Перший рік каденції: як депутати Луцької міської ради виконували свої повноваження у 2021 році

27.07.2022

{{ article }}

За період з листопада 2020 року до листопада 2021 року експерти ГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» здійснили комплексне персональне оцінювання роботи депутатів Луцької міської ради VIII скликання за показниками відкритості, прозорості, доброчесності та підзвітності. В результаті такого дослідження роботу кожного з депутатів було оцінено за шкалою від 0 до 5 балів. 

У порівнянні з результатами оцінювання роботи депутатів попереднього скликання, коли жоден з представників міської громади не отримав «5» балів, а роботу ще семи обранців було оцінено в «0», «1» чи «2» бали, у чинній каденції одразу п’ять депутатів Луцької міської ради отримали найвищий бал – «5». Водночас, роботу жодного з них не було оцінено найнижчими балами - «1» та «2». 

Зокрема, позитивну оцінку «5» балів отримали одразу п’ятеро місцевих обранців (12%): троє представників фракції «Громадянського Руху «Свідомі» Андрій Лучик, Михайло Наход та Алла Надточій, а також дві представниці фракції «Європейська Солідарність» Алла Доманська та Ірина Колковська. Разом з тим, в «3» бали було оцінено роботу секретаря ради, представника фракції «За майбутнє» Юрія Безпятка та члена фракції «Слуга народу» Андрія Костенка. Усі інші депутати Луцької міської ради (83%) отримали за результатами своєї роботи в рамках дослідження «4» бали.

Другим компонентом дослідження діяльності депутатів Луцької міської ради стало проведення експертного опитування. Роботу місцевих обранців опитані оцінювали від «1» до «5» балів.

За результатами експертного опитування лідером серед позитивних оцінок експертів став депутат Михайло Наход (фракція «Громадський Рух «Свідомі»), який отримав максимальний бал – «5». Разом з тим, більшість опитаних експертів негативно оцінили роботу чотирьох представників ради – «2 бали»: Миколи Дуди, Ігоря Куріліна і Євгенія Ткачука (фракція «За майбутнє»), а також Андрія Костенка (фракція «Слуга народу»). 

Загальні тенденції показників відкритості, прозорості, доброчесності та підзвітності, отримані в результаті дослідження роботи депутатів Луцької міської ради протягом першого року повноважень, демонструють позитивну динаміку, у порівнянні із результатами роботи депутатів Луцької міської ради попереднього скликання. 

На офіційному сайті Луцької міської ради оприлюднені біографії усіх 42 депутатів. Біографічні відомості щодо 83% місцевих обранців оприлюднені у повному обсязі, включаючи, фотокартку депутата, інформацію про освіту, його поточне місце і досвід роботи, а також відомості про партійну приналежність. Разом з тим, у біографіях 17% місцевих обранців не зазначено лише одного із перелічених компонентів.  

Усі 42 депутати Луцької міської ради здійснюють регулярний особистий прийом громадян за визначеними самими ж депутатами графіками. Інформація про час і графік здійснення прийому, адреса громадської приймальні чи місця проведення прийому, а також контактна інформація частково чи повністю оприлюднена на сайті Луцькради щодо кожного місцевого обранця. Зокрема, повні відомості про здійснення прийому громадян оприлюднені щодо 71% депутатів. 

81% представників Луцької міської громади у раді активно використовують соціальні мережі, зокрема, Facebook, а також інші електронні інструменти для прямої комунікації з виборцями (відповідають на коментарі під дописами у соцмережах, відповідають на особисті повідомлення виборців, а також використовують онлайн громадські приймальні та інші онлайн інструменти взаємодії з мешканцями громади). Водночас, 19% з них не мають активних сторінок у соціальних мережах чи не користуються ними для комунікації з виборцями.  

55% депутатів Луцької міської ради відвідали понад 90% пленарних засідань протягом першого року виконання своїх повноважень. Ще 38% місцевих обранців відвідали від 60% до 90% засідань. Натомість, 7% з них брали участь у менше, ніж 60% пленарних засідань. 

Результати відвідуваності представниками міської громади засідань постійних депутатських комісій виявились дещо гіршими. Лише третина депутатів (33%) відвідали понад 90% засідань комісій, до складу яких входять. Водночас, 57% депутатів відвідали від 60% до 90% засідань своїх комісій. Ще 5% місцевих обранців відвідали від 40% до 60% засідань постійних комісій, а 3% - від 20% до 40% засідань комісій. 

Як і в попередній каденції, у Луцькій міській раді надалі зберігається позитивна тенденція щодо відсутності практики «кнопкодавства» серед депутатів і, навпаки, використання практики повідомлення про наявний конфлікт інтересів під час розгляду на пленарних засіданнях окремих питань. Також усі без виключення депутати Луцькради подали декларації про майно, доходи та зобов’язання фінансового характеру, хоч і не оприлюднювали їх на інших ресурсах, окрім сайту НАЗК.

У Луцькій міській раді хоч і зберігається практика озвучення та розгляду депутатських запитів під час пленарних засідань, втім, такий інструмент не є надто популярним серед депутатів. Зокрема, правом озвучення депутатських запитів скористалися 31% депутатів протягом року. 

98% представників міської громади у раді звітували про свою діяльність перед виборцями в тій чи іншій формі протягом року. Причому, 64% депутатів звітували перед виборцями на публічному заході чи онлайн з можливістю для виборців поставити запитання. Текстові звіти депутатів також оприлюднені на офіційному сайті Луцькради. Відсутні відомості лише про звітування представника фракції «За майбутнє» Юрія Безпятка.  

Зміст звітів 40% депутатів повністю відповідає вимогам ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». Водночас, найменше відомостей містять звіти депутатів Миколи Дуди, Євгенія Ткачука («За майбутнє»), Олександра Лазуки і Миколи Яручика («Європейська Солідарність»), Андрія Костенка («Слуга народу»). 

Детальніше зі звітом про виконання депутатами Луцької міської ради своїх повноважень впродовж першого року можна ознайомитись за посиланням

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».