Що приховують депутати Київради у своїх біографіях?

25.06.2019

{{ article }}

Інтегріті.ЮА констатує, що більшість депутатів Київради не розуміють або не хочуть розуміти, що біографічні відомості, які вони повинні розміщувати на сайті Київради, є, свого роду, їхнім «резюме» як представників територіальної громади для їх роботодавців – виборців-киян.

Відповідно до вимог статті 32 Закону України «Про місцеві вибори», територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати за умови отримання, серед інших, документів й автобіографій кандидатів, що обов’язково повинні містити: прізвище, ім’я та по батькові, число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім’ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину.

І кандидати у депутати сумлінно виконують ці вимоги, а партійні організації це жорстко контролюють, оскільки немає автобіографії – немає депутатства. Це до виборів.

Після виборів ситуація кардинально змінюється, і депутати вже не поспішають оприлюднювати свої біографії. У рамках проекту «Атестація депутатів місцевих рад» громадська організація Інтегріті.ЮА здійснювала моніторинг особистих сторінок депутатів Київради на офіційному сайті ради.

За використаною методологією, одним з найголовніших показників відкритості депутата є доступність повної інформації про нього на офіційному вебсайті Київради: наявність фото та біографічних відомостей, в яких зазначена основна інформація про дату народження, освіту, досвід роботи, місце роботи, сімейний стан, партійну приналежність.

Зі 120 обраних киянами депутатів Київради тільки 34 депутати оприлюднили повну інформацію про себе на офіційному вебсайті ради. 
Ще 86 депутатів оприлюднили лише частину інформації про себе, хоча законодавство вимагає від депутатів подання їх біографічних відомостей до виборчої комісії, а виборча комісія зобов’язана їх оприлюднювати. Доцільно було б, щоб після виборів інформація про автобіографічні відомості осіб, обраних депутатами, передавалась виборчою комісією до Київради для їх оприлюднення на офіційному сайті ради. Це б, як мінімум, виключило можливість приховування депутатами відомостей про себе.

Найчастіше депутати забувають публікувати інформацію про свою партійну приналежність: це 70 обранців. 

Наступним аутсайдером серед оприлюднених біографічних відомостей депутатів є інформація про сімейний стан. 44 депутати не зазначили цих даних. 

Хочемо зауважити, що інформація про склад сім’ї, як це передбачено законом, має дуже важливе значення не тільки для депутатської діяльності, а й для виборців. Оскільки саме на членів сім’ї депутати можуть здійснювати оформлення земельних ділянок та іншого майна під час своєї депутатської діяльності. До того ж виборцям буде просто зрозуміти чи голосує депутат за ті чи інші питання в умовах конфлікту інтересів, відносно пов’язаних з таким депутатом осіб – членів його сім’ї.

Це ж саме стосується й тих 28 депутатів Київради, які не оприлюднили інформацію про місце своєї роботи. Разом з інформацією про членів сім’ї депутата інформація про місце його роботи є джерелом відомостей про можливий конфлікт інтересів при виконання депутатських повноважень у Київраді. 

Автобіографічні відомості депутатів є тим «резюме», яке оцінюється виборцями-роботодавцями такого депутата. І приховування 10 депутатами інформації про свій досвід роботи може оцінюватись роботодавцями як відсутність належного досвіду корисної діяльності.
П’ятеро депутатів взагалі не оприлюднили інформацію про себе, за винятком своїх фото. З них 3 - депутати від фракції «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Росляков Віталій, Странніков Андрій, Харченко Олександр, 1 депутат від фракції ВО «Батьківщина» – Валерій Гуманенко та 1 депутат з «Київської команди» – Максим Борозенець.


Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА».