Робота депутатів і відновлення Миколаєва: про що говорили обранці й експерти

21.02.2023

{{ article }}

9 лютого в рамках громадської кампанії «Атестація місцевих рад» відбулася онлайн-подія «Миколаїв: сьогодення та майбутнє», участь в якій взяли представники депутатського корпусу Миколаївської міської ради, громадських організацій, експертної спільноти та небайдужі миколаївці. Організатором заходу виступила ГО «Агентство економічного розвитку», що вже тривалий час займається зокрема моніторингом діяльності депутатів Миколаївської міської ради в рамках виконання ними повноважень згідно з чинним законодавством України. 

Олена Заворотченко, керівниця напряму та проєктна менеджерка ГО «Агентство економічного розвитку» привітала учасників заходу та зазначила, що під час воєнного стану депутати мають продовжувати діяти в рамках визначених законом повноважень, в тому числі і звітувати перед виборцями, не рідше одного разу на рік. Станом на 9 лютого 2023 року на сайті Миколаївської міської ради оприлюднені 4 звіти (Р.Агабеков, Р.Садрідінов, О.Розумний та С.Кантор).

Перша частина заходу була присвячена звітуванню депутатів, де вони підвели підсумки своєї діяльності за другий рік повноважень та розповіли як їм вдалося виконувати депутатські повноваження в умовах війни.

Юрій Степанець, депутат Миколаївської міської ради чинного скликання, прозвітував про свою діяльність у 2022 році. Зазначив, що до прямих депутатських обов’язків додалося волонтерство, спрямоване на підтримку військових та цивільного населення міста й Миколаївської області.

- Коли мешканці почали звертатися, щодо неякісного дорожнього покриття, то стало зрозумілим, що базові потреби громадян вже частково закриті, - зазначив депутат.


Щодо дистанційної роботи Миколаївської міської ради, депутат вказав на її малоефективність:

- Є проблеми зі зв’язком та світлом, так і з самою організацією сесійних засідань, але це в першу чергу дисципліна та відповідальність самих депутатів. Якщо депутат може налагодити якісну роботу дистанційно, то даний формат роботи також може бути, - зазначив Юрій Степанець.

Валерій Вєтров, голова громадської коаліції «Миколаївської Регіональної Платформи Реформ», помічник депутата Миколаївської міської ради Дмитра Іванова зазначив, що війна це найбільше випробування для всіх рівнів влади. 

- Сьогодні ми бачимо скільки робиться різних заходів владою задля того, щоб запобігти критичним ситуаціям для цивільного населення. Проте, вже зараз необхідно обговорювати питання відновлення Миколаєва, - зазначив Валерій Вєтров. 

Віталій Посмітний, член виконкому Миколаївської міської ради, помічник депутатки Миколаївської міської ради Наталії Горбенко, зазначив:

- Щодо характеру звернень громадян, то вони мали соціальну направленість враховуючі потреби, що виникли, як наслідок систематичного руйнування міста агресором. Також, намагалися діяти на упередження розуміючі соціальні потреби і для цього  в тому числі співпрацювали з Благодійним Фондом «Щедрик», - зазначив Віталій Посмітний.

Наталія Ніколаєнко, докторка політичних наук, поділилася прогнозом розвитку суспільно-політичної ситуації в Миколаєві:

- Щодо прогнозування діяльності майбутньої Миколаївської міської ради, а саме її персоніфікованого складу, можу сказати, що міськрада стала, склад її несуттєво оновлюється. Можливо вплив війни та націонал-демократичного руху вплине на цю сутність. Для тих громадян, які планують балотуватися до міської ради, є з чим працювати та з чим йти до виборців. Миколаїв потребує оновлення.

Михайло Золотухін, голова ГО «Фонд розвитку Миколаєва», депутат Миколаївської міської ради V скликання:

- Щодо активності чи неактивності депутатів міської ради, можу звернути увагу на те, що під час воєнного стану більшість рішень приймається виконкомом Миколаївської міської ради. Я не бачу активності в питанні звітів депутатів саме як депутатів, а не волонтерів, тому я закликаю їх розмістити свої звіти в контексті саме депутатської діяльності, - прокоментував він.
Під час заходу учасники зазначили, що звіти, які публікуються на сайті Миколаївської міської ради, мають переважно формальний, а не змістовний характер. Тому проведення публічних звітувань та спілкування під час онлайн та офлайн-подій є важливим чинником взаємодії депутата та громадськості. 
Під час обговорення змін, які варто реалізувати в повоєнному Миколаєві опитані експерти зійшлись на основних аспектах, а саме:

  • Місто потребує суттєвого оновлення інфраструктури загалом, і зокрема розвитку річок та маломірного судноплавства ріками Інгул та Південний Буг. Енергоефективність – не просто гасло, а план дій.
  • Миколаїв повинен стати туристично-привабливим та комфортним
  • Розвиток культурної та освітньої сфери міста.
  • Сприяння розвитку малого та середнього бізнесу, як бюджетоутворючого компоненту.
  •  Розвиток демократичних інституцій та залучення громадськості до процесів прийняття рішень.

Активна співпраця депутатського корпусу Миколаївської міської ради та представників громадських інституціє повинна стати рушійною силою післявоєнного розвитку Миколаєва.

За результатами онлайн-заходу «Миколаїв сьогодення та майбутнє» запланований ряд публікацій в яких буде надана більш детальна інформація щодо тих питань, що піднімалися під час даної зустрічі.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».   За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.