Інформування виборців у соцмережах: депутати Київради вміють, але не хочуть

10.07.2019

{{ article }}

Сьогодні активна присутність депутатів в соцмережах є позитивом і об'єктивною необхідністю, хоча ще кілька років тому це було, скоріше, даниною моді.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», місцеві обранці зобов’язані підтримувати зв'язок з виборцями, відповідною територіальною громадою, інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради і доручень виборців.

Ми вирішили ознайомитися з тим, як депутати використовують найпопулярнішу в Україні  соціальну мережу Фейсбук у своїй діяльності.
Соціальні мережі дають змогу депутатам донести інформацію про свою діяльність максимальному колу громадян та швидко реагувати на їх заяви, пропозиції, зауваження.

У Київській міській раді 37 депутатів активно використовують соціальну мережу Facebook, а подекуди не лише інформують про свою діяльність, а й відповідають на коментарі дописувачів.

Ще 73 депутати також активно інформують про свою діяльність у соціальній мережі, проте не реагують на дописи користувачів.

Частина депутатів Київської міської ради не здійснюють регулярного інформування виборців через соціальну мережу Facebook. Йдеться про Сергія Кримчака, Володимира Ялового (“Єдність”), Максима Шкура (“Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Вадима Ноздрю (позафракційний).

Хорошою практикою доброчесності депутата є додаткове оприлюднення декларації на власному сайті та у Фейсбук. Виявилось, що депутати Київської міської ради не оприлюднюють свої декларації в соціальній мережі.

З огляду на необхідність для депутатів постійного інформування та спілкування з виборцями, ми вирішили звернути увагу на те, як ці функції виконуються керівниками депутатських фракцій у мережі Фейсбук. Оскільки, за нашою думкою, саме керівники фракцій повинні бути взірцем для депутатів.

Керівником фракції «Солідарність» в Київраді є Андрій Странніков. Він має профайл у Фейсбуці та активно ним користується. Тут можна знайти інформацію про поїздки депутата, про вартість вина, експорт сільгосппродукції, але не про роботу депутата і фракції.

Цікаво, що на теми депутатської діяльності найчастішими дописувачами на його сторінці є не сам депутат, а коло його друзів та фракція. Звіти депутата та його декларація або хоча б посилання на ці документи відсутні. Також відсутня інформація про мотиви голосування депутата з того чи іншого питання, яке виносилося на розгляд Київради.

На відміну від голови фракції, депутати фракції «Солідарність» здійснюють інформування виборців про свою роботу через свою сторінку, наприклад, Михайло Іщенко.

Або через спеціально створену сторінку громадської приймальні, як це робить Юрій Сулига. 

Інформація на цих сторінках в основному позитивна: що вдалося зробити депутату, який ремонт зроблено, але ані слова про те, чи входило це до плану робіт відповідних місцевих підрозділів, чи депутат домігся позапланового ремонту.

Також треба зазначити, що фракція «Солідарності» має у мережі Фейсбук свою сторінку. На ній можна знайти інформацію про роботу фракції та її депутатів у Київраді.

Але здебільшого на цій сторінці розміщуються вітання колегам з днем народження та інтерв’ю зі спікерами фракції у ЗМІ.


Наступною за чисельністю у Київраді є фракція “Батьківщини”, яку очолює депутат Володимир Бондаренко.
Його сторінка майже не містить інформації про роботу Київради та фракції. Але постійно з’являється інформація про роздавання подарунків місцевим жителям.


На відміну від Володимира Бондаренка, є члени фракції “Батьківщина”, які публікують депутатські звіти у мережі Фейсбук (Анатолій Шаповал).

А також про роботу з виборцями інформує Тетяна Меліхова.

Знайти сторінку фракції “Батьківщина” у Київраді в мережі Фейсбук нам не вдалося.

Наступною у нашій розповіді про використання депутатами Київради мережі Фейсбук для інформування виборців про свою діяльність буде інформація про фракцію «Самопоміч», а точніше про депутатську групу «Київська команда», яка після корупційного скандалу з голосуванням за земельні ділянки для «депутатів-самопомічників» стала правонаступницею цієї політичної сили.

Головою фракції «Самопоміч» у Київраді зараз є Наталя Манойленко, яка балотується у народні депутати. Її сторінка у Фейсбук та містить лише передвиборну агітацію до парламентських виборів.

Головою депутатської групи «Київська команда» став колишній керівник фракції «Самопоміч» у Київраді Сергій Гусовський. Він також балотується у народні депутати і його сторінка також наповнена активною передвиборною агітацією.


Дуже багато «цікавого» кияни можуть дізнатися зі сторінки голови фракції «Єдність» в Київраді Олександра Омельченка. Він, також балотується в народні депутати. Олександр Омельченко часто заявляє, що останні 5 років влада зовсім не переймається проблемами звичайних громадян. Інформації ж про діяльність самого депутата та фракції «Єдність» в Київраді, яку він очолює, майже немає.

Фракцію «Свободи» в Київраді очолює Юрій Сиротюк, і його Фейсбук-сторінка мала б давати уявлення про діяльність фракції у Київраді. Однак на ній можна прочитати, що київський обранець - далеко від киян і, наприклад, зустрічається з іншими своїми виборцями на Черкащині.  

Тим не менш на сторінці Юрія Сиротюка можна знайти інформацію про його діяльність у Київраді із нагадуванням, що депутати працюють на громадських засадах, тобто на безоплатній основі. 

Як бачимо, у період виборчого процесу депутати активно використовують мережу Фейсбук, щоб мати можливість бути постійно на виду у своїх виборців. Депутати Київради, які балотуються, стають креативними та відкритими, однак, щойно виборчий процес закінчується, деякі обранці закінчують своє спілкування з виборцями, зокрема і в соціальних мережах.

Багато депутатів не обізнані та не володіють всіма можливостями Фейсбуку, наприклад, можливістю створити прив’язану до свого профайлу окрему, лише депутатську сторінку чи сторінку своєї депутатської приймальні. Тож бачимо необхідність навчання депутатів та їх помічників навичкам роботи у соціальних мережах.

Якщо депутати і в подальшому не будуть активно спілкуватися з виборцями, варто буде подумати про те, щоб громадськими зусиллями створити у мережі сторінку громадського секретаріату Київради, на якій розповідати киянам про діяльність кожного депутата та фракції.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА».