Хто допомагає працювати депутатам Львівської міської ради?

20.08.2019

{{ article }}

Аналітики Громадянської мережі ОПОРА у Львові у межах проекту “Атестація депутатів місцевих рад” дослідили, хто допомагає працювати обранцям Львівської міської ради.
 
Повнота прав, якою забезпечується реальна участь депутата у діяльності ради та її органів, вимагає від місцевого обранця непересічної відповідальності та безперервної включеності у справи міста. За таких умов завантаженість майже завжди прямо пропорційна мотивації до виконання депутатських повноважень. Відтак депутати, які гарно виконують свій обов’язок перед громадою, витрачають на таку діяльність левову частину свого робочого часу. 

З метою розширення депутатських можливостей щодо захисту інтересів виборців та забезпечення якісного та своєчасного вирішення завдань і доручень, які покладаються на них статтею 29 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", закріплено право місцевих обранців мати до п’яти помічників-консультантів.

Відповідно до Регламенту Львівської міської ради, а також до спеціального Положення, помічник депутата може користуватись ресурсами ради, отримувати доступ до всієї інформації, претендувати на позачерговий прийом у службовців виконавчого комітету, комунальних підприємств, установ та організацій, брати участь в офіційних нарадах та засіданнях з правом оприлюднювати позицію депутата. Такий спектр можливостей дозволяє помічникам-консультам частково розвантажувати депутатів в їх діяльності. Як свідчить досвід, найчастіше помічників залучають отримувати та аналізувати кореспонденцію, брати участь в прийомі громадян, оформлювати звернення та проєкти рішень, організовувати діловодство в раді, аналізувати офіційні документи, вивчати громадську думку та планувати зустрічі депутата з виборцями.

За інформацією з Інформаційного порталу станом на середину серпня у 64 депутатів Львівської міської ради сьомого скликання є 210 помічників. Правом мати максимальну кількість помічників – 5 – скористалися 14 депутатів: Орися Богун (Об’єднання «Самопоміч»), Ігор Вань (“Громадянська позиція”), Юлія Гвоздович (Українська галицька партія), Богдан Гула (Українське об’єднання патріотів – «УКРОП»), Мирослав Данилків (Українська галицька партія), Михайло Дідух (Громадський рух «Народний контроль»), Остап Доскіч (“Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Роман Іванців (“Громадянська позиція”), Маркіян Лопачак (Всеукраїнське об’єднання «Свобода»), Анна Мармуляк (Громадський рух «Народний контроль»), Юрій Мельник (Об’єднання «Самопоміч»), Оксана Рубай (Об’єднання «Самопоміч»), Ігор Телішевський (Українське об’єднання патріотів «УКРОП»), Тарас Чолій (Українська галицька партія). Мінімальне залучення до своєї діяльності – по 1 представнику – практикують депутати Володимир Крицак (Об’єднання «Самопоміч»), Юрій Моравецький (“Блок Петра Порошенка «Солідарність»), Ольга Посипанко (Об’єднання «Самопоміч») та Андрій Шевців (Об’єднання «Самопоміч»). Не скористалися правом мати помічника-консультанта двоє депутатів – Андрій Рікота (Всеукраїнське об’єднання «Свобода») та Григорій Козловський (“Блок Петра Порошенка «Солідарність»).

Середній вік помічників консультантів становить 37 років і є подібним до віку середньостатистичного депутата міської ради.  Наймолодшим помічницям – Барановській  Софії (працює з Юлією Гвоздович, Українська галицька партія) та Любчик Софії (допомагає Тарасу Кльофі, Об’єднання «Самопоміч») – по 20 років. Найповажнішими за віком помічниками є Орест Олійник (консультує Андрія Карбовника, Всеукраїнське об’єднання «Свобода») та Богдан Приймич (допомагає Остапу Доскічу, “Блок Петра Порошенка «Солідарність») – 75 та 79 років відповідно. У гендерному співвідношенні серед помічників-консультантів переважають чоловіки. Їх 122, що становить 58,1% від загальної кількості помічників.
 
Відбором кандидатур на посади помічників-консультантів, організацією їх роботи та розподілом обов'язків між ними займаються особисто депутати. Вочевидь добре сформований штат помічників передбачає залучення всіх п’яти осіб, які разом могли б акумулювати різні знання та досвід. Однак на прикладі Львівської міської ради бачимо, що нерідко обранці формують команду помічників із людей свого професійного кола. Так, четверо помічників Ігоря Стояновського (Об’єднання «Самопоміч») працюють, як і він, в установах медичного спрямування, а всі помічники Олега Берези (в тому числі рідний брат) є його колегами по попередньому місцю роботи у ЛКП «Львівавтодор». Однак трапляються випадки, коли відбір у помічники є відкритим. У липні про можливість долучитися до своєї команди на своїй особистій сторінці у Facebook оголосила Ірина Оршак (Громадський рух «Народний контроль»). 

Мотивація допомагати депутату у кожного своя: зацікавленість у підтримці конкретних міських ініціатив чи самого депутата як особистості, можливість впливати на прийняття рішень або бажання і самому у майбутньому стати депутатом. При цьому варто зазначити, що 190 з 210, а це 90% від кількості усіх помічників вже здобули або здобувають вищу освіту. А от у сфері зайнятості про тенденції говорити важко – тут і студенти, і представники бізнесу та самозайняті особи, і державні службовці, і громадські діячі та ті, що тимчасово не працюють. Є серед помічників-консультантів і двоє майбутніх народних депутатів. Перемогу на позачергових виборах 21 липня у одномандатному виборчому окрузі 115 здобула Наталія Піпа (помічниця Ігоря Дяковича з Української галицької партії). Також до парламенту за списком політичної партії «Голос» обрано Романа Лозинського, який є помічником-консультантом Юлії Гвоздович (Українська галицька партія).

На відміну від своїх колег з Верховної Ради, асистенти місцевих депутатів, як і самі обранці, не отримують заробітної платні з місцевого бюджету та не здобувають трудового стажу. Помічник-консультант є членом команди депутата з вирішення проблем громади і покращення якості рішень, що приймаються на місцевому рівні. І надважливо, щоб самі депутати мали можливість долучати до своєї роботи компетентних та орієнтованих на результат помічників, з якими локальна політика Львова набувала б нових позитивних якостей.


Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи у Львівській області звертайтесь до: Тарас Радь, представник Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області
тел.: 098-765-86-22
e-mail: lviv@opora.org.ua
    
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У місті Львів за реалізацію ініціативи відповідає Львівська обласна організація «Громадянська мережа «ОПОРА».