Як депутати Рівнеради комунікують з виборцями у 2023 році

17.09.2023

{{ article }}

Традиційно депутати Рівнеради переважно комунікують з виборцями через facebook. Також дехто із місцевих обранців використовує й instagram, і додаткову опцію – партійні сторінки, аби якомога більше спілкуватися із виборцями. Про що комунікують депутати, хто – найактивніший у соцмережах і про кого більше пишуть на партійних сторінках – у цьому матеріалі ОПОРИ, підготовленому в межах всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”.

Системна комунікація з виборцями – необхідна передумова для того, аби депутат міг належно представляти інтереси людей і приймати рішення, які будуть відповідати їх потребам та запитам. Якщо депутат не лише «слухає», але й «чує» виборців – тоді вже можна говорити про довіру. Без цього – складно уявити розвиток громади. Бо що таке громада? Це кожен із нас.

За інформацією, розміщеною на сайті, більшість депутатів Рівненської міської ради готові спілкуватися з виборцями як через соціальні мережі, так і поштою чи телефоном. Деякі із депутатів не вказували у профайлах посилання на соціальні мережі, тим не менш використовують їх для комунікації про свою депутатську діяльність. 

Facebook у комунікації депутатів Рівнеради: хто користується, про що пишуть
Депутати Рівнеради з-поміж усіх соцмереж для комунікації з виборцями здебільшого обирають facebook: про це свідчать дані сайту ради. Дослідження Facebook станом на вересень цього року показало, що персональні сторінки у цій соцмережі мають 38 із 42 депутатів Рівнеради. Нам не вдалося знайти сторінки Юрія Осіпчука (фракція ВО «Свобода»), Володимира Хомка (фракція «За Майбутнє»), Олександра Іванова (фракція «Слуга Народу») та Романа Петролюка (фракція ВО «Свобода»).

Окрім персональних сторінок у facebook, деякі обранці мають окремі сторінки/групи для комунікації, проте з початку повномасштабної війни деякі із них не так активно діють:
Клічук Святослав – публічна сторінка,
Тарас Обоїста – публічна сторінка,
Депутат Любов Романюк - Млинівська, Золотіїв, Північний, Льонокомбінат – група,
Юрій Чаборай – публічна сторінка,
Святослав Стельмащук – публічна сторінка,
Віктор Шакирзян – публічна сторінка.

Найпопулярнішою, очевидно, є публічна сторінка депутата Віталія Коваля, який займає посаду очільника Рівненської ОВА. У соціальній мережі на сторінці депутата розміщується суспільно значуща інформація, що стосується всього регіону, а не лише громади Рівного.

Наявність сторінок депутатів у соцмережах не завжди свідчить про те, що на них місцеві обранці пишуть про результати участі у сесійних засіданнях, комісіях, рішення, які приймаються Рівненською міською радою і те, як вони вплинуть на жителів. Деякі депутати лише репостять партійні новини, інші ж – вичерпно розповідають про свою роботу та діляться думками щодо тих чи інших рішень, які варто було б ухвалити у громаді, або які потребують обговорення чи доопрацювання. Тематика дописів доволі різнопланова. Нижче подамо короткий аналіз по фракціях. Щодо депутатів, які перебувають у лавах Збройних Сил України і не мають змоги займатися депутатською діяльністю, а отже і писати і про неї – зазначимо, що ми не будемо їх згадувати у контексті інформування виборців. Однак, якщо хтось із таких депутатів пише про те, що відбувається у громаді – ми включили його у цей огляд. Разом з тим, ми маємо змогу аналізувати дописи, які публікують депутати у соцмережах і поширюють у публічному доступі для всіх користувачів. Тому якщо якісь місцеві обранці інформують додатково про свою діяльність, обираючи в налаштуваннях допису «тільки для друзів», це може не потрапити у наш огляд.

«Голос»
Микола Бляшин – депутат інформував виборців про те, що може бути для них цікаво – про колективне депутатське звернення, передачу землі громади без проведення аукціону, розповідав, що може зробити влада міста для духовної перемоги України, закликав мешканців подавати свої пропозиції до звіту з ОВД цементного заводу у Здолбунові, ділився думками про швидкість розподілу місцевого бюджету, витрати платників податків Рівненської громади.

 

Святослав Клічук активно пише про свою діяльність, теж повідомляв про колективне звернення фракції щодо можливого випадку самовільного захоплення землі, розповідав про презентацію ідеї та проєкту рішення щодо створення револьверного фонду у громаді,  ситуацію із орендою мереж Рівнетеплоенерго, кадрові питання, зустрічі із посадовцями для обговорення облаштування пішохідних переходів у місті.

Зураб Кантарія – депутата часто позначають у дописах колеги-депутати, заступниця міського голови Марина Кузмічова. Рідко пише сам, зокрема, про сесії. Також  реагує у соцмережах на проблемні питання і звертається до людей, аби вони висловили свої зауваження/пропозиції щодо цього.

Анастасія Кулакевич – депутатка часто ділиться новинами про свою ініціативу – впорядкування вивісок у громаді, участь у заходах з метою обміну досвідом, депутатські звернення, розподіл бюджету.


Скріншот зі сторінки Анастасії Кулакевич

Роман Денисюк – розповідає про рішення, які приймаються у громаді, наприклад, щодо каналізування Гідропарку, про виклики забудови Басового Кута, позицію фракції, підсумки сесії, цифровізацію у громаді та роботи колег із фракції. Також депутат звітував про роботу у 2022 році.

«За Майбутнє»
Сторінки Володимира Хомка ми не знайшли, а Мар’ян Года та Анатолій Чугуєвець не публікують інформацію про свою депутатську діяльність у Facebook.

Анна Хлістунова-Шарпар – рідко пише про свою депутатську діяльність, є один допис про засідання депутатської комісії, але традиційно додає фото із засідань сесії.

ВО «Свобода»
Сторінок Романа Петролюка та Юрія Осіпчука нам не вдалося знайти.

Володимир Валявка – за рік опублікував лише один допис про депутатську діяльність – про підготовлений його фракцією проєкт рішення з метою припинити право користування земельними ділянками для церков.


ВО «Батьківщина»
Галина Кульчинська – на своїй сторінці депутатка розповідає про ситуацію у місці, ділиться думками після сесії, пише про підтримку ініціатив, зокрема, антикорупційної програми ради, проблеми у громаді та як реагує на них через депутатські звернення.


Олександр Нестерук – на своїй сторінці більше висвітлює діяльність на посаді заступника начальника Рівненської районної військової адміністрації. Що стосується депутатської діяльності, то він частіше поширює дописи керівниці фракції Галини Кульчинської. Також цьогоріч повідомляв про традиційну активність – очищення водойми у парку «Хімік», а ще допомогу виборцям та запрошення на прийом. Також депутат прозвітував про свою діяльність у 2022 році.

Олена Нездюр – рідко пише власні дописи на сторінці щодо депутатської діяльності, однак теж активно поширює дописи колеги по фракції Галини Кульчинської, доповнюючи їх власними коментарями, писала про роботу комісії, яка перевіряла використання коштів на облаштування укриттів у громаді.

Сергій Васильчук – теж репостить дописи керівниці фракції, своїх – не публікує.

«Рівне Разом»
Михайло Жаровський, Сергій Рибачок та Василь Харковець на своїх персональних сторінках не публікують інформації, яка стосується депутатської діяльності.

Катерина Марчук – дуже активна у соціальних мережах. Хоча здебільшого пише про волонтерство, але повідомляє там і про депутатську роботу – участь у заходах щодо обміну досвідом, зокрема у Івано-Франківській громаді, Любліні,  роботу над спільним грантовим проєктом із партнерами із Польщі, результати засідання комісії із питань безпеки дорожнього руху, ситуацію у Рівнераді, прийняті на сесії рішення, опублікувала річний звіт.


Світлана Марчук – пише про прийом виборців, роботу громадської приймальні «Рівне Разом», реакцію на звернення мешканців, зокрема, щодо відсутності каналізаційного люка, ремонту вулиць та проїздів, підсумки сесії, опублікувала на сторінці звіт про роботу у 2022 році.


Святослав Стельмащук – активно розповідає про свою діяльність у  соцмережах, зокрема, висвітлював роботу комісії щодо готовності навчальних закладів до початку навчального року, прийом громадян та його результати, роботу на окрузі, виїзд із чиновниками на місце для обстеження паркової зони, щодо якої зверталися мешканці.

«Європейська Солідарність»
Андрій Жильчук – самостійно дуже рідко публікує дописи про депутатську діяльність. Ми знайшли лише один, який стосувався діяльності робочої групи під керівництвом депутата, яка рекомендувала створити сучасний інноваційний Центр реабілітаційної медицини на базі КНП "Міська лікарня № 2".

Людмила Туровська рідко публікує дописи про депутатську діяльність на своїй сторінці, цьогоріч – жодного разу.

Тамара Тимощук більше публікує дописів про діяльність Спілки жінок Рівненщини, та нам вдалося знайти один допис, який стосувався інформації для місцевих підприємців – депутатка інформувала їх про результати розгляду депутатською комісією питання щодо оцінки збитків, які можуть бути завдані бізнесу через військову агресію рф

Алексєвич Павло – розповідає про різні ініціативи, які впроваджуються або діють у громаді, наприклад впорядкування вивісок, ситуацію із озелененням, звернення фракції щодо звіту за кошти, виділені на оборонні потреби, а також запитував людей про їх бачення розподілу міського бюджету, іноді коментує події у місті та рішення, що приймаються радою. Часто репостить дописи колеги Оксани Майбороди та муніципальної варти.



Тарас Обоїста – депутат на своїх сторінках у соцмережах розповідає про те, якою мріє бачити Рівненську громаду у майбутньому.

Людмила Радчук – пише про результати сесії і важливість прийнятих рішень, розвиток освітньої сфери громади, цифрові рішення, які варто запровадити у міськраді.

Наталія Майорова – дуже часто пише про участь у різних заходах, наприклад, заходах для обміну досвідом з іншими громадами, бізнес-форумі, жіночій політичній студії, засіданні комісії з питань реалізації програми “Енергодім Рівне", презентації проєкту з громадського контролю за якістю повітря. Також пише про підсумки сесії, позицію фракції.

Оксана Майборода – основний «голос» Європейської Солідарності – депутатка у соцмережах найактивніша із своїх колег. Пише про ініціативи, зокрема, розвиток Парку біля Палацу дітей та молоді, позицію щодо різних сфер розвитку громади, зокрема про сталу міську мобільність, озеленення у громаді та стан міських насаджень, реформу відходів, участь у заходах, депутатські звернення.


«Слуга Народу»
Нам не вдалося знайти сторінки Олександра Іванова.

Роман Яворський – депутат на своїй сторінці репостить дописи колеги по фракції Віталія Коваля та офіційну позицію фракції із партійної сторінки. Сам дописи про депутатську діяльність публікує рідко.

Любов Романюк – більшість дописів депутатки стосуються її роботи як керівниці управління культури обласної адміністрації, про депутатську діяльність публікувала лише заяву фракції щодо відмови брати участь у сесії.

Олена Хотенко – депутатка інформує про цільову програму створення безбар’єрного простору у громаді, інспектування міста в рамках цього, позицію щодо ініціатив, які пропонуються до розгляду депутатами, участь у заходах, зокрема, стратегічній конференції депутатських груп із гендерних питань, Форумі регіонального розвитку Рівненщини, результати сесії та ухвалені рішення.


Віталій Коваль – на своїх сторінках публікує більше інформації, яка стосується його роботи як начальника обласної військової адміністрації. Пише про безпекову, економічну, освітню, соціальну, культурну, спортивну сфери, повідомляє про повітряні небезпеки, розповідає про волонтерів і військових, про можливості для працевлаштування, започаткування та розвитку власної справи, роботу над розвитком інвестиційної привабливості області та зустрічі із партнерами. Про роботу Рівнеради Віталій Коваль згадував у частині оборонного бюджету.


Олександра Коваленко – депутатка здебільшого активно висвітлює волонтерську діяльність. Також розповідає про ініціативу створення у громаді  соціально-психологічного хабу для людей, які постраждали від дій агресора, публікує фото із засідань сесії міської ради, рішення фракції, позицію щодо ситуації у громаді.


Юрій Чаборай – здебільшого пише про волонтерську діяльність, репостить Президента та вітає  людей із святами. Рідше пише про депутатську роботу – участь у сесії, думки після засідання, участь у заходах, відкриття простору підтримки підприємців, рішення фракції.


Позафракційні
Віктор Шакирзян  – секретар міської ради, який у серпні цього року почав виконувати обов’язки міського голови, теж досить активний у Facebook. Зокрема, на своїй офіційній сторінці. Пише про розробку програми підтримки бізнесу, прийом громадян із особистих питань у раді та громадській приймальні, різні виїзні засідання та наради, зокрема засідання комісії з питань забудови міста, нараду з профільними управлінцями щодо ремонту дитячої музичної школи. Періодично також публікує посилання на ефіри, у яких розповідає про життя громади, підсумки сесії, цифрові рішення, які варто впроваджувати у громаді, зокрема, щодо електронного квитка, зустрічі із бізнесом щодо співфінансування ремонту доріг у місті, співфінансування ремонту та модернізації ліфтів із міського бюджету, впровадження системи безпеки у навчальних закладах міста, співпрацю із Любліном, дні депутата в раді, виклики повномасштабного вторгнення.


Instagram як додатковий майданчик для комунікації
Instagram так і залишається «другорядним» майданчиком для комунікації місцевих обранців із виборцями. Користуються цією мережею 28 депутатів, про свою депутатську діяльність тут згадує лише половина з них. Найактивніше про це пишуть Роман Денисюк, Анастасія Кулакевич, Оксана Майборода, Катерина Марчук та Святослав Стельмащук. Роман Денисюк підсумовує результати сесій, Анастасія Кулакевич ділиться ситуацією у напрямку впорядкування вивісок у місті, Оксана Майбородаприродоорієнтованими рішеннями, Святослав Стельмащук розповідає про роботу з виборцями, а Катерина Марчук у цій соцмережі розповідає про поїздки з метою обміну досвідом з іншими громадами, а ще прозвітувала про свою депутатську роботу у 2022 році. Здебільшого контент, що стосується депутатської діяльності у обох соцмережах у таких депутатів однаковий.

Контакти: Громадянська мережа ОПОРА у Рівненській області, тел.0631665859, rivne@opora.org.ua.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».