Офіціний сайт Миколаївської міської ради, як основне джерело інформації для громадян: аналіз та можливості удосоналення

16.01.2020

{{ article }}

Протягом всього терміну реалізації ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» ми збирали інформацію про те, де саме громадяни міста беруть інформацію про діяльність обраних депутатів, можливості зв’язку з ними, результати вирішення питань на сесіях міської ради та взагалі про роботу міської ради. 

Отже, основним джерелом такої інформації, до того ж, офіційним, є сайт міської ради. Саме тому ми провели детальний аналіз інформаційного наповнення сайту Миколаївської міської ради та - для пошуку шляхів його удосконалення, підвищення  інформаційності та зручності у користуванні - також сайтів міських рад обласних центрів областей, які межують з Миколаївською областю. А саме – Одеської міської ради, Херсонської міської ради, Запорізької міської ради,  Дніпровської міської ради та міської ради міста Кропивницький. 

Отже, у результаті аналізу сайту Миколаївської міської ради можемо зазначити наступне. Інформацію на сайті в основному розміщено зрозуміло, послідовно та зручно для пошуку й ознайомлення. 

Так, у повному обсязі наведено поіменний склад представників депутатського корпусу з можливістю відразу перейти на сторінку певного депутата та ознайомитись з його короткою біографією, годинами та днями прийому, контактними даними тощо. Водночас  33,3% з окреслених на сайті номерів телефонів не працюють, не відповідають або відключено. Це телефони 18 депутатів. Так, взагалі неможливо додзвонитися через зазначені вище причини до Вячеслава Апанасенка, Юрія Гранатурова, Олександра Гусєва, Анатолія Дюміна, Володимира Євтушенка, Костянтина Картошкіна, Сергія Карцева, Олени Кісельової, Ігоря Концевого, Олега Крісенка, Тетяни Кучеревської, Світлани Ласурії, Олександра Малкіна, Наталі Манзюк, Федора Панченка, Олександра Рєпіна, Олега Солтиса, Сергія Шульгача.

Сайт містить також план роботи міської ради, що є доцільним у контексті планування тих чи інших проектів та ініціатив. Зазначимо, що план роботи міської ради висвітлено лише на сайтах Миколаївської та Херсонської міської ради з досліджених нами. Викладено карту округів, що є досить зручним у користуванні, оскільки можна наочно визначитися не лише із структурою округу, але й з депутатом, який обрано за цим округом. 

На сайті наведено перелік і склад фракцій та перелік і склад постійних комісій. Доцільним є викладення інформації щодо повноважень та завдань цих комісій та протоколи засідань цих комісій, оскільки вивчивши таку інформацію користувачі можуть зробити висновки щодо активності участі депутатів в роботі комісій під час виконання своїх депутатських повноважень та важливість питань, які розглядають на комісіях. 

Інформацію щодо присутності на засіданнях та результатів голосування депутатів у розрізі кожного конкретного питання наведено, але у досить складному для сприйняття форматі. На відміну від сайтів Запорізької та Одеської міської ради, на сайті Миколаївської міської ради можна ознайомитися із детальним протоколом засідання сесії, але останній протокол датується серпнем 2019 року.  До того ж, відсутні порядки денні по сесіях. Викладено лише рішення, тому не  зовсім зрозуміло користувачам, чи за всіма питаннями відображено стан голосування та чи всі питання було розглянути і які не розглянуто та перенесено (або ж виключено із розгляду).

Звіти про результати роботи виокремлено як окрему інформацію. Тобто для ознайомлення з нею потрібно вийти з персональної сторінки депутата та шукати звіти у іншому розділі. Зокрема, на сайті Миколаївської міської ради викладено лише 40 звітів за 2018 рік. Отже, 14 депутатів (25,9%) не відзвітувалися за результатами своєї діяльності 2018 року: Владислав Андрейчук,  Вячеслав Апанасенко, Олександр Гусєв, Анатолій Дюмін, Владислав Єнтін, Ігор Копійка, Тетяна Кучеревська, Світлана Кучкарова, Катерина Лазута, Олександр Рєпін, Володимир Садиков, Олександр Шанайца, Ростислав Філевський, Андрій Яковлєв. 

Жодної інформації щодо депутатських запитів і звернень на сайті Миколаївської міської ради немає, що позбавляє користувачів можливості перевірити наявність такого запиту та контролювати хід роботи й результати за ним.

Досить складно пересічному громадянину – виборцю – знайти трансляцію у записі сесії міської ради. Вони з’являються у вільному доступі із двох-трьох місячним запізненням.

На думку наших респондентів, є доцільним використання позитивного досвіду інших місцевих рад та розміщення на сайті Миколаївської міської ради наведеної нижче інформації, що неодмінно підвищить інформаційність сайту та надасть можливість більш зручного зв’язку із міськими депутатами для позитивного вирішення тих чи інших питань. 

Так, вагоме значення для громадян  має інформація про конкретні депутатські звернення та рішення щодо цих звернень; порядок денний кожного засідання сесії міської ради; помічників та консультантів депутата. 

Так, помічники депутатів Олександра Бурганенка, Лариси Веселовської, Наталі Горбенко, Ігоря Дятлова, Владислава Єнтіна, Павла Зоткіна, Анатолія Петрова, Світлани Таранової надають доволі детальну інформацію про місцезнаходження депутата, можливість зустрічі з ним, можливість розмови з ним тощо. 

Не менш корисними будуть посилання на декларації депутатів та трансляцію засідання сесії міської ради, а також на сторінки у соціальних мережах, оскільки соціальні мережі також є джерелом інформації для значної кількості виборців. Зручною була б можливість задати онлайн питання або ж он-лайн запису на прийом, особливо у контексті невірно наведених або непрацюючих контактних номерів телефонів (про що також вже йшлося у попередній статті).  

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

За додатковою інформацією щодо здійснення ініціативи в Миколаївській області звертайтеся до ГО «Агентство економічного розвитку», e-mail: aerbox@ukr.net.

 Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено веб-платформу «Місцеві депутати. Атестація».