Як сумські депутати комунікують з виборцями: тенденції воєнного часу

11.09.2023

{{ article }}

Восьмому скликанню депутатів Сумської міської ради доводиться комунікувати з виборцями в умовах постійних обмежень: спочатку викликаних пандемією COVID-19, потім - воєнним станом через повномасштабне вторгнення РФ. У результаті на перший план виходить необхідність пошуку нових актуальних інструментів двосторонньої дієвої комунікації «виборець-депутат», зокрема з використанням дистанційних технологій, найпростішими з яких є соціальні мережі.

Соціальні мережі депутатів
Щоб оцінити регулярність інформування депутатами виборців про свою діяльність, активісти “Сумської платформи реформ” у межах всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” дослідили персональні сторінки місцевих депутатів у facebook як один з ключових і найбільш доступних каналів інформування, що дозволяє здійснення двосторонньої комунікації з громадянами.

За результатами попереднього аналізу соцмереж протягом 2-го року повноважень (у 2022 році) було засвідчено, що активно використовували особисті facebook-акаунти для комунікації з виборцями як інформуючи про депутатську діяльність, так і реагуючи на коментарі підписників, 17 із 42 народних обранців. 

В 2023-ому, за поточними спостереженнями, активність окремих депутатів дещо впала - менш активно стали комунікувати про депутатську та нормотворчу діяльність через власні facebook-сторніки як з очевидних причин депутати-військовослужбовці ЗСУ Олександр Кисіль, Олег Рєзнік, Володимир Чепік, так і із менш очевидних - депутати Андрій Баранов, Інна Босенко, Олександр Джарішнелов, Оксана Кубрак. 

Найбільш активно комунікували з виборцями через власний facebook депутати Ірина Дяденко, Артем Кобзар, Вадим Акпєров, Ірина Губська, Сергій Дмитренко, Максим Зеленський, Марина Нагорна, Ігор Кальченко, Єфрем Лазарев. Тобто станом на зараз кількість депутатів, що активно у двосторонньому порядку комунікують з виборцями, за оцінкою аналітиків кампанії зменшилась до 9, однак ситуація динамічна і навіть до кінця року може змінитися в позитивний бік. 

Так, Ірина Дяденко систематично висвітлює власну діяльність на окрузі, інформує про подані депутатські запити, пояснює мотиви персональних голосувань за окремі рішення,  активно комунікує з виборцями у коментарях. Одне й найсвіжіших висвітлених актуальних питань - перерозподіл спільного приміщення між ЗОШ №12 та гімназією №1.





Артем Кобзар та Вадим Акпєров протягом останніх місяців активно висвітлювали досить неоднозначне питання обмеження заробітних плат чиновникам міської ради.





Максим Зеленський та Сергій Дмитренко систематично інформують після кожної сесії про основні проголосовані рішення, а також про депутатську роботу на окрузі в період між сесіями. 





Ігор Кальченко та Єфрем Лазарєв серед інших висвітлених питань інформували підписників про безпекові та соціальні ініціативи, підтримані депутатським корпусом.





Ірина Губська та Марина Нагорна додатково до зачитування депутатських запитів у сесійній залі оголошували їх і для підписників на власних facebook-сторінках.



Окремі народні обранці хоч активно й використовують свої соцмережі, але більше для висвітлення діяльності очолюваних підприємств чи привітань колег-депутатів зі святами, а не для інформування про власну депутатську діяльність та роботу очолюваних фракцій чи комісій. Зокрема це стосується facebook-акаунтів Анатолія Сагача, Олександра Вегери, Валентини Домінас, Дмитра Васюніна.  







На сторінках деяких депутатів, наприклад, Олександра Зименка та Оксани Кубрак, останнім часом менше інформації про депутатську діяльність, але більше про волонтерство та благодійні збори. 





Завдяки нетривіальному для міста приводу - започаткуванню процедури відкликання депутата місцевої ради - “прокинулась” малоактивна раніше facebook-сторінка депутата Дмитра Хандуріна, на якій з’явилося повідомлення для виборців про незгоду із розпочатим процесом. Спостерігатимемо далі, як розвиватимуться події. 

Згадані приклади, безумовно, не є винятковими - вони лише візуалізують підхід до комунікації меншої активної частини депутатів.

Більшість же депутатів, на жаль, або зовсім не використовують для висвітлення своєї депутатської діяльності та тематичної комунікації з виборцями  каналів е-комунікації, або час від часу інформують про діяльність у власних соцмережах але не реагують на коментарі, або їхні сторінки відкриті лише для друзів - таким чином їхні виборці позбавлені повноцінної можливості отримувати від своїх обранців зворотній зв'язок.

Додаткові способи комунікації

Водночас facebook - це далеко не єдиний спосіб двосторонньої віддаленої комунікації. Для цього також телефон, інші соцмережі і платформи для обміну повідомленнями, електронна пошта, і не лише…

Ще в 2021 році місцева громадська ініціатива “Сумська платформа реформ” розробила сервіс DEPUTAT.SUMY.UA “Хто мій депутат в Сумах?”.

ІТ-рішення дозволяє у зручний спосіб (через текстове введення чи шляхом вибору на мапі) визначити які депутати закріплені за кожним округом та отримати їхні контакти (телефон, імейл, месенжери, адресу приймальні), більше дізнатися про повноваження депутатів та способи громадського впливу на рішення (навіщо нам депутати, на що вони впливають, яку зарплату отримують, як виборцю співпрацювати з депутатом), а також відстежувати персональні голосування кожного з депутатів за резонансні та важливі для громади рішення міської ради. 





Крім того, функцію спрощеного пошуку контактних даних місцевих депутатів нещодавно інтегровано у міський бот “Суми 15-80” , який поступово запроваджується Сумською міською радою для комунікації містян з владою з різних питань життєдіяльності міста.
мах?



Зміни в підходах до комунікації від місцевих депутатів

У 2023 році поступово депутати відновлюють прийом громадян, який у 2022-му практично не вівся. Народні обранці шукають індивідуальні підхід до комунікації з виборцями замість чергування за графіком у приймальнях. І, ймовірно, цей виклик у майбутньому також буде актуальним, як і пошук нових шляхів для дієвої двосторонньої комунікації. 

Окремі депутати намагаються освоювати у своїй діяльності нові підходи до комунікації з виборцями, зокрема, використовуючи телеграм-канали і навіть називаючи їх «онлайн-приймальнями», але відверто про успішність цих проектів складно поки говорити: у telegram-каналі депутатки Ірини Дяденко наразі буквально кілька підписників, а telegram-канал депутата Артема Кобзаря – це більше про перепости, а не про свою діяльність.





Як свідчить попередньо проведене оцінювання діяльності місцевих обранців, попри те, що загалом порівняно з минулим роком кількість депутатів, що у будь-який спосіб відзвітували перед виборцями у 2023-му (за 2-й рік повноважень), зменшилась з 20 до 15 – кількість тих, хто звітував публічно, зросла з 3 до 11: зокрема підтверджені колективні фракційні звітування депутатів з двох фракцій «Слуга Народу» та «Європейська Солідарність»

Водночас стверджувати, що така комунікація дійсно була двосторонньою із можливістю містян відкрито взяти в ній участь та поставити запитання - досить-таки складно. Тож варто зауважити на необхідності зміни в майбутньому пріоритетів з фракційного на публічне персональне звітування кожного депутата про особисту діяльність. 





Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».