Прийом громадян депутатами Луцькради в умовах війни: щодо 13% місцевих обранців не вдалося підтвердити проведення прийому

10.12.2023

{{ article }}

Прийом здійснюється як офлайн, так і онлайн; інформування – через сайт ради; місце проведення – приміщення міської ради чи партійна приймальня; кількість виборців на прийомі – не більше 5; відсутня вивіска; головні питання – ЖКГ і благоустрій, тарифи і гуманітарна допомога. Таким побачили середньостатистичний прийом громадян депутата Луцькради експерти Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу (ЦПАВК) за результатами моніторингу у 2023 році, проведеного в рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».

Під час пресконференції 7 грудня експертка Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу Катерина Шарпата розповіла, що за період з 1 вересня по 31 жовтня 2023 року представники ГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» відвідали прийоми громадян 40 чинних на той момент депутатів Луцької міської ради із 42 (офіційний склад ради). 

Представниця ЦПАВК нагадала, що 28 червня 2023 року голова фракції «Європейська Солідарність» Юрій Моклиця склав повноваження депутата у зв’язку зі службою у Збройних Силах України. 4 жовтня 2023 року Луцька міська територіальна виборча комісія прийняла рішення про відкликання представника партії «Слуга Народу» Андрія Костенка на підставі відповідного рішення політичної сили. 

«Особливістю воєнного 2023 року стало те, що переважна більшість депутатів Луцькради здійснювали прийом громадян у різних форматах, включаючи і особисті зустрічі, і різноманітні онлайн інструменти комунікації з виборцями, надаючи перевагу останньому методу. Також з початком війни в Україні більшість представників депутатського корпусу Луцької міської ради перейшли на проведення особистого прийому громадян за попереднім записом», - зазначила Катерина Шарпата.

За результатами проведеного моніторингу щодо здійснення прийому громадян представниками депутатського корпусу Луцькради вдалося підтвердити здійснення прийому громадян 87% місцевих обранців.

Щодо ще 13% депутатів не вдалось підтвердити здійснення особистого прийому. Йдеться про представників фракції «За Майбутнє» Романа Кравчука, Вікторію Майбороду та Євгенія Ткачука, представницю фракції «Європейська Солідарність» Ірину Колковську та представницю фракції «Слуга Народу» Юлію Сачковську. Депутат Євгеній Ткачук відмовився поспілкуватися з представниками ЦПАВК в рамках прийому громадян у зв’язку із несенням служби у складі Збройних Сил України.

Прийом громадян – одна з головних функцій депутата та одна з найефективніших форм комунікації з виборцями. 100% депутатів Луцької міської ради інформують виборців про місце і графік здійснення прийому шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному сайті Луцької міської ради.

Станом на 31 жовтня 2023 року на офіційному сайті Луцької міської ради у розділі «Міська рада» – «Прийом громадян депутатами» частково чи повністю розміщено інформацію про час та місце проведення прийому виборців, контактні відомості громадської приймальні щодо кожного з 40 чинних на той момент депутатів Луцькради. 

Повні відомості про адресу громадської приймальні (місця здійснення прийому громадян), графік проведення прийому та контактні відомості розміщені на офіційному сайті ради щодо 73% депутатів.

У 2023 році 74% місцевих обранців здійснювали прийом громадян у різних форматах, включаючи і особисті зустрічі, і різноманітні онлайн інструменти комунікації з виборцями. 10% представників міської громади у раді використовували лише онлайн прийом. 3% - лише оффлайн прийом. 

95% депутатів здійснюють прийом громадян особисто, не залучаючи до проведення прийому помічників, юристів чи інших осіб.

Щодо 16% місцевих обранців не вдалося підтвердити оприлюднену адресу здійснення прийому. Серед таких депутатів: представник фракції «За Майбутнє» Юрій Безпятко і представниця фракції ВО «Батьківщина» Ірина Чебелюк, які замість вказаних адрес здійснюють онлайн прийом, а також депутати Роман Бондарук і Юлія Сачковська (фракція «Слуга Народу»), Оксана Лєщинська (фракція «За Майбутнє»), Олександр Ніколайчук (фракція «Європейська Солідарність»), які проводять прийом виборців за іншими адресами.

8% депутатів проводять прийом виборців за іншим графіком. Йдеться про депутатів: Романа Бондарука і Юлію Сачковську (фракція «Слуга Народу»), Олександра Ніколайчука (фракція «Європейська Солідарність»).

У всіх представників депутатського корпусу відповідають дійсності оприлюднені контакти громадських приймалень чи особисті контактні телефони депутатів. 

У 33% представників депутатського корпусу є вивіска на вході у приміщення, де здійснюється прийом громадян. Ще 67% місцевих обранців не обладнали приміщення, де здійснюють прийом громадян, відповідними вивісками. Це частково пов’язано з тим, що більше половини представників депутатського корпусу здійснюють прийом у приміщеннях Луцької міської ради, виділених спеціально для депутатських потреб, в комерційних установах за місцем роботи чи поза межами будь-якого приміщення.

Загалом 34% місцевих обранців приймають виборців у приміщенні організації партії, по 29% – на робочому місці та у спеціально виділеному міською радою приміщенні для потреб депутатів, 8% – у самостійно організованих приміщеннях для депутатських потреб чи за межами будь-якого приміщення.

З-поміж депутатів, які здійснюють прийом за місцем роботи, 60% проводять прийом лише як депутати, 20% – мають інший графік прийому, ще 20% – не розмежовують звернення за посадою і як до депутата.  

Виключно за попереднім записом здійснюють прийом громадян 78% депутатів. Без попереднього запису можна потрапити на прийом до 10% місцевих обранців. Відтак, представникам нашої організації без попереднього запису вдалося потрапити на прийом лише до депутатів: Андрія Білана, Алли Жупанюк, Володимира Пшибельського і Михайла Щура (фракція ВО «Свобода»).

До 68% депутатів Луцькради протягом місяця на прийом потрапляють до 5 мешканців громади; до 20% депутатів – від 5 до 10 громадян; до 6% депутатів – від 10 до 15 виборців; ще до 6% депутатів – більше 15 осіб.  

ТОП-5 питань, з якими мешканці міської громади зверталися до місцевих обранців, виявилися: ЖКГ і благоустрій (з такими питаннями зверталися до 86% депутатів), тарифи в місті Луцьку (до 60% депутатів), гуманітарна допомога (до 54% депутатів), юридична допомога (до 31% депутатів), транспорт і дорожнє покриття (до 29% депутатів).

«Проаналізувавши отримані в рамках дослідження дані, ми отримали уявлення, як виглядає середньостатистичний прийом громадян депутата міськради: прийом здійснюється як оффлайн, так і онлайн; всі оприлюднені відомості про прийом переважно актуальні; інформування відбувається лише через сайт ради; прийом здійснюється у міській раді чи партійній приймальні; кожен прийом депутата відвідує не більше 5 виборців; приймальня не облаштована вивіскою; виборці найчастіше звертаються щодо гуманітарної допомоги, ЖКГ та благоустрою», - розповіла Катерина Шарпата.

З результатами моніторингу можна ознайомитися - тут.

За додатковою інформацією звертайтеся: 
Катерина Шарпата, аналітикиня Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу, kateryna.sharpata@gmail.com, cpaec.volyn@gmail.com

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»