На Львівщині з ініціативи виборців позбавили мандатів трьох депутатів

29.01.2020

{{ article }}

15 січня Домажирська сільська територіальна виборча комісія прийняла рішення про відкликання кількох депутатів Домажирської сільської ради. Підставою для цього стала ініціатива групи виборців.

Мандатів позбавили трьох з 14 депутатів-самовисуванців Домажирської сільської ради (склад був обраний під час місцевих виборів 2015 року), а саме Романа Бігуна (округ №8, с. Зелів), Назарія Горбачова (округ №9, с. Зелів) і Петра Колодія (округ №10, с. Зелів). Серед основних причин згадується неналежне виконання обранцями своїх депутатських обов'язків (невідвідування засідань ради, відсутність публічного щорічного звітування) і проблеми голосування за рішення ради в умовах конфлікту інтересів (проблема пов’язана з наданням землі).

Процедура відкликання

Законом “Про статус депутатів місцевих рад” передбачені три підстави для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою:

1.    встановлене судом порушення Конституції чи законів України;
2.    пропуск протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання без поважних причин обов’язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;
3.    невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання зобов’язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Право внести пропозицію про відкликання місцевого депутата за народною ініціативою мають виборців виборчого округу, в якому такого депутата було обрано. Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата приймається на зборах виборців у кількості не менше:

  • 30 осіб для відкликання депутата сільської, селищної ради;
  • 100 осіб для відкликання депутата міської ради міста районного значення;
  • 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення та районної у місті ради;
  • 150 осіб для відкликання депутата районної ради;
  • 400 осіб для відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради.

На цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата у кількості:

  • не менше 10 осіб – сільська, селищна, міська (міста районного значення) ради;
  • не менше 50 осіб – районна, міська (міста обласного значення), районна в місті ради;
  • не менше 100 осіб – обласна, Київська, Севастопольська міські ради.

У триденний строк після дня проведення зборів виборців представник ініціативної групи повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів та додає витяг з протоколу зборів. На наступний день після одержання такого повідомлення територіальна виборча комісія інформує депутата, відповідні місцеву організацію партії (якщо депутат був висунутий місцевою організацією партії) та місцеву раду.

Ініціативна група може починати збір підписів на наступний день після повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи. Збір підписів проводиться в наступні строки:

  • 10 днів – відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради;
  • 20 днів – відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради;
  • 30 днів – відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради.

На підтримку пропозиції про відкликання місцевого депутата необхідно зібрати:

  • Сільські і селищні ради – 50%+1 виборців від кількості виборців, які взяли участь у голосуванні у виборчому окрузі, де було обрано депутата;
  • Міські, районні, обласні ради – більше виборчої квоти, яка була визначена у відповідному багатомандатному виборчому окрузі на останніх місцевих виборах, але не менше кількості голосів за партію у відповідному територіальному окрузі багатомандатного округу.

Зібрані підписи передаються до територіальної виборчої комісії, яка не пізніше наступного дня збирає засідання для перевірки наданих документів. Виборча комісія із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах та з залученням правоохоронних органів – вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10% всіх підписів) у строки:

  • 10 днів – відкликання депутата сільської, селищної, міської (міста районного значення) ради;
  • 20 днів – відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради;
  • 30 днів – відкликання депутата обласної, Київської, Севастопольської міської ради.

Якщо ініціативна група дотрималася всіх процедур, достатня і підтверджена кількість підписів, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до партії, яка висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.

Партія розглядає звернення виборчої комісії та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи. Своє рішення партія передає до виборчої комісії, яка інформує про зміст цього рішення ініціативну групу.

На підставі рішення партії про відкликання депутата або свого рішення (якщо це самовисуванець) виборча комісія протягом 5 днів від отримання/прийняття рішення про відкликання депутата зобов’язана визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від партії у міську/районну/обласну раду або призначити проміжні вибори депутата до сільської/селищної ради.
 



На практиці ж відкликати депутата, який регулярно пропускає сесії доволі складно. І часто ініціатива провалюється саме на першому етапі процедури відкликання депутатів: зібранні ініціативної групи громадян. 

Проте історія з депутатами Домажирської сільської ради доводить, що навіть попри перепони виборці здатні відкликати неефективних на їх думку депутатів.

Що зробили виборці?

22 грудня у Зелові відбулися збори мешканців, під час яких було прийнято рішення про внесення пропозиції про відкликання депутатів і створено ініціативну групу у складі 10 осіб. Вона поінформувала територіальну виборчу комісію (№03648) і депутатів про те, що вони розпочинають процедуру збору підписів. У період з 25 грудня по 5 січня відбувався збір підписів виборців у кожному з трьох одномандатних виборчих округів за підтримку даної ініціативи. На цьому етапі були наявні три основні проблеми: встановити межі виборчих округів, які були затверджені згідно рішення ТВК під час виборів 2015 року (документація мала бути на зберіганні в архіві сільської ради); розподіл виборців у межах виборчих округів; з’ясувати скільки виборців проголосувало у межах цих трьох одномандатних виборчих округів під час місцевих виборів 2015 року. Наявність цієї інформації була необхідна для можливості дотримання подальших процедур.

Незважаючи на те, що цій ініціативі всіляко перешкоджали депутати і керівництво Домажирської сільської ради, проте як не дивно (з досвіду інших аналогічних ініціатив) свої обов’язки сумлінно виконувала Домажирська сільська територіальна виборча комісія, яка попри відсутність досвіду і труднощі із розумінням застосування виборчого законодавства належним чином робила свою роботу.

До 5 січня ініціативна група здійснювала збір підписів. Для підтримки ініціативи необхідно було зібрати 50%+1 голос від кількості виборців, які взяли участь в голосуванні під час місцевих виборів 2015 р. у кожному з трьох одномандатних виборчих округів, у яких відкликаються депутати. У кожному з округів ця кількість дещо відрізнялася, проте по факту для цього потрібно було зібрати близько 35 підписів в окрузі.

Після подання ініціативною групою підписних листів, у період з 5 по 15 січня територіальна виборча комісія спільно з працівниками поліції здійснювала перевірку відповідності підписів як цього вимагає процедура. Таким чином було перевірено щонайменше 10% від загальної кількості усіх зібраних підписів.

Саме за підсумками встановлення відповідності підписних листів Домажирська ТВК мала прийняти рішення про задоволення або відхилення народної ініціативи. За результатами засідання було прийнято рішення про відкликання трьох депутатів Домажирської сільської ради і складання ними депутатського мандату, про що було складено три постанови. Про це комісія має поінформувати сільську раду і безпосередньо депутатів, які зобов’язані повернути депутатське посвідчення.





Це одна з небагатьох народних ініціатив про відкликання депутатів місцевих рад у Львівській області, яка завершилася позитивним рішенням. Зазвичай виборчі комісії відмовляють у підтримці ініціативи на підставі недотримання процедурних моментів.

У відповідності до закону “Про місцеві вибори” протягом п’яти днів з моменту прийняття цього рішення, тобто не пізніше 20 січня, Домажирська сільська територіальна виборча комісія мала б прийняти рішення про проведення проміжних виборів у трьох одномандатних виборчих округах. У відповідності до виборчого законодавства тривалість виборчого процесу визначена тривалістю 60 днів, то у другій половині березня 2020 року у Зелові мали б відбутися вибори. При цьому проходити вони мали б у відповідності до старого законодавства, а не Виборчому кодексу, оскільки його положення не мають зворотної дії.

Проте незважаючи на рішення про відкликання трьох депутатів ТВК вирішила не приймати наступного рішення, яке логічно з нього слідує. Вона так і не прийняла рішення про призначення позачергових виборів, обмежившись виключно скеруванням документів до Центральної виборчої комісії. Незважаючи на бездіяльність територіальної виборчої комісії, ЦВК може і зобов’язана взяти на себе обов’язки з оголошення позачергових виборів у трьох округах Домажирської сільської ради. Залишилося дочекатися подальшого перебігу подій, яке отримає продовження вже найближчим часом.

Разом з тим не можна виключати ймовірності того, що рішення ТВК може буде оскаржене депутатами у суді. А це означає, що кінцеве рішення у цій ініціативі може бути встановлене після розгляду справи у Львівському окружному адміністративному суді.

 

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи у Львівській області звертайтесь до: Тарас Радь, представник Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області
тел.: 098-765-86-22
e-mail: lviv@opora.org.ua
    
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У місті Львів за реалізацію ініціативи відповідає Львівська обласна організація «Громадянська мережа «ОПОРА».'