Наскільки «відкриті» для виборців депутати Київради?

26.01.2021

{{ article }}

Вже майже два місяці працює новообраний склад Київської міської ради ІХ скликання. Нагадаємо, що за результатами місцевих виборів 2020 року Київська міська рада складається з представників 7 політичних сил: «Європейська солідарність», УДАР («Український Демократичний Альянс за Реформи»), «Єдність Олександра Омельченка», Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», «Опозиційна платформа – За життя», «Слуга народу» та «Голос». А на пленарному засіданні Київради 08.12.2020 було оголошено інформацію про формування 7-х однойменних депутатських фракцій, до яких складу яких увійшли депутати, які були висунуті відповідними політичними силами (окрім, заступника міського голови - секретаря Київради Володимира Бондаренка, який залишився позафракційним).


 

Необхідно відмітити, що з 120 новообраних – 46 депутатів мають депутатський досвід у попередньому VIII скликанні Київради, тобто склад Київради оновився на 62 %. Крім того, у новому складі Київської міської ради побільшало жінок-депутаток (35 осіб або 29%) в порівнянні з попереднім скликанням ради (21 особа або 17,5%).

В рамках ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» громадська організація Інтегріті ЮА проаналізувала наскільки новообрані депутати Київради прагнуть бути «відкритими» для виборців. Під «відкритістю» розуміється доступність для виборців інформації про новообраних представників громади (зокрема, наявність фото та біографічних відомостей).

Слід зазначити, що відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 222 Виборчого кодексу України на місцевих виборах територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати за умови отримання, серед інших документів, й автобіографій кандидатів, що обов’язково повинні містити: прізвище, власне ім’я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п’яти років до дня виборів змінювала прізвище та/або власне ім’я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості. І кандидати у депутати сумлінно виконують ці вимоги, а організації партій – жорстко контролюють, оскільки, якщо не має автобіографії – не вийде балотуватися. Але це – до виборів!

Після ж виборів ситуація кардинально змінюється. Чинним законодавством (Законами України «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеве самоврядування в Україні»), в тому числі і місцевими підзаконними актами (Статутом територіальної громади міста Києва, Регламентом Київської міської ради) не передбачено, ні чіткого переліку необхідних для оприлюднення біографічних відомостей, ні імперативного обов’язку для депутатів їх оприлюднювати на офіційному вебресурсі ради. Тому, питання «відкритості» залишається на власний розсуд кожного місцевого обранця та керівництва депутатських фракцій.

Моніторинг офіційного вебсайту Київради показав, що сайт – оновлений, створені персональні сторінки усіх новообраних депутатів Київради. На кожній такій сторінці розміщене: прізвище, ім’я, по батькові, фото, дата народження депутата, адреса електронної пошти, фракційна приналежність, а також до складу, якої постійної комісії входить депутат.

Станом на 20 січня 2021 року жодних біографічних відомостей не було оприлюднено у 32 депутатів Київради (Бурдукова Вікторія, Вітренко Андрій, Говорова Олена, Зантарая Георгій, Конопелько Микола, Кузьменко Євген, Кулеба Євгенія, Пашинна Лілія, Присяжнюк Михайло, Семенова Ксенія, Федоренко Юрій – усі фракція «Слуга Народу»; Ємець Леонід, Коваленко Ганна, Порайко Андрій, Супрун Олександр, Таран Сергій, Усов Костянтин – усі фракція «Європейська Солідарність»; Марченко Олена, Нестор Віталій, Тимощук Богдана, Шаповал Анатолій –  усі фракція «ВО «Батьківщина»; Самолудченко Олеся (Єдність); Білоцерковець Дмитро, Зубрицька Олеся, Кириченко Катерина, Лимар Юлія, Макаренко Максим, Петрівська Леся, Романюк Роман, Странніков Андрій, Чорній Богдан, Шовковський Олександр – усі фракція УДАР).

Щодо інших – повнота розміщених біографічних відомостей аналізувалася, чи включають вони: інформацію про освіту, досвід роботи, місце роботи, сімейний стан та інформацію про партійну приналежність. Відтак, лише у 15 депутатів Київради оприлюднені усі зазначені біографічні відомості (Криворучко Тарас, Окопний Олексій, Турець Владислав, Хацевич Ігор – депутатська фракція «Європейська Солідарність»; Бродський Олександр, Галайчук Ігор – фракція «ВО «Батьківщина»; Омельченко Олександр, Ярошенко Роман  – фракція «Єдність»; Наконечний Михайло (фракція ОПЗЖ), Гончаров Олександр, Іщенко Михайло, Маляревич Олесь, Непоп Вячеслав, Опадчий Ігор, Старостенко Ганна – усі фракція УДАР).

У 73 депутатів оприлюднена неповна інформація, з них: найбільше всього забувають публікувати інформацію про свою партійну приналежність (68 депутатів); у 34 депутатів відсутня інформація про сімейний стан; 20 депутатів не зазначили своє місце роботи; 3 депутати на оприлюднили інформацію про досвід роботи.

Хоч на офіційному сайті Київради загалом всього 20 новообраних депутатів зазначили інформація про свою партійну приналежність, на офіційному сайті ЦВК така інформація є (з автобіографій кандидатів у депутати).  І ГО Інтегріті ЮА були проаналізовані ці дані.

Так, 63% депутатів є членами політичних партій, якими висувалися, 37% відповідно безпартійні. Усі новообрані депутати від партії «Єдність Олександра Омельченка» є членами цієї партії. Також у партій «Європейська Солідарність» та ВО «Батьківщина» майже всі депутати (крім одного), які пройшли до ради є членами цих партій. З 30 представників партії УДАР – 12 є членами політичної сили, 18 – безпартійні.  З 12 депутатів від ОПЗЖ – 8 є членами партії, а 4 – безпартійні. В «Слузі народу» лише 1 депутатка є членом політсили, а 11 – безпартійні. Натомість, в партії «Голос» жодний депутат, не є членом партії.

Назва політичної сили Кількість депутатів, які є членами парті Кількість депутатів які є безпартійними Кількість мандатів, отриманих партією
Європейська Солідарність   30 1 31
УДАР 12 18 30
Єдність Олександра Омельченка 14 0 14
ВО Батьківщина   11 1 12
ОПЗЖ  8 4 12
Слуга народу 1 11 12
Голос 0 0 9
Всього:  76 44 120

Крім того, аналітиками організації додатково проаналізовано відомості про освіту та місце роботи, оприлюдненні на офіційному сайті ЦВК. Згідно цих відомостей усі новообрані депутати мають вищу освіту. Сфери ж зайнятості у депутатів є доволі різноманітні: це і фізичні особи-підприємці, і керівники/заступники керівників, а також працівники товариств та підприємств, посадові особи органів місцевого самоврядування, державні службовці, громадські діячі, освітяни, адвокати, помічники-консультанти народних депутатів на постійній основі, пенсіонери і навіть студенти.

Експертами ГО Інтегріті ЮА були надані рекомендації керівництву Київської міської ради та керівництву депутатських фракцій щодо вироблення однакової практики оприлюднення біографічних відомостей про всіх депутатів Київської міської ради на офіційному веб-сайті. Оскільки, на сьогодні сайт ще наповнюється, будемо сподіватися, що ці рекомендації будуть враховані.

В той же час, на думку експертів ГО Інтегріті ЮА, для забезпечення відкритості інформації про депутатів місцевих рад, доцільно було б на законодавчому рівні закріпити обов’язок для територіальних виборчих комісій після виборів передавати інформацію про автобіографічні відомості осіб, обраних депутатами до місцевих рад, для їх оприлюднення на офіційному вебресурсі ради, або на підзаконному рівні (зокрема, у Регламенті Київської міської ради чи окремим рішенням Київської міської ради) визначити чіткий перелік біографічних відомостей, які депутати Київради зобов’язані надавати для оприлюднення на офіційному вебсайті ради. 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком»

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА».