Сесія Одеської міської ради: чисельні проєкти "з голосу" та інтереси депутатів у прийнятих рішеннях

19.09.2019

{{ article }}

Одеські депутати зібрались на черговому засіданні XXXVII сесії міської ради 18 вересня. Попередній порядок денний складався із 44-х питань, однак в остаточному варіанті обранці народу затвердили вже 90 питань для розгляду.

Таємні проєкти
Вже за сталою недоброю звичкою Одеської міської ради порушувати процедуру внесення проєктів рішення для розгляду на своєму засіданні. Ряд депутатів внесли з голосу 46 питань щодо діяльности ради, бюджету, цільових програм, об'єктів комунальної власності, земельних правовідносин та комунальних підприємств.

Нагадаємо, що відповідно до ч.3 ст.15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" проєкти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Така ж сама норма щодо оприлюднення проєктів рішень за 20 робочих днів до дати їх розгляду передбачена і Регламентом Одеської міської ради.

Однак на кожній сесії депутати вносять з голосу велику кількість питань, які не проходили обов'язкового візування, розгляду на постійних комісіях та не отримували висновків юридичного департаменту, як того вимагає Регламент ради.

Не стала винятком і чергова сесія. Депутатка Світлана Осауленко (фракція УМП Сергія Ківалова), яка є членом постійної комісії з питань комунальної власності, внесла  проєкт порядку денного 20 питань: пункти 4.5-4.24. Всі вони вносили зміни до переліку об’єктів малої приватизації комунальної власності територіальної громади м.Одеси, що підлягають приватизації у 2019 році.

Голова постійної комісії з питань землеустрою та земельних правовідносин Олег Бриндак (фракція "Довіряй ділам") запропонував включити до порядку денного ще 12 проєктів рішень з земельних питань (пункти 6.11-6.22).

Голова постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, екології та надзвичайних ситуацій Олександр Іваницький (фракція "Довіряй ділам")  додав до порядку денного ще вісім питань. Проєктами рішень 3.6-3.9 та 3.11 пропонувалося внести зміни до цільових програм міської ради, а саме: міської цільової програми розвитку житлового господарства м. Одеси на 2017-2021 роки, міської цільової програми благоустрою м. Одеси на 2018-2021 роки, міської комплексної програми енергоефективності у м.Одесі на 2017-2021 роки, міської цільової програми розвитку та збереження зелених насаджень м. Одеси на 2017-2020 роки, міської цільової програми заміни, модернізації та диспетчеризації ліфтів у м. Одесі на 2016-2020 роки.

Ще два проєкти (пункти 4.3 і 4.4) депутатом внесено щодо прийняття до комунальної власності територіальної громади м. Одеси зовнішніх інженерних мереж водопостачання та передачі в оренду ТОВ «Інфокс» об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства комунальної власності.

І один проєкт рішення (пункт 7.19) стосувався затвердження істотних умов енергосервісних договорів.

Микола Крикливий (фракція УМП Сергія Ківалова), який є головою постійної комісії з питань планування забудови територій, міського дизайну та архітектури, додав до порядку денного пункт 3.10 щодо внесення змін до міської комплексної програми збереження та розвитку історичного центру міста Одеси на 2019-2021 роки.

Голова постійної комісії з питань освіти, спорту, культури та туризму Олег Етнарович (фракція "Довіряй ділам") вніс додатково до порядку денного питання 7.20 щодо внесення змін до рішення Одеської міської ради «Про встановлення вартості харчування учнів та вихованців у закладах освіти м. Одеси».

Проєкт рішення щодо виділення з бюджету м. Одеси на 2019 рік коштів КП "Теплопостачання міста Одеси" у частині компенсації витрат на надання населенню та іншим групам споживачів м. Одеси послуг з централізованого опалення та послуг з постачання теплової енергії, що становлять загальний економічний інтерес (пункт 2.4) внесено головою постійної комісії з питань планування, бюджету та фінансів Оксаною Гончарук (фракція "Опозиційний блок").

Ще три проєкти рішення (пункти 1.6-1.8) внесено з голосу Одеським міським головою Геннадієм Трухановим – "Про припинення діяльності комісії Одеської міської ради з питань поновлення прав реабілітованих", "Про затвердження Положення про департамент аналітики та контролю Одеської міської ради у новій редакції" та "Про заходи щодо запровадження надання адміністративних послуг у місті Одесі в електронній формі".

Загалом депутатами з голосу було внесено 48 проєктів рішень, два з яких не були підтримані голосуванням і не включені до остаточного порядку денного.

Не підтримали депутати своїх колег Богдана Гіганова та Володимира Корнієнка.

Тільки 23 депутати підтримали пропозицію Богдана Гіганова (позафракційний депутат) щодо включення до порядку денного проєкту "Про розробку ДПТ в межах центрального історичного ареалу та історичного ареалу Французький бульвар", яким передбачалась розробка ДПТ до 2020 року з одночасною забороною видачі містобудівних умов та обмежень до моменту погодження ДПТ.

Також не включили до порядку денного пропозицію Володимира Корнієнка (фракція УМП Сергія Ківалова) про звернення до президента України з проханням про дострокові вибори Одеського міського голови та депутатів міської ради. Свої голоси "за" цей проєкт віддали лише шість депутатів.
 
Громадський бюджет та кошти для КП "Теплопостачання"


Одним з питань, що викликало дискусії, став проєкт про внесення змін до Положення про громадський бюджет, який депутати прийняли, погодивши Положення в новій редакції. Основними новелами стали зменшення кількості підписів громадян, які необхідно зібрати у підтримку свого проєкту, та загальне зменшення термінів за періодами підготовки та голосування за проєкти бюджету участі.  Так, тепер у разі подання проєкту необхідно надати список з підписами членів територіальної громади міста, які підтримали цей громадський проєкт, у кількості щонайменше 20 осіб для малого громадського проєкту та 50 осіб – для великого. Раніше необхідно було зібрати підписи 50 осіб для малого громадського проєкту та 200 осіб - для великого.

Зменшили депутати і терміни подання, прийому, аналізу проєктів та голосування за них. Тепер громадянам необхідно за 30 календарних днів (було – 40 днів) подати проєкт до міської ради. В свою чергу комісія за 20 календарних днів (замість 30) визначає проєкти, які допускаються до online-голосування. Період online-голосування також зменшено з 30 до 20 календарних днів. А оприлюднити загальний список проєктів-переможців департамент інформації повинен у 5-денний термін.

Під час розгляду питання депутат Вадим Терещук (фракція "Об'єднання "Самопоміч") запропонував видалити норму з Положення, що вимагає від громадян для реєстрації у сервісі "Соціально-активний громадянин" і подальшого голосування за проєкти обов'язкове завантаження сканкопії паспорту. На його думку, це впливає на активність громадян при голосуванні, які, з  одного боку, вважають складною та зайвою таку процедуру, а з іншого, не довіряють свої персональні дані муніципальному сайту. Ще однією проблемою, за словами депутата, є те, що платформа не забезпечує належне зберігання персональних даних. У відповідь директор департаменту інформації Андрій Сиваш зазначив, що всі відповідні ступені захисту на сайті передбачено, а наявність сканованих копій паспорту дає можливість визначити, чи є громадянин мешканцем міста та чи має право проголосувати за проєкт.

В результаті депутати підтримали проєкт щодо Положення про громадський бюджет в новій редакції 52 голосами. Утримались від голосування всі депутати фракції "Об'єднання "Самопоміч" Олександр Аміци, Олександр Захаров, Ольга Квасніцька, Ганна Позднякова, Вадим Терещук та Олексій Єремиця (фракція "Опозиційний блок"). Не голосував позафракційний депутат Олександр Орлов.

Ще одним питанням, що депутати палко обговорювали, стало виділення чергової фінансової дотації КП "Теплопостачання" у розмірі 215 млн грн. Кошти підуть на виплату заробітної плати та погашення заборгованості за газ. Депутат Олександр Орлов  зазначив, що ситуація, яка склалася з КП, є своєрідним шантажем з боку НАК "Натфогаз" України. З ним погодився і Геннадій Труханов, зазначивши, що вирішення цієї проблеми знаходиться в Києві. Депутатка Ганна Позднякова пропонувала провести фінансовий аудит комунального підприємства та надалі ефективно планувати його діяльність. Однак її пропозицію не підтримали. А віцемер Павло Вугельман повідомив, що аудит був проведений, але при чинних тарифах на тепло підприємство приречене бути збитковим.

Все ж таки у сесійній залі проголосували за виділення коштів КП. Свої голоси "за" віддали 52 депутати. Утримались від голосування Олександр Аміци, Олександр Захаров, Ольга Квасніцька, Вадим Терещук (фракція "Об'єднання "Самопоміч"), Олексій Єремиця (фракція "Опозиційний блок"), Не голосували позафракційний депутат Богдан Гіганов, Олексій Кісловський (УМП Сергія Ківалова) і Ганна Позднякова (фракція "Об'єднання "Самопоміч").
 
Інтереси депутатів
На сесії 18 вересня депутати також відзначились великою кількістю оголошень про наявність у них конфлікту інтересів щодо проєктів рішень, які виносилися на розгляд.

Так, за майже весь четвертий рік повноважень ради депутати під час засідань сесій заявляли про конфлікт інтересів 15 разів, дев'ять із них – саме на останній сесії.

Юрій Шумахер (фракція "Довіряй ділам") заявив про конфлікт інтересів щодо проєкту рішення про внесення змін до бюджету на 2019 рік. Депутат зазначив, його кампанія є підрядником на об'єкті, кошти на який виділяються саме цим проєктом рішення. Проте заяву він зробив пізніше, при розгляді іншого питання. Для того, щоб дати змогу колезі зробити оголошення відповідно до вимог закону, депутатам довелося повернутися до питання бюджету та переголосувати його.

Андрій та Олексій Кісловській заявили про конфлікт інтересів при розгляді питання щодо надання згоди "ТОВ "Аваланс" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,55 га, за адресою: м. Одеса, пляж «Ланжерон», 1/4, 1/1, вул. Віри Інбер, 1/5, 1/4, вул. Чорноморська, 33. Земельну ділянку пропонують використовувати для експлуатації та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення та благоустрою прилеглої території для повсякденного відпочинку населення. Згідно з даними Єдиного реєстру фізичних та юридичних осіб, одним із засновників ТОВ "Аваланс" є мати депутатів Раїса Кісловська.

При розгляді питань про передачу в оренду земельних ділянок юридичним особам, фізичним особам-підприємцям про наявний конфлікт інтересів оголосили депутати Валентин Гапінуч, Олександр Шеремет (фракція "Довіряй ділам"), Вадим Підгородинський (фракція УМП Сергія Ківалова), Василь Ієремія (фракція "Опозиційний блок"). На жаль, не вдалося визначити, з якого саме питання в кожного з депутатів був конфлікт інтересів через те, що проєкт рішення та доповнення до нього були внесені з голосу до порядку денного та належним чином не оприлюднені.

Під час розгляду питання про надання дозволу ТОВ "Карлайт" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,78 га за адресою: вулиця Інглезі, 1-б, - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості про конфлікт інтересів заявив Олексій Єремиця (фракція "Опозиційний блок"). Згідно з даними Єдиного реєстру фізичних та юридичних осіб, засновником та кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "Карлайт" є Тамара Олександрівна Єремиця, ймовірно, родичка депутата.

І останньою заяву про конфлікт інтересів зробила депутатка Світлана Осауленко. Вона заявила про утримання від голосування при розгляді питання щодо встановлення розміру орендної плати громадським та благодійним організаціям на 2019 рік. Так, міжнародна благодійна організація "Реабілітаційний центр "Сходи" за нежитлове приміщення за адресою: вул. І.Рабіна, 7, - повинна буде сплатити в бюджет 1 гривню за весь 2019 рік. Згідно з даними Єдиного реєстру фізичних та юридичних осіб, керівником та підписантом МБО "Реабілітаційний центр "Сходи" є Олександр Юрійович Ахмеров, ймовірно, родич депутата Одеської обласної ради Олександра Ахмерова, який є чоловіком Світлани Осауленко.
 
Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»
 
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».