Рекомендувати, не можна заборонити?

28.01.2020

{{ article }}

Протягом 2019 року Рівненська міська рада прийняла близько 1500 рішень. Всі вони були абсолютно різноманітні як за сферою свого регулювання, так і результативністю. Однак найбільший резонанс не лише на місцевому рівні, але й на рівні країни викликали два рішення: «Про рекомендації щодо Хелловіну в місті Рівному» і «Про заборону проведення на території  міста Рівного маршів представників  ЛГБТ-спільнот». Зупинимо свою увагу на першому документі.

Оскільки філософські роздуми про те, що первинно треба розвивати у місті: економіку, інфраструктуру, культуру чи захищати цінності - не наш напрямок, розглянемо суть рішення, який резонанс воно викликало у суспільстві і чи були якісь наслідки його прийняття.

Рівненська міська рада своїм рішенням «Про рекомендації щодо Хелловіну в місті Рівному» вирішила:

  1. Рекомендувати заборонити відзначення Хелловіну в комунальних закладах освіти та культури міста Рівного; 
  2. Звернутися до Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області щодо притягнення до відповідальності організаторів заходів Хелловіну у 2019 році за розміщення реклами, яка суперечить чинному законодавству;
  3. Контроль за виконанням цього рішення доручити постійній комісії з питань науки, освіти, культури, духовного відродження, молоді, спорту, зв’язків з громадськими об’єднаннями та засобами масової інформації, заступникам міського голови О. Хмилецькому та Г. Кульчинській, начальнику Управління культури і туризму Т. Максименку та начальнику Управління освіти В. Харковцю.


Фактично перший пункт рішення відображає повністю його назву – це лише рекомендація для комунальних закладів освіти та культури міста не відзначати Хелловін, яку вони могли врахувати чи не врахувати у своїй роботі. Міська рада не заборонила відзначення Хелловіну як такого.

Ініціатори рішення Тетяна та Олександр Чубай мотивували це тим, що в місті Рівному в найбільш людних місцях розвішують дивні банери із закликом до святкування, на яких зображено дівчину-героїню маскараду з перерізаними зап’ястями. Реклама цього «свята» закликає до жорстокості і насилля, а в найгіршому варіанті вона може стати закликом до самогубства. Частина 1 статті 8 Закону України «Про рекламу» зазначає, що забороняється розповсюджувати рекламу, яка містить елементи жорстокості, насильства, цинізму.

Спочатку проєктом рішення пропонувалося:

  1. Запровадити святкування Дня подяки протягом вересня в місті Рівне, в тому числі в навчальних закладах.
  2. Заборонити відзначення Хелловіну в місті Рівне, в тому числі, навчальним закладам усіх рівнів.
  3. Зобов’язати суб’єктів господарювання, що розповсюджують рекламу Хелловіна з порушенням чинного законодавства України, вжити заходів з метою приведення рекламних матеріалів у відповідність діючому законодавству.
  4. Вжити заходів щодо зачищення міста від рекламних матеріалів святкування Хелловіну, що закликають до насильства.
  5. Контроль за виконанням цього рішення доручити секретарю міської ради С. Паладійчуку.

Проєкт рішення викликав жваве обговорення у сесійній залі. По-перше, з цього питання на сесії виступив Олександр Третяк – ректор Рівненської Духовної семінарії ХВЄ. Він зачитав звернення, яке, за його словами, йому доручили зачитати голови всіх християнських конфесій міста. Олександр Третяк запропонував зобов’язати суб’єктів господарювання привести рекламу у відповідність з нормами чинного законодавства, заборонити відзначення свята у закладах освіти та створити комісію для дотримання норм у сфері суспільної моралі.



Фото – UA: RIVNE

Галина Кульчинська, заступниця міського голови, зазначила про те, що варто звернутися до Головного управління Держпродспоживслужби  у Рівненській області щодо питання притягнення до відповідальності тих суб’єктів господарювання, які порушили законодавство про рекламу. Також вона запропонувала не змінювати одне американське свято на інше (Хелловін на День подяки), а запровадити святкування Дня гарбуза, яке буде святом осені і більше пасуватиме українським традиціям.

У процесі обговорення депутати коригували рішення і дійшли згоди щодо того, що рішенням можна лише рекомендувати заборонити відзначення для закладів комунальної форми власності. Для того, щоб погодити фінальний текст документу, міський голова Володимир Хомко запропонував депутатам створити редакційну комісію. До її складу увійшли: Галина Кульчинська, Анатолій Чугуєвець, Роман Стасюк, Тетяна Чубай, Любов Романюк та Людмила Чирак

Секретар міської ради Сергій Паладійчук попросив депутатів не надавати йому повноважень контролю за виконанням цього рішення, пояснюючи тим, що він не зможе це зробити.

В результаті рішення підтримали 26 депутатів, 2 – не голосували.

Попри рекомендаційний характер, рішення отримало значний резонанс у суспільстві. Про нього повідомляли не лише регіональні ЗМІ, але й чимало всеукраїнських ресурсів (UNIAN.UA, ZIK.UA, ESPRESO.TV, TSN.UA, зокрема й освітянські ресурси: VSEOSVITA.UA).

Реакція громадськості на рішення була дуже різноманітною. Жителі Рівного активно коментували його у соцмережах і висловлювали своє бачення ситуації. Думки містян розділилися: хтось цілком і повністю його підтримував, вказуючи на те, що воно дасть можливість уберегти дітей від шкідливої реклами; хтось, посилаючись на норми Конституції обстоював своє право на свободу вираження, а хтось вказував міським обранцям на необхідність вирішення інших термінових питань і проблем, на які роками не вистачає часу чи політичної волі. 

Зазначимо, що рішення отримало такий резонанс у суспільстві також у зв’язку з тим, що поданий у міську раду проєкт дуже сильно відрізняється від варіанту, який підтримали депутати. Так, з повної заборони на проведення заходу в місті залишилася рекомендація заборонити відзначення Хелловіну в комунальних закладах освіти та культури міста Рівного. Разом з тим, деякі ЗМІ повідомляли саме про заборону святкування, а чимало читачів далі заголовку інформації не читали.

Як коментує рішення експерт Центру політико-правових реформ, юрист Олександр Марусяк, відповідно до законодавства України, суто юридично неможливо відрізнити, що є атрибутами стилю фентезі чи горор-жанру, а що саме є рекламою, спрямованою на пропаганду насильства, жорстокості чи суїциду серед населення. У зв’язку з цим, у цій ситуації, якщо вести мову про юридичну відповідальність, не обійтися без експертного висновку фахівців. Раніше цю функцію виконувала Національна експертна комісія з питань захисту суспільної моралі, а тепер такі висновки залишилися в компетенції МВС та Національної поліції України, на які покладено контроль за додержанням вимог Закону України «Про захист суспільної моралі» та інших законів у цій сфері.

Також він зазначає, що по суті, це рішення Рівненської міської ради є юридичною формою висловлення побоювань з боку представників територіальної громади стосовно того, що певні елементи святкування Хелловіну в місті Рівному не співпадають із загальноприйнятими моральними засадами суспільства, та є виявом бажання захистити дітей і інших громадян від рекламних матеріалів, які можуть спонукати до небезпечних форм поведінки (зокрема, суїциду). Таким чином, не варто перебільшувати юридичні чи фактичні наслідки прийнятого рівненськими депутатами документа. 

Все ж, за результатами рішення Рівненської міської ради, Торгівельно-розважальний центр «Екватор», який був звинувачений у розміщенні реклами, яка суперечить законодавству, на своєму офіційному сайті розмістив наступну інформацію: 

«Ми з великою повагою ставимось до коментарів та зауважень, які надходять до нас у зв’язку із розміщенням анонсу свята Halloween. Нам дійсно дуже шкода, що зображення анонсу сезонного свята у нашому розважальному центрі обурило частину мешканців. Основний посил сюжету планувався як анонс яскравого гриму, який чекає на гостей цієї події. Ні у якому разі ми не мали на меті хоча б якось образити ваші почуття. Під час планування свята ми орієнтувалися на досвід країн, де подібні свята як Halloween були започатковані й активно святкуються багато років. Взявши до уваги звернення з приводу двозначності розміщеної рекламної кампанії, ми прийняли негайне рішення про зміну сюжетів. На даний момент відбувається заміна зображення на всіх конструкціях. ТРЦ «Екватор» перепрошує перед мешканцями міста за сюжети, які могли хоч якось образити або бути своєрідно сприйнятими».

Повідомлення торгового центру подано за інформацією сайту UA:RIVNE, так як на даний час на сайті розважального центру воно відсутнє.

Також на сайті Вараської міської ради ми знайшли схожий проект рішення від 25.10.2019 року № 1703 «Про святкування Дня подяки та заборону Геловіну (Хелловіну)». Проте документ не знайшов підтримки у депутатів. 

 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».

За додатковою інформацією звертайтесь: 
Громадянська мережа ОПОРА
e-mail rivne@opora.org.ua    

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».  В місті Рівне за реалізацію ініціативи відповідає РОО ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА».