Рішення з градусом. Як у Полтаві продаж спиртного обмежували

11.02.2020

{{ article }}

Полтавська міська рада - завжди в епіцентрі обговорень. Не секрет, що деякі рішення депутати ухвалюють фактично з боєм, і якщо до розмахувань кулаками справа доходить рідко, то словесні перепалки - те, чим у сесійній залі не здивуєш нікого. Цього разу говоримо про рішення, яке змусило частину містян радіти, частину - протестувати, а депутатів, як завжди - обирати сторону, на якій грати.

Мова про тему, яка, так чи інакше, зачіпає багатьох полтавців - це придбання алкоголю. З березня 2018 року місцеві ради, згідно із законодавством, мають право забороняти https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2376-19 продаж спиртного в межах міста у визначений своїм же рішенням час доби. 

Проте у Полтаві про обмеження продажу почали говорити ще до підписання президентом закону. Так, у 2016 році заборонити торгівлю спиртним з 22:00 до 9:00 пропонував тодішній депутат від БПП “Солідарність” Сергій Чередніченко. Крім того, проектом рішення повністю заборонялося торгувати алкоголем у МАФах і продавати його в місцях проведення масових заходів. Тоді ідея обранця не знайшла підтримку в корпусі. Частина депутатів розкритикувала пункт про заборону продажу спиртного в кіосках і проект рішення навіть не дійшов до сесії.

На відміну від нещодавньої спроби депутата від “Рідного міста” Едуарда Волкова. Проект про обмеження продажу якого, попри супротив підприємців і побоювання депутатів, вийшов у жовтні 2019-го на голосування, набрав потрібну кількість голосів і зараз діє в місті. 

В чому суть? 
Згідно з рішенням, на території Полтави з 22:00 до 8:00 заборонено продавати пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої та столові вина. Діє рішення на всі суб’єкти господарювання, крім закладів ресторанного господарства (ресторани, бари, кафе, їдальні, буфети). Однак продавати алкоголь вночі у тарі на винос перерахованим закладам теж не можна.

Контролювати дотримання рішення має поліція. За порушення обмеження торгівлі - адмінматеріал за ч. 2 ст. 156 Кодексу та штраф від 510 грн до 1700 гривень.
 

Хто за? 
Жителі будинків поруч з цілодобовими магазинами/наливайками + патрульна поліція

“Проєкт рішення про обмеження продажу алкоголю зробить полтавські ночі спокійнішими” - це заголовок матеріалу на сайті Полтавської міськради  і одночасно основний аргумент, який використовували лобісти проекту під час обговорень. 

Згідно з даними ГУНП в Полтавській області, наданими в аналізі проєкту рішення, з кожним роком кількість скарг мешканців на порушення тиші в нічний час лише зростає (557 у 2017-му, проти 588 у 2018-му), так само, лишається проблемою кількість правопорушень, скоєних у стані сп’яніння (адміністративних: 1353 випадки у 2017-му, 901 випадок у 2018-му; кримінальних: 17 випадків у 2017-му, 18 випадків у 2018-му). 

Підкріплює “правильність” рішення і те, що в обласних центрах, які до Полтави встановили заборону на нічний продаж алкоголю (а таких 17), у середньому втричі знизилася кількість скоєних злочинів напідпитку. Тут, як приклад, розробники наводять Чернігів, Черкаси, Луцьк та Житомир. 

Такі перспективи дали активних прихильників ідеї в особі жителів будинків, розташованих поруч з цілодобовими магазинами, які скаржаться на нічні гулянки під вікнами, та патрульних поліцейських, які приїжджають розбиратися з результатами цих гулянок. 

Фрагмент трансляції двадцять сьомої позачергової сесії. 

Хто проти?

Оскільки обмеження продажу прямо стосується діяльності підприємців і впливає на рівень виторгу, зрозуміло, що радості від них ніхто не очікував. Проте і підприємці вирішили не просто змиритися з приготованим рішенням. Упродовж проходження проектом процедурних норм, під час публічного розгляду документу представники ГО “Підприємці Полтавщини” на чолі з головою організації Євгеном Диканем різними способами висловлювали свою незгоду і підкидали в котел обговорень свої контраргументи.

Один із них: заборона нічного продажу спиртного лише погіршить ситуацію. В місті збільшиться кількість фальсифікованого алкоголю, з’являться нові точки нелегального збуту та нові способи придбання (доставка через службу таксі, замовлення в інтернеті).

Ще один аргумент проти заборони: постраждають і підприємці, і бюджет Полтави. Міська скарбничка недоотримає податків від законних закладів, а заклади в свою чергу не зможуть утримувати робочі місця. Тому заборона лише стане способом тиску на місцевих підприємців.

Допис зі сторінки ГО “Підприємці Полтавщини” у Facebook.

Але основним каменем спотикання став пункт проєкту рішення про заборону закладам ресторанного господарства з 22:00 до 8:00 продавати алкоголь в тарі на винос. Як зазначив автор ініціативи Едуард Волков, цей пункт включили до рішення з досвіду інших українських міст, де після запровадження обмеження заклади ресторанного господарства почали продавати алкоголь на винос, обходячи таким чином заборону. 

“Ми прибираємо ситуативне придбання алкоголю. Для того, щоб не було зловживань, і магазини, кіоски не перетворювали частину своїх відділів в кафетерії, яким буде дозволено продавати алкоголь”, - зазначив депутат в ефірі телеканалу “UA:Полтава”. 

Однак, на думку підприємців, ця умова є абсурдною та спричинить сварки і бійки в закладах:

“Це рішення було популістичним. Ніхто на це не звернув увагу. Ніхто не подумав про кафе, про заклади ресторанного типу, про те, що людині напідпитку потім забороняти кудись забрати те, за що вона заплатила. Реально це не так легко”, - розповів голова ГО “Підприємці Полтавщини” Євген Дикань в ефірі Полтавського ТБ.

На знак своєї незгоди із забороною підприємці збирали й передавали підписи однодумців, протестували під міською радою, брали слово для виступів та озвучували наміри судитися з міською радою після прийняття рішення, аби якось вплинути на депутатів.    

Трансляція громадських слухань щодо обмеження продажу алкоголю в Полтаві від Полтавське ТБ:



Підприємці влаштували протест перед початком сесії 4 жовтня 2019 року (Фото - Інтернет-ресурс “Зміст”)

А депутати що?

З настроями у корпусі ситуація складніша, ніж з настроями громадськості. Оскільки саме від голосування депутатів і залежала доля обмеження продажу алкоголю в місті, деякі фракції не могли до останнього визначитися, на чий бік пристати. 

Однозначно “за” заборону виступали фракція “Рідне місто”, це й зрозуміло, оскільки ідею обмеження продажу подав саме їхній представник.

Також від початку підтримували проєкт партнери “Рідного міста” по коаліції - фракція “СДП” + секретар міськради Олександр Шамота та ситуативний союзник коаліції - фракція ВО “Свобода”. 

Депутати від Об’єднання “Самопоміч” (теж ситуативний союзник коаліції), брали час на “подумати” про юридичні нюанси проєкту рішення і до останнього не розкривали своїх намірів в голосуванні. 

Натомість коаліціянти - ВО “Батьківщина” - розійшлися в думках всередині фракції. Депутат Дмитро Петров, який ще у 2016 році критикував ідею обмеження продажу, не змінив свою думку і в 2019-му. Під час обговорень він висловлював сумніви щодо ефективності заборони і контролю за її дотриманням. 

Зазначимо, Дмитро Петров сам підприємець, згідно з декларацією, має у власності чотири кіоски, магазин, одноосібно володіє трьома нежитловими приміщеннями, одне має у співвласності, ще три орендує. 

Опозиційна фракція “БПП “Солідарність” під час обговорень поєднала критику проєкту з тактикою компромісу. Так, голова фракції Андрій Матковський на засіданнях порівнював обмеження продажу із радянським “сухим законом”, після якого лише збільшився обсяг фальсифікату й нелегальних точок продажу спиртного. Натомість депутат запропонував замість забороняти нічний продаж, зробити жорсткішими покарання за порушення громадського порядку, зменшити кількість закладів, де торгують алкоголем, а саме питання про заборону спершу винести на загальноміський референдум. Як би то не було, депутати від “БПП” відмовилися підтримувати проєкт у початковому вигляді.

“Совість України” більше року ігнорує сесії, єдиний представник партії, який з’являється на депутатських комісіях - Григорій Сахно. Однак позицію фракції з цього питання він не озвучував. 

Трансляція голосування за проект щодо обмеження продажу алкоголю. 

У результаті на сесії 4 жовтня депутатський корпус більшістю голосів таки підтримав заборону нічного продажу алкоголю в Полтаві. “За” проголосували 25 депутатів - фракції “Рідне місто”, ВО “Свобода” та “СДП”. Віддали свої голоси “за” і фракції Об’єднання “Самопоміч” та ВО “Батьківщина” разом з депутатом Дмитром Петровим. 

Голосування за проект рішення щодо обмеження продажу алкоголю

Фракція “Совість України” (7 осіб) очікувано на сесії не з’явилася. Депутати від “БПП “Солідарність”, теж очікувано, проєкт рішення не підтримали: 4 - не голосували (Андрій Матковський, Володимир Корчака, Юлія Мелкумова, Віталій Павлій), 1 - проти (Олександр Глазов), 1 - утримався (Вячеслав Федоряка). 

Утрималася від голосування також і Тетяна Паутова, яка на цьому ж засіданні заявила про вихід з фракції “БПП” та погрози на свою адресу.

Що тепер маємо?

Рішення про обмеження продажу спиртного офіційно почало діяти в Полтаві з 10 жовтня 2019 року. У перші дні після заборони, за повідомленнями ЗМІ, у місті сталися кілька нападів на продавців через відмову продавати алкоголь та зафіксовані патрульними порушення обмеження з боку підприємців

За два тижні після введення заборони на сайті міської ради з’явився матеріал під назвою “Кількість нічних правопорушень після обмеження продажу алкоголю в Полтаві зменшилась втричі”. Де як приклад надають статистику погодинної кількості опрацьованих викликів за жовтень 2016-го (44 виклики о 23 годині) і за жовтень 2019-го (14 викликів о 23 годині). З цих даних міською радою і зроблений висновок щодо швидкої дії заборони.

Зараз же від початку дії рішення минуло 4 місяці. І, як показують дані ГУ НП в Полтавській області, отримані на наш запит, про ефективність обмеження рано робити висновки навіть зараз. Так, згідно з інформацією правоохоронців, порівнюючи 2018-й і 2019-й роки, у листопаді дійсно зменшилася кількість адмінпорушень, скоєних в стані алкогольного сп'яніння: 295 випадків у 2018-му проти 227 у 2019-му. Однак за наступні два місяці ситуація з кількістю складених патрульними адмінматеріалів абсолютно протилежна. Для прикладу, у грудні 2018-го складено 122 адмінматеріали про порушення напідпитку, в грудні 2019-го було зафіксовано вже 189 випадків. 

Водночас, у листопаді 2019-го - січні 2020-го (порівняно з попереднім роком) за проміжок часу від 22:00 до 8:00 скоротилася кількість повідомлень до поліції про конфлікти в місті і навпаки збільшилася кількість нічних повідомлень про домашнє насильство.



Відповідь на запит від Ситуаційного відділу УОАЗОР ГУНП в Полтавській області

Тому робити гучні заяви про ефективність/неефективність обмеження поки не варто. Як і рано говорити, що рішення про заборону нічного продажу залишиться незмінним.   

ГО “Підприємці Полтавщини”, які протестували проти ухвалення, згодилися дотримуватися обмеження, проте подали позов до суду. Оскаржити вирішили пункт про заборону закладам ресторанного господарства продавати вночі алкоголь в тарі на винос.  

Допис зі сторінки ГО “Підприємці Полтавщини”.

Як повідомляє Полтавське ТБ, перше судове засідання у Полтавському адмінсуді мало відбутися 16 січня, проте розгляд перенесли на місяць через відсутність у позивачів необхідних документів. Тому історія із обмеженням продажу алкоголю в Полтаві продовжується.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Полтавській області звертайтесь до: ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА», e-mail: platformaplt@gmail.com.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».  В місті Полтава за реалізацію ініціативи відповідає ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА».