Одеська міська рада: завершальна сесія року та бюджет міста-2025

16.12.2024

{{ article }}

В Одеській міській раді 4 грудня відбулась завершальна сесія 2024 року, що стала початком підготовки міста до наступного року. 

Це засідання - своєрідний підсумок роботи депутатського корпусу за поточний рік. Як проходила сесія та які були прийняті рішення, проаналізували експерти всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”.

На початку треба зазначити, що в Одеській міській раді вже за усталеною звичкою велика частка проєктів рішень, запропонованих на розгляд депутатів, оприлюднюється з порушенням законодавства, тобто менше ніж за 10 робочих днів. Так, попередній порядок денний оприлюднено лише 21 листопада, а окремі проєкти рішень з'явилися на сайті за день до сесії або безпосередньо перед її початком 4 грудня.

Рішення Одеська міська рада

Скриншот сайту Одеської міської ради 

Організаційні питання

Одним з перших питань, що розглянули депутати під час сесії, стало внесення змін до Регламенту міської ради. Тепер разом з проєктами рішень сесій повинні оприлюднюватися і поправки до них. 

Зазнали змін декілька Положень про департаменти та управління міської ради. В новій редакції були прийняті Положення про департаменти внутрішньої політики та охорони здоровʼя, управління ДАБК. Зокрема, змінили Положення про департамент з організації роботи Одеської міської ради. У новій редакції значно розширено перелік завдань та функцій Департаменту, зокрема у сфері цифровізації, взаємодії з громадськістю та забезпечення прозорості роботи міської ради через електронні сервіси. Додано завдання з організації та консультативної допомоги депутатам, а також підтримки взаємодії між виконавчими органами ради та депутатами. Як зазначено в пояснювальній записці до проєкту рішення, ці зміни були обумовлені суттєвим оновленням законодавства та розширенням функцій Департаменту за останні роки, що не було враховано чинним Положенням.

Сталися зміни в депутатському корпусі. Детальніше про всі зміни у складі Одеської міськради ми розповідали в попередньому матеріалі. На сесії 4 грудня заяву про складання депутатських повноважень подала депутатка від фракції “Довіряй ділам” Людмила Варавва. За повідомленнями у ЗМІ, депутатка наразі живе у США, тож на сесіях міськради не з'являється. Свої голоси за припинення її повноважень віддали 43 депутати. 

Цікаво, що під час тієї ж сесії оперативно було приведено до присяги нову депутатку замість Людмили Варавви. Як повідомив під час сесії секретар Одеської міської ТВК Альберт Байжанов, нею стала лікарка Антоніна Капрош. Нагадаємо, що в аналогічних ситуаціях, коли замість вибулих депутатів від фракцій “Європейська солідарність” та “Слуга народу” треба було завести нових обранців, одеська ТВК приймала рішення протягом місяців.

Тож станом на завершення 2024 року після всіх змін маємо наступну ситуацію з наявною кількістю депутатів:

Фракція “Довіряй ділам”. Фактично в раді працюють 18  депутатів за  наявних 20 мандатах у партії. Олег Бриндак перебуває в ЗСУ, а партія “Довіряй ділам” після гучних скандалів фактично припинила будь-які звʼязки з ним. Колишнього голову постійної депутатської комісії з комунальної власності Олександра Матвєєва оголошено в міжнародний розшук.

Фракція “Європейська Солідарність”. Має повний склад у 10 депутатів. 

Фракція “Слуга народу”. Має у повному складі  9 депутатів, також сюди “умовно” можна додати позафракційного секретаря ради Ігоря Коваля, який обирався від  цієї партії.

Депутати від заборонених Партії Шарія та “ОПЗЖ” стали позафракційними. Де-юре від колишньої фракції “ОПЗЖ” в раді налічується 15 депутатів, але фактично їх 12. Нікіта Авдєєв, Богдан Гіганов та Віталій Саутьонков хоча і “значаться” депутатами, зникли з публічного простору міста та країни  з початку повномасштабного вторгнення. З колишньої фракції партії Шарія з шести депутатів залишився тільки Іван Семчук, який також жодного разу не був у раді з 24 лютого 2022 року.

Тож за списком Одеська міська рада де-юре налічує 56 депутатів, але фактично можуть брати участь у роботі ради та її органів не більше 50.

Протягом 2024 року зміни також торкнулись і складу постійних комісій. Під час сесії 4 грудня депутатку Оксану Антонішак було виключено зі складу постійної комісії з питань культури, туризму та міжнародних відносин, натомість її включено до складу постійної комісії з питань комунальної власності, економічної, інвестиційної, державної регуляторної політики та підприємництва. Нагадаємо, що вже ексдепутатка Людмила Варавва була у складі комісії з комунальної власності, як і розшукуваний Олександр Матвєєв. Тож без них ця комісія залишилась у складі двох депутатів і не змогла б працювати. 

Про бюджет та фінанси

Як зазвичай, на останній черговій сесії року депутати приймають бюджет міста та розподіляють його за місцевими цільовими програмами. Загальний обсяг бюджету на 2025 рік складає 12,1 млрд грн, видатки - 12 млрд грн. Фактично бюджет затверджено на рівні двох попередніх років.

Якщо порівняти, як змінювався бюджет Одеси з початку каденції депутатів VIII скликання, то можна побачити таку динаміку:

  • 2025 рік - 12,1 млрд грн
  • 2024 рік - 12,6 млрд грн
  • 2023 рік - 10,5 млрд грн
  • 2022 рік - 12,8 млрд грн
  • 2021 рік - 11 млрд грн

Зазначимо, що обсяг міського бюджету за роками вказано за затвердженим рішенням на початку кожного року.  Річні звіти про виконання бюджетів вже мають уточнені дані. 

Під час засідання депутати неодноразово наголошували, що в умовах збройної агресії російської федерації значна частина міського бюджету спрямовується на оборонну діяльність, підтримку військових, а також допомогу постраждалим від воєнних дій.
Не зважаючи на складність розподілу бюджетних коштів на розвиток міста, рішенням про затвердження бюджету було збільшено депутатський фонд. На 2025 рік закладено суму у розмірі 280 млн грн (з розрахунку по 5 млн грн на 56 депутатів). Нагадаємо, у 2024 році загальний обсяг цієї статті витрат сягав 244 млн грн (по 4 млн грн на депутата). 

На реалізацію міських цільових програм у 2025 році закладено близько 35% бюджету. Так, рішенням про бюджет на реалізацію 28 цільових програм виділено суму у 4,3 млрд грн. Якщо проаналізувати цю статтю витрат детальніше, маємо такий розподіл за напрямами програм: 

Одеська міська рада

  1. Транспорт та інфраструктура – 1,7 млрд грн
  2. Соціальна підтримка та охорона здоров'я – 1,4 млрд грн
  3. Охорона навколишнього середовища та заходи з енергозбереження – 558 млн грн
  4. Безпека і оборона – 548 млн грн
  5. Освіта, культура та національна ідентичність – 123 млн грн
  6. Інші програми – 40 млн грн

Особливу увагу під час сесії було приділено обговоренню питання щодо процедури компенсації жителям міста Одеси за пошкоджене або зруйноване житло у пам’ятках культурної спадщини. 

Ще на початку сесії міський голова Геннадій Труханов виступив з промовою щодо відсутності законодавчого механізму отримання компенсації за пошкоджене житло за програмою «єВідновлення» мешканцями будинків, що мають статус пам’яток культурної спадщини.  Тож депутатський корпус звернувся до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України з проханням терміново врегулювати дане питання та створити умови для того, щоб власники квартир у пошкоджених або зруйнованих будинках-памʼятках архітектури мали таке саме право на компенсацію за пошкоджене житло як і інші громадяни.

Вікторія Собко