представляють партію “За майбутнє”, що становить половину фракції.

Крім цього, на відповідній сторінці можна дізнатись про оголошення і порядок денний сесій, регламент міської ради, протоколи пленарних засідань сесій, поіменне голосування міської ради, графік сесій і засідань постійних комісій, інформацію про участь депутатів у роботі сесій і постійних комісій, протоколи постійних комісій і засідань узгоджувальної ради, звіти депутатів, декларації про доходи, карту виборчих округів та розподіл житлових будинків за виборчими округами, про помічників депутатів тощо. 

Але не дивлячись на повноту інформації щодо роботи депутатських приймалень не можна з упевненістю стверджувати, що виборець обов'язково зможе потрапити на прийом до депутата чи його/її помічника/ці. Починаючи з лютого 2022 року, через військові дії, багато депутатів кардинально змінили напрямки своєї діяльності і тепер значно менше часу приділяють роботі з виборцями. Також багато депутатських приймалень знаходяться в приміщеннях комунальної власності, які тепер використовуються як гуманітарні центри чи для інших потреб, а іноді й взагалі стоять зачинені. 

Тому на сьогодні найкращим і найбільш оперативним способом поспілкуватись із депутатом/кою є соціальні мережі, лідерство серед яких традиційно належить Facebook.

Саме в цій мережі зареєстровані 100% депутатів Черкаської міської ради. Майже всі є досить активними, часто публікують дописи і здебільшого оперативно комунікують  з виборцями, активістами і журналістами. Лише у депутата Георгія Гладкого сторінка відкрита тільки для друзів. 

Варто зазначити, що в мережі Facebook існує сторінка Черкаської міської ради Черкаська міська рада | Facebook, яка активно наповнюється і має 11 тис. читачів. 

Секретар Черкаської міської ради Юрій Тренкін також активо веде свою сторінку в Facebook, постійно інформуючи на ній про депутатську діяльність, роботу ради і виконавчого комітету.

В мережі Іnstagram зареєстровані 30 з 40 черкаських депутатів, або 75%. Проте ця мережа мало використовується для інформування депутами про свою діяльність. Всього 13 з 40 депутатів (32,5%) іноді розміщують дотичну до своєї діяльності інформацію. Винятком є Сергій Шмиголь, який активно використовує  Іnstagram для інформування про свою депутатську роботу і підняття важливих для громади тем.

Представники Черкаського КВУ проаналізували активність депутатів у соціальній мережі Facebook за вересень-жовтень 2022 року. 

28 з 40 депутатів Черкаської міської ради (70%) інформують на своїх сторінках про власну депутатську діяльність. З різною періодичністю повідомляють про засідання сесій і комісій, депутатські запити, спілкування з виборцями, партійну та фракційну активність, власну участь в підготовці рішень, тощо. 

Однак досить значна кількість депутатів у мережі Facebook поширюють дописи інших своїх колег або керівників фракції/партії, майже не маючи або маючи невелику кількість власних постів.

Станом на момент підготовки матеріалу (жовтень 2022 р.) не зафіксовано інформації на сторінках депутатів щодо питань бюджету громади на 2023 рік. Скоріш за все, це пояснюється тим, що питання бюджету ще знаходяться на підготовчому етапі. 

Ближче до холодної пори року все більше піднімається питання підготовки громади до зими, яка очікується надзвичайно складною для Черкас та України в цілому.  Але лише троє депутатів активно піднімають це питання (або дотичні до нього)  на своїх сторінках та на сесіях міської ради. Це Володимир Друмашко, Інна Бандура та Катерина Холпняк. 

Варто зауважити, що у порівнянні з попередніми роками значно змінилась тематика, яку піднімають депутати у своїх дописах на персональних сторінках. Поодинокими стали раніше дражливі питання земельних ділянок, забудови, розвитку громади у майбутньому, дорожнього покриття, благоустрою території тощо. 

Натомість максимально багато інформації про війну, про гуманітарні ініціативи, допомогу ВПО, акції на підтримку військових, збір коштів, роботу особистих та партійних благодійних фондів та дотичні питання. 

Майже всі депутати Черкаської міської ради працюють на допомогу ВПО та підтримку ЗСУ. Роблять це публічно та спільно з волонтерами, залучаючи активних громадян, а також приватні та державні установи. 
 

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».