Як депутати Івано-Франківської міської ради використовують соцмережі для спілкування з виборцями під час війни

04.10.2023

{{ article }}

Із 42 депутатів міської ради 28 обрали facebook для інформування громадян про свою діяльність та спілкування з містянами. Про це свідчать результати моніторингу сторінок депутатів у соціальних мережах, що провели експерти ГО “Центр політичних студій” в рамках всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”.

Найбільш поширеним майданчиком для комунікації серед депутатів є соціальна мережа facebook. Мають зареєстровані профілі або сторінки 34 обранців, 28 з них використовують цю соцмережу для інформування громадян про свою діяльність та спілкування з містянами. 



Проте не всі вказані на сайті Івано-Франківської міської ради сторінки депутатів у facebook активні, а четверо  депутатів використовують додаткові профілі. До прикладу, Олексій Петечел вказує, що причиною повторної реєстрації слугувало те, що попередня сторінка була заблоковано через активну проукраїнську позицію із початком збройного конфлікту.

Через facebook активно інформують про свою діяльність, підтримують комунікацію з громадою близько 45% депутатів. Упродовж третього року повноважень не створювали дописи та не комунікували із своїми виборцями у цій соцмережі близько 25% депутатів. Зниження активності комунікування у соцмережах депутатів також пов’язано з тим, що п’ятеро із них вступили до лав ЗСУ, тероборони (за даними місцевих ЗМІ): Андрій Грималюк, Михайло Нагірний, Роман Марцінків, Олег Капустяк, Маріанна Смаль.

Також окремі обранці зареєстровані в instagram, однак не висвітлюють свою депутатську діяльність і не комунікують з виборцями у цій соцмережі.

Про що пишуть депутати?
Проаналізувавши зміст повідомлень у соцмережах (здебільшого facebook) можемо узагальнити та виокремити певні особливості. Всі депутати з початку повномасштабного російського вторгнення зайняли активну патріотичну позицію, займалися волонтерством, багато з них і далі продовжують цю діяльність (збір коштів, закупівля військового спорядження, авто, тощо).



У своїх постах депутати також транслюють відданість певним моральним цінностям: сім'я, духовність, мораль, гідність, державний суверенітет, захист вразливих соціальних категорій тощо.



Щодо безпосередьно депутатської діяльності, то найчастіше обранці регулярно інформують про діяльність міської ради та інших органів місцевого самоврядування, піднімають питання благоустрою, проведення благодійних ярмарків, інспектування мікрорайонів, про допомогу навчальним закладам, про участь у сесіях міської ради та коментують важливі рішення.



Близько 35% депутатів регулярно анонсують і підсумовують ведення депутатських прийомів, участь у депутатських комісіях та ведуть двосторонню комунікацію з громадою, відстоюють свою громадську позицію, дії, бачення майбутнього нашої громади. 

Питання бюджету зазвичай висвітлюють у рамках проведення сесій міської ради. 

У контенті, розміщеному депутатами в соцмережах, часто йдеться про їхню підтримку екоруху, обговорюються екологічні питання (толоки, озеленення тощо) та розвиток спорту (благодійні велопробіги, забіги, дитячий футбол, шахи). 



Серед депутатів є очільники комунальних служб та інших структур місцевого самоврядування, громадських організацій. На своїх сторінках вони інформують про результати проєктів, що ними реалізуються. Наприклад, Віталій Бурко пише про діяльність КП «Муніципальна дорожня служба», Надія Загурська – про проєкт «Культурна мапа Івано-Франківська», Оксана Іванюк та Стефан Магас - про успішну реалізацію проєктів ОСББ «Китайська стіна 54», Мар’яна Вершиніна - про ГО «Мами Прикарпаття», «Інша жінка», Олег Андрухів –  про розвиток молоді в рамках діяльності УКД.

За результатами дослідження бачимо певно спеціалізацію, спрямування діяльності депутатів Івано-Франківської міської ради.

Мар’яна Вершиніна має активну громадянську позицію, співпрацює та очолює громадські організації на підтримку жінок (проєкти з навчання та самореалізації), дітей (проєктна діяльність), полонених (участь у роботі Європарламенту), підтримує розвиток медичної інфраструктури міста, обстоює ідею гендерної рівності у міському виконавчому комітеті. Олег Загурський активно сприяє покращенню благоустрою мешканців с. Опришківців Івано-Франківської ТГ. Ярослав Дубас підтримує викладання християнської етики в навчальних закладах громади. Надія Когутяк активно комунікує з громадою та висвітлює свою  діяльність у Всеукраїнській організації «Центр психічного здоров'я та травмотерапії «Інтеграція» за сприяння USAID. Наймолодший депутат міської ради, Юрій Лозяк, активно проводить діяльність щодо залучення молоді до участі в управлінні і житті громади («Дні молоді в Івано-Франківську», «Солідарна молодь Івано-Франківська»). Віктор Синишин співпрацює та активно представляє інтереси Івано-Франківської громади на міжнародному рівні (наприклад, «Угода мерів»). Уляна Облещук висвітлює інформацію про новий актуальний напрям – підтримка локальних сільськогосподарських ініціатив, монетизацію сільськогосподарської продукції в рамках проекту «Стань виробником». Олексієм Петечелом, Мар’яною Вершиніною, Вікторією Нагорною розміщуються дописи у соцмережах щодо правових та соціальних аспектів громади в умовах воєнного стану, а також спрямовані на формування громадянського суспільства.



Загалом депутати активно долучаються до вирішення актуальних проблем громади. Практично відсутня в соцмережах комунікація із громадськістю стосовно підготовки громади до зимового періоду та інформування депутатами про наявність і реалізацію чіткої стратегії розвитку громади.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України»  «Атестація депутатів  місцевих  рад»  реалізується  за  підтримки  Національного  фонду  демократії  (NED,  США)   та  Міжнародного  фонду «Відродження».  За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.