Які часові рамки мають місцеві депутати для звітування

11.08.2020

{{ article }}

Дослідження в рамках кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» показують, що приблизно половина з місцевих депутатів звітують про свою діяльність принаймні раз на рік.

Як видно, значна частина місцевих депутатів в Україні або взагалі ніяким чином не звітують, або звітують раз на два-три роки (при цьому строк їх повноважень складає п‘ять років). Така практика звітування демонструє безвідповідальність місцевих депутатів не лише перед жителями громади, а й перед законом. 

В законі «Про статус депутатів місцевих рад» звітування визначене як обов‘язок. Також цей закон зобов‘язує місцевих депутатів звітувати не рідше одного разу на рік.

Отже, відповідальний депутат зобов‘язаний звітувати один раз на рік. Однак не варто цим обмежуватися: хорошою практикою є здійснення проміжних звітувань протягом року. Звичайно це не обов'язково має бути звітування на відкритій зустрічі із жителями громади - сьогодні існують можливості для впровадження різноманітних форм звітування (детальніше про форми звітування - у наступній статті). 

При цьому закон надає свободу волі місцевим депутатам у визначенні конкретних строків звітування. Як показує практика, більшість місцевих рад обирають періодом звітування січень-березень, проте є й виключення.

Логічно, що січень-березень є оптимальним періодом для звітування, оскільки це початок року і можна підводити підсумки попереднього року роботи. Проте це якщо розглядати календарний рік. Початок же року повноважень місцевих депутатів не співпадає з календарним. Наприклад, у місцевих депутатів чинного скликання повноваження були набуті у листопаді. Відповідно звітування у березні - це звітування на п‘ятому місяці наступного року повноважень. Звісно треба враховувати всі святкові вихідні, які мають місце у грудні-січні. Тому більш оптимальним варіантом для звітування місцевих депутатів є завершення його не пізніше середини лютого.

Ще одним показником відповідального депутата є звітування про підсумки діяльності протягом всього строку повноважень. Таке підсумкове звітування не передбачене як законодавством, так і нормативними актами більшості місцевих рад. Важливість підсумкового звітування обумовлена участю більшості депутатів у виборах: це дасть жителям громади повне і комплексне уявлення про зусилля, докладені депутатом, для вирішення їхніх проблем та допоможе прийняти виважене рішення під час голосування.

При звітуванні на публічній зустрічі із жителями громади чи онлайн необхідно належним чином і заздалегідь анонсувати звітний захід. Закон передбачає, що про звітування треба повідомити за сім днів до цього, але краще взяти дещо більший строк (за 10 днів або за два тижні) і активно поширювати анонс. Це дасть змогу всім бажаючим потрапити на звітний захід.

Якщо вам цікаво, про що має звітувати місцевий депутат - можете дізнатись у нашому попередньому матеріалі.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням. 
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
У соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
У розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 16 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» - ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). З 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено вебплатформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua  За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.