Кого обрали харків`яни: аналіз біографій депутатів Харківської міської ради

02.02.2021

{{ article }}

Харківська міська рада 8-го скликання вже провела дві сесії. Нагадаємо, що за результатами місцевих виборів 2020 року рада складається з представників шести політичних сил: «Блок Кернеса – Успішний Харків», «Опозиційна платформа – За життя», «Європейська солідарність», «Слуга народу», Партія Шарія та «Блок Світличної Разом!». А на пленарному засіданні Харківської міської ради 9 грудня минулого року було оголошено інформацію про формування семи однойменних депутатських фракцій, до яких складу яких увійшли депутати, котрі були висунуті відповідними політичними силами.

Склад Харківської міської ради у порівнянні з минулим скликанням оновився приблизно на дві третини. 27 депутатів було переобрано – це Ігор Черняк, який представляє фракцію «Блок Світличної Разом!» (в попередньому скликанні був членом фракції «Об’єднання «Самопоміч», потім позафракційний), Віктор Ларченко та Ігор Овечкін, представники фракції «Опозиційна платформа – За життя» (в попереднє скликання були обрані за списками партії «Наш край»), Ігор Аріх, Олексій Артикуленко, Олександр Василенко, Ольга Вельможна, Ганна Головчанська, Володимир Золотарьов, В’ячеслав Ільєнко, Неллі Казанжиєва, Володимир Котковський, Олександр Лобановський, Юрій Медведєв, Габріел Михайлов, Роман Нехорошков, Олександр Новак, Тетяна Поздєєва, Андрій Руденко, Семен Сирота, Ігор Терехов, Надія Тимофєєва, Олег Товкун, Тетяна Топчій, Володимир Тупіцин, Володимир Чумаков всі обрані представляють фракцію «Блок Кернеса – Успішний Харків» ( в минулому скликанні всі члени фракції «Опозиційний блок «Довіряй ділам»). Також від політичної партії «Опозиційна платформа – За життя» був обраний Андрій Лесик, депутат минулого скликання, якого позбавили мандату. 30 березня 2017 року Харківський апеляційний адміністративний суд скасував рішення Харківської міської ради щодо позбавлення його депутатського мандату та поновив у повноваженнях. 12 серпня 2020 року постановою Верховного Суду в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду було залишено без змін постанову Харківського апеляційного адміністративного суду.



Чинним законодавством (Законами України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеве самоврядування в Україні»), а також місцевими підзаконними актами (Статутом територіальної громади міста Харкова, Регламентом Харківської міської ради) не передбачено ані чіткого переліку необхідних для оприлюднення біографічних відомостей, ані імперативного обов’язку для депутатів їх оприлюднювати на офіційному вебресурсі ради. Тому питання «відкритості» залишається на власний розсуд кожного місцевого обранця та керівництва депутатських фракцій.

На сайті Харківської міської ради створений розділ з переліком та персональними сторінками всіх депутатів 8-го скликання.

На персональних сторінках депутатів розміщені їхні фотокартки, прізвище, ім’я, по-батькові, дата та місце народження, освіта, досвід та місце роботи, сімейний стан, партійність, фракційна приналежність, контакти, відомості про прийом виборців. Позитивною зміною у порівнянні з минулим скликанням, є розміщення електронних пошт депутатів та сторінок в соціальних мережах.



Станом на 1 лютого 2020 року жодних біографічних даних не опубліковано лише на сторінці одного депутата – це Сергій Насінник («Опозиційна платформа – За життя»).

У інших 82 депутатів розміщена повна або неповна біографічна інформація. Повнота розміщених біографічних відомостей аналізувалася, чи включають вони: інформацію про освіту, досвід роботи, місце роботи, сімейний стан та інформацію про партійну приналежність. Лише 22 депутати вказали всі біографічні відомості: Володимир Плетньов («Партія Шарія»), Ігор Черняк («Блок Світличної Разом!»), Євгеній Андрійчук, Денис Нев’ядомський, Ігор Овечкін, Едуард Тичков («Опозиційна платформа – За життя»), Олександр Василенко, Ганна Головчанська, Світлана Горбунова-Рубан, Неллі Казанжиєва, Світлана Кіриченко, Володимир Котковький, Олександр Лобановський, Юрій Медведєв, Олександр Мирошниченко, Габріел Михайлов, Роман Нехорошков, Ігор Терехов, Надія Тимофєєва, Тетяна Топчій, Володимир Тупіцин, Володимир Чумаков («Блок Кернеса – Успішний Харків»).

Інші 60 депутатів в більшості випадків не оприлюднювали інформацію про сімейний стан або партійність, у дев’яти депутатів серед них відсутня інформація про досвід або місце роботи.

За допомогою сайту ЦВК і біографічних відомостей на сайті Харківської міської ради була проаналізована партійність депутатів Харківської міської ради. Інформацію про партійність 4 депутатів знайти не вдалось, всі вони представляють фракцію «Блок Світличної Разом!» – це Олександр Абрамов, Анатолій Бабічев, Максим Радченко та Шталь Тетяна. Ще 48 депутатів є безпартійними, серед них 33 представники фракції «Блок Кернеса – Успішний Харків», лише Вікторія Китайгородська є членкинею однойменної партії. Всі депутати, що представляють фракції «Європейська Солідарність» та «Партія Шарія» є членами відповідних партій.

Назва політичної сили Кількість депутатів, які є членами партії Кількість депутатів, які є безпартійними  Кількість мандатів, отриманих партією
«Блок Кернеса – Успішний Харків» 1 33 34
«Опозиційна платформа – За життя»  12 7 19
«Європейська Солідарність»  9 0 9
«Слуга народу»   2 6 9*
«Партія Шарія» 9 0 7
«Блок Світличної разом!» 0 2 6*


* Олексій Кучер склав мандат депутата Харківської міської ради, наразі фракцію представляє 8 депутатів;

** Відомості про партійність 4 представників фракції «Блок Світличної Разом!» не вдалось знайти.


Також було проаналізовано дані про освіту, місце та досвід роботи депутатів. Майже всі обранці мають вищу освіту, двоє депутатів мають середню. Сфери діяльності є дуже різноманітними – це підприємці, науковці, чиновники, адвокати, волонтери, громадські діячі.

Більш конкретно ознайомитись з інформаційними листами депутатів ви можете, перейшовши за посиланням.

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Харківській області звертайтесь до Харківського представництва ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», kharkiv@opora.org.ua.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 16 міських рад обласних центрів України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» - ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено веб-платформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua  За реалізацію заходів проекту в 15-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.