Про що за підсумками 2018 року звітували депутати Львівської міської ради.

18.06.2019

{{ article }}

Депутати місцевої ради є прямими представниками інтересів територіальної громади та відповідно до діючих законодавчих норм зобов'язані виражати і захищати інтереси виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень. 

Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено перелік обов’язкових складових депутатського звіту. Відповідно до статті 16, він повинен включати у себе інформацію про депутатську діяльність у раді та в спеціальних комісіях, роботу з громадою (обробка скарг, пропозицій, доручень та звернень від громадян та їх виконання), кількість поданих пропозицій на розгляд засідань міської влади, ухвалені радою рішення та їх вплив на місцеву громаду, хід їх виконання, виконання планів соціально-економічного та культурного розвитку громади, участь у громадських слуханнях та масових заходах (спортивні змагання, виставки, міські свята, ярмарки тощо)”.

Станом на початок квітня звіти про свою роботу за 2018 рік розмістили 49 з 64 депутатів міської ради міста Львова. Оскільки законодавством чітко не визначена форма звітування, звіти депутатів різнились між собою як за змістом, так і за формою. Хоча більшість депутатів подали звіти у формі звичайного текстового документу, траплялися такі місцеві обранці, котрі розміщували звіти у формі презентацій (Юлія Гвоздович, Ірина Оршак). Звіти депутатів Юрія Кужелюка, Назара Палідовича та Олега Сорочкіна були розміщенні у форматі jpg (який, зазвичай, використовується для зображень), містили фото депутатів, айдентику їхньої партії та візуально нагадували слайди презентації. Примітно, що всі перераховані депутати є представниками фракції “Громадянська позиція”, тож ймовірно, їхні звіти можна розглядати як окремі фрагменти загального фракційного звіту. Частина звітів була подана у форматі питання-відповіді з питаннями на зразок: чого депутати планували досягти у 2018 році, чого досягли, чого досягти не вдалося, які цілі та плани місцеві обранці мають на 2019 рік. Такий формат є досить вдалим, оскільки дозволяє структурувати інформацію. Частина звітів містила біографії депутатів та короткий опис їхніх обов'язків. Помітно, що звіти деяких депутатів готувались за визначеним форматом, запропонованим фракцією. Натомість інші мали індивідуальну структуру. 

Попри помітну позитивну тенденцію до покращення якості звітування, все ще можемо говорити про змістовну невичерпність звітів багатьох депутатів. Більшість місцевих обранців у своїх звітах обмежились описом результатів своєї діяльності в окрузі, не згадуючи про свою участь в роботі міської ради та створених нею органах. За нашими спостереженнями звітування про роботу в окрузі є “найпопулярнішим” інформаційним блоком у звітах депутатів міської ради, адже загалом про роботу в окрузі повідомили 46 місцевих обранців.

 Про свою діяльність у раді, комісіях та робочих групах згадують 27 депутатів. Це, зокрема, Петро Адамик, Любомир Босаневич, Ігор Вань, Олег Василишин, Юлія Гвоздович, Володимир Гринишин, Богдан Гула, Андрій Дворакевич, Вікторія Довжик, Остап Доскіч, Ігор Зінкевич, Богдана Зубрицька, Сергій Івах, Ігор Корончевський, Юрій Мельник, Назар Палідович, Христина Паньків, Олена Пасевич, Андрій Рікота, Володимир Ропяк, Оксана Рубай, Ірина Сердюк, Ігор Стояновський, Ігор Телішевський, Роман Федишин, Юлія Хомчин, Дмитро Чунис. Звіти перелічених депутатів містили інформацію про їхню діяльність в комісіях чи робочих групах при Львівській міській раді, подання депутатських запитів та звернень, прийом громадян тощо. 

Про свою участь у прийнятті рішень ради й створених нею органів прозвітували 19 місцевих обранців: Любомир Босаневич, Олег Василишин, Юлія Гвоздович, Іван Гринда, Володимир Гринишин, Любов Давидович, Мирослав Данилків, Вікторія Довжик, Ігор Зінкевич, Богдана Зубрицька, Сергій Івах, Максим Коляда, Юрій Мельник, Олена Пасевич, Ольга Посипанко, Андрій Пундор, Оксана Рубай, Ірина Сердюк, Ігор Телішевський. У їхніх звітах містилась інформація про рішення та ухвали міської ради, яким вони сприяли, ініціювання та розроблення з програм підтримки певних соціальних груп, сприяння виділенню коштів на певні ініціативи, розроблення проектно-кошторисної документації, тощо. 

Таким чином, за підсумками аналізу повноти звітності депутатів львівської міської ради, можемо відзначити 14 обранців, у матеріалах яких відображені не лише факти про діяльність в округах, але й про активність у міській раді, комісіях та робочих групах, а також про особисту участь у прийнятті важливих для міста рішень. Йдеться про звіти Любомира Босаневича, Олега Василишина, Юлії Гвоздович, Любові Давидович, Вікторії Довжик, Остапа Доскіча, Ігоря Зінкевича, Юрія Мельника, Олени Пасевич, Андрія Рікоти, Оксани Рубай, Ірини Сердюк, Ігоря Телішевського, Романа Федишина. У звітах 24 депутатів – Петра Адамика, Олега Береза, Ігоря Вань, Івана Гринди, Володимира Гринишин, Богдана Гули, Андріяна Гутника, Мирослава Данилківа, Андрія Дворакевича, Богданни Зубрицької, Романа Іванціва, Сергія Іваха, Андрія Карбовника, Максима Коляди, Христини Паньків, Ольги Посипанко, Андрія Пундора, Володимира Роп’яка, Івана Рудницького, Олега Сорочкіна, Ігоря Стояновського, Юлії Хомчин, Дмитра Чуниса – відображені лише два з трьох перелічених компонентів інформації. Звіти 8 депутатів – Мар’яни Батюк, Романа Грицевича, Тараса Гупала, Ігоря Корончевського, Юрія Кужелюка, Юрія Моравецького, Віталія Свіщова, Андрія Шевціва містили лише одну з перелічених категорій інформації. 

Попри помітну позитивну тенденцію до покращення якості звітування, все ще можемо говорити про змістовну невичерпність деяких багатьох депутатів. Наприклад, Юрій Моравецький, Володимир Гринишин, Андріян Гутник розмістили на Інформаційному порталі файли, які оцінити як звіт дуже важко. На прикладі такого звітування можна диференціювати представників депутатського корпусу за критерієм формального та сумлінного відношення до цього обов’язку.

Говорячи про загальні тенденції, слід відмітити, що значно покращився змістовний рівень звітування у депутатів фракцій УКРОП та «Самопоміч». В обох випадках однопартійці використовують типову структуру для презентації напрацювань за рік.  Схожим є звітування депутатів «Громадянської позиції», яке всупереч цікавій формі подачі є доволі узагальненими та не відповідає усім критеріям оцінювання. Як і раніше звіт Голови фракції БПП «Солідарність» Петра Адамика поданий як частина загального текстового звіту річних досягнень фракції. У цьому контексті хотілося б відзначити його фракційну  колегу – Уляну Пак, яка цьогоріч розмістила посилання на два звіти – у формі відеопрезентації та тексту з описом результатів роботи та досягнень. За результатами опрацювання, найкращими за змістовним наповненням (такими, що відповідають встановленим критеріям оцінювання) нами були визначені звіти Юлії Гвоздович та Олени Пасевич. 

Надзвичайно широкою є палітра тем, про які звітували депутати. До п’яти найпопулярніших можемо віднести питання ремонту доріг та хідників, благоустрою міста (до чого відносимо освітлення та озеленення), модернізації та розбудови комунальної інфраструктури, роботи громадського транспорту та підтримки ініціатив, пов’язаних із учасниками АТО/ОСС. Певні здобутки у вищезгаданих напрямках знайшли відображення у звітах всіх чи майже всіх депутатів. 

Проте окрім традиційних господарських питань доволі часто зустрічалися у звітуванні і теми, пов’язані зі створенням нових креативних просторів, розвитком бізнес-інфраструктури, прийняттям актуальних для міста стратегій розвитку, залученням інвестицій, зростанням партиципації та підтримкою здійснення на місцях реформ, що може бути оцінено як певні позитивні зрушення у питанні розуміння депутатських компетенцій. 

До основних недоліків звітування, як і раніше, можемо зараховувати відсутність уніфікованої форми подачі звітів, брак комплексного підходу у звітуванні, дефіцит аналізу звітних характеристик та результатів прийнятих рішень, заміну індивідуального звітування на фракційне тощо.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись в соціальній мережі Facebook


За додатковою інформацією про здійснення ініціативи у Львівській області звертайтесь до: Тарас Радь, представник Громадянської мережі ОПОРА у Львівській області
тел.: 098-765-86-22
e-mail: lviv@opora.org.ua
    
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У місті Львів за реалізацію ініціативи відповідає Львівська обласна організація «Громадянська мережа «ОПОРА».