Перший рік каденції: як депутати Чернігівської міської ради виконували свої повноваження у 2021 році.

19.07.2022

{{ article }}

За результатами проведеної комплексного моніторингу максимальна оцінка діяльності депутатів Чернігівської міської ради складає 4 бали із 5 можливих. І тільки 8 із 42 депутатів отримали оцінку «4»: Віталій Гриць, Андрій Дериземля, Вікторія Лазаренко, В’ячеслав Летута, Роман Резнік, Марина Рейко, Роман Старіков, Наталія Хольченкова. 5 балів не отримав жоден з депутатів.

Один депутат взагалі отримав оцінку “1” - Павло Гармаш. Він більше ніж, на 80% не відвідував пленарні засідання сесій в раді та не відвідав жодного засідання постійної комісії в раді.  

19 із 42 депутатів отримали посередню оцінку - “трійку”. Ці депутати показали згідно аналізу задовільний рівень роботи в раді. І робота в раді 14 депутатів була оцінені як незадовільна та отримали двійку. Це означає, що ці депутати не виконують напряму свої обов’язки щодо здійснення прийому виборців, відвідування постійних комісій та сесій, а також не реалізують відповідно свої повноваження, як депутат.

Окремо було проведено експертне оцінювання місцевих депутатів із залученням до оцінки 22 відомих місцевих діячів з різних сфер. Отже, за результатами експертного оцінювання в лідери найкращих депутатів увійшли – Регіна Гусак, Андрій Дериземля, Марина Рейко. 

Найгіршими за думкою експертів виявились Павло Вовк, Павло Гармаш, Катерина Демченко, Сергій Кирієнко, Володимир Коваленко, Дмитро Митрофанов, Віктор Сехін, Роман Старіков, Олена Стрілець, Віталій Хрустицький. 

Щодо звітування депутатів Чернігівської міської ради, то тут спостерігається ситуація, коли на момент активної фази проведення звітування депутатів припало повномасштабне вторгнення Росії на територію України. Відповідно, є ймовірність того, що саме цей факт не дозволив повноцінно та взагалі прозвітуватись за свою депутатську роботу. 

За депутатську діяльність 2021 року відзвітувалось 11 депутатів Чернігівської міської ради: Віктор Бистров, Віталій Голець, Віталій Гриць, Андрій Дериземля, Віекторій Лазаренко, В’ячеслав Летута, Роман Резнік, Марина Рейко, Роман Старіков, Юрій Тарасовець, Наталія Хольченкова. Відсутня інформація щодо публічного звітування по депутатам. Також всі 11 депутатів мають розміщений звіт на офіційному сайті Чернігівської міської ради у відкритому доступі. Натомість головною тенденцією залишається те, що майже 74% депутатського корпусу не бажають звітувати, тобто виконувати свій обов’язок перед громадою.

За результатами моніторингу стану відкритості та прозорості, було визначено, що тільки 9 депутатів Чернігівської міської ради мають на офіційному сайті ради повну інформацію про себе - біографію (інформація про освіту, досвід роботи, місце роботи, сімейний стан, партійну приналежність) та фотокартку. Якщо порівнювати з результатами роботи минулого скликання депутатів, то спостерігається негативна тенденція. Але така тенденція також має місце на фоні повномасштабного вторгнення Росії в Україні. 

Натомість позитивна тенденція спостерігається у відвідуванні пленарних засідань сесій депутатами за 2021 рік в порівнянні з минулим скликанням депутатів. Зі всього складу депутатів тільки один відвідав лише дві сесії пленарного засідання - Павло Гармаш. 

Більша половина депутатів Чернігівської міської ради (29 депутатів) відвідали 90-100% пленарних засідань і отримали максимальну оцінку по відвідуванню. Жодного разу не пропустили пленарне засідання сесій 19 депутатів Чернігівської міської ради, що є позитивною тенденцією в порівнянні з минулим роком.

Що стосується відвідуваності депутатських постійних комісій, то тут спостерігається
дещо гірша тенденція. Тільки 25 депутатів, а це майже 60% від усіх депутатів відвідали від 60 до 90% засідань постійної комісії. Один депутат не відвідав жодного засідання постійної комісії - Павло Гармаш. Також один депутат відвідала до 60% засідань постійної комісії - Ірина Должикова.

Прийом виборців депутатами переважно здійснюється за попередньою домовленістю. Інформація про час прийому та адресу приймальні розміщена на сайті Чернігівської міської ради в розділі «Депутати міської ради». Хоча й в деяких депутатів або взагалі відсутня будь-яка контактна інформація, або є недостовірною, що унеможливлює встановлення контакту з депутатом та свідчить про неналежне виконання своїх повноважень перед виборцями. Тільки 17 депутатів від усіх оприлюднили повну інформацію про здійснення прийому виборців. 

З 42 депутатів вдалось підтвердити прийом у 39 обранців. У порівнянні з депутатами сьомого скликання, показник здійснення прийому знаходиться на вищому рівні. Більшість депутатів публікують номер телефону, електронну пошту, адреси здійснення приймалень та графіки здійснення прийому виборців. Варто зазначити, що ці зміни відбулись вже в ході моніторингу, комунікації з міською радою та депутатами, які враховували усні рекомендації і наповнили свої профілі необхідною інформацією.

39 обранців проводять прийом виборців, що становить 93% депутатського корпусу, у двох з них (Вікторія Лазаренко та В’ячеслав Летута) графік особистого прийому відрізняється від загального – необхідно попередньо записуватись для особистого прийому з депутатом. Але регулярний прийом виборців здійснюють помічники депутатів.

Тільки по трьом депутатам не вдалося підтвердити прийом громадян, адже за вказаними адресами приймальні були зачинені, а контактні телефони не відповідали та залишались без зворотного зв’язку – Віталій Голець, Віктор Сехін та Дмитро Митрофанов. У випадках, коли не вдалося підтвердити факт прийому громадян депутатами з першого разу, представники Агенції міських ініціатив відвідували такі приймальні другий і третій рази.

Абсолютно всі депутати Чернігівської міської ради вказали свої контактні дані на сайті Чернігівської міської ради. І тільки у трьох депутатів ці контактні дані не були підтверджені, адже за час проведення моніторингу моніторам не вдалося по ним зв’язатись з депутатами.

Переважна більшість депутатів вказують в своїх профілях таку фразу, як «за попередньою домовленістю» замість зазначення графіку прийому виборців і в деяких випадках замість вказання адреси.

Також депутати нерідко комунікують з громадянами через соціальні мережі, окрім сайту міської ради: пишуть про прийом виборців, про результати своєї депутатської діяльності та про результати комунікацій з виборцями. Така практика здебільшого використовується серед депутатів, які вперше отримали депутатські повноваження. До речі, «новенькі» депутати часто намагаються бути активними і помітними суспільству.

 

Детальніше зі звітом про виконання депутатами Чернігівської міської ради своїх повноважень впродовж першого року можна ознайомитись за посиланням
Детальніше із рекомендаціями для депутатів Чернігівської міської щодо виконання своїх депутатських повноважень можна ознайомитись за посиланням

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».