Трибуна депутата: як часто та про що інформують мешканців обранці Львівської міської ради 

24.09.2023

{{ article }}

Розвиток інформаційних технологій та зростання рівня відкритості обранців місцевих рад сприяє тому, що з кожним роком все більше комунікацій між депутатами та виборцями здійснюється через соціальні мережі. Однак у випадку депутатського корпусу Львівської міської ради альтернативним майданчиком для інформування про перебіг депутатської роботи є також тематичний розділ “Трибуна депутата” на інформаційному порталі. У межах громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» ОПОРА дослідила, чи користуються порталом депутати та про що найчастіше пишуть.

У 2023 році “трибуні депутата” виповнюється 10 років. За цей час на порталі було опубліковано майже 3500 новин від депутатів. Усі вони зберігаються як архів і є важливими не тільки з точки зору новинного ресурсу, але й для збереження інституційної пам’яті. Наявність постійної платформи для трансляції новин від першої особи є позитивним фактором з огляду на розбудову культури спілкування між депутатським корпусом та мешканцями громади. 

Що цікаво, то близько 40% від усіх публікацій у розділі становлять матеріали, оприлюднені депутатами чинного, 8 скликання. Тільки за період з грудня 2022 року по серпень 2023 року у розділі з’явилася 391 нова публікація.

На відміну від соціальних мереж, де основу контенту в умовах повномасштабного вторгнення становлять дописи про волонтерську діяльність та благодійні збори на потреби Сил Оборони, більшість новин, що публікуються на Інформаційному порталі, безпосередньо пов’язані із реалізацією обранцями своїх прав та обов’язків як виборних осіб. 

Так, близько 15% усіх новин за вказаний період становлять анонси та матеріали про ведення прийомів громадян. “Друзі, у четвер, 16 лютого, запрошую на депутатський прийом громадян. Обговоримо усі ваші ідеї, питання та пропозиції. Як член комісії архітектури Львівської міської ради готовий обговорити проблемні питання стосовно забудови у місті та посприяти їх вирішенню у межах своїх повноважень” – зазначає в одному з таких анонсів депутат Андрій Дячишин від фракції “Голос”.



За спостереженнями ОПОРИ, можливістю запросити виборців на прийом  у такий спосіб найчастіше користуються депутати фракцій “Голос”, “ВАРТА” та “Європейська Солідарність”. До слова, представники останньої почали проводити колективні прийоми виборців для мешканців окремих районів.  В анонсі однієї з таких зустрічей на порталі йдеться: “Сьогодні, 29 червня, у Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17) відбудеться  зустріч з депутатами Франківського району фракції "Європейська Солідарність" у Львівській міській раді. Початок о 17:00 год. Запрошуємо мешканців району до обговорення нагальних питань з депутатами Петром Адамиком, Тетяною Шевченко, Євгеном Кузиком, Юрієм Моравецьким, Іриною Бжезінською”. 

Наступним за популярністю приводом для новин від обранців є діяльність у межах постійних депутатських комісій (майже 10% від усіх оприлюднених за період моніторингу новин). Найчастіше про результати засідань колегіального органу пишуть обранці з комісій транспорту, зв'язку та міської мобільності, фінансів та планування бюджету, архітектури, містобудування та розвитку територій, освіти і науки. 

Наприклад, під час одного із засідань комісії транспорту, зв’язку та міської мобільності Львівської міської ради, депутати обговорили перспективи впровадження проєкту “Lviv Express City”. Зокрема, на розгляд була представлена “Програма планування просторового розвитку Львівського залізничного вузла на 2023-2028 роки”. Перебіг та результати зустрічі на інформаційному порталі висвітлив голова комісії, депутат фракції “ВАРТА” Ігор Зінкевич. 


Очільниця постійної комісії освіти і науки Львівської міської ради, депутатка від “Голосу” Вікторія Христенко на постійній основі інформує читачів Інформаційного порталу про важливі рішення, спрямовані на підтримку освітнього процесу у громаді. У липні орган погодив виділення додаткових коштів на ремонтні роботи в освітніх об’єктах Львова. «Мова йде про ремонти приміщень, фасадів, стадіонів, зокрема багатостраждальний довгобуд у ліцеї №2 та школі №36, спортивних залів, систем опалення тощо. Одразу зауважу, що попри війну, Львів має перевиконання бюджету. Через це освіта має додаткові кошти в розмірі майже 100 млн грн, тому можемо скерувати їх на частину робіт», – пояснила рішення обраниця.

Якщо ж відійти від прив’язки до форматів депутатської роботи, то, безумовно, однією із найбільш представлених на порталі тематик є економічний розвиток громади, що включає у себе широкий спектр питань, пов’язаних із бюджетним процесом, інвестиційною політикою, взаємодією із місцевими та релокованими підприємствами. У більшості з цих питань виконавчі органи та депутати мають спільну позицію, зумовлену викликами воєнного стану. Запропоновані програми та заходи повинні допомогти підприємцям відновити свою діяльність та створити нові робочі місця, а створення муніципального індустріального парку "Сигнівка" дасть можливість залучити до громади нових інвесторів. 
Ціла серія матеріалів, присвячена появі цього індустріального парку з’явилася на інформаційному порталі від імені депутата “Європейської Солідарності” Назарія Бербеки.  Після прийняття депутатами рішення на пленарному засіданні ради, він написав: "Індустріальному парку «Сигнівка» — бути. Він стане муніципальним центром розвитку промислового виробництва у Львівській міській територіальній громаді. Це дозволить розширити виробничі сектори (переробну промисловість), створить нові робочі місця та сприятиме наповненню бюджету. Керуюча компанія, яку буде обрано на відкритому конкурсі, виступить девелопером проєкту та отримає  п’ять земельних ділянок індустріального парку в оренду". 

Назарій Бербека – один із небагатьох депутатів, хто веде інфодіяльність на порталі найбільш систематично та подібно до блогу, актуалізуючи низку проблемних з точки зору містопланування питань: засилля бетону, енергоефективності, фінансового менеджменту на місцях.

У частині менеджменту важливим викликом для міста стала реформа управління комунальними підприємствами Львова, яку ініціювали депутати. «Стратегічний, фінансовий, інвестиційний плани та кадри - повинні належати до повноважень наглядових рад, якщо ми будуємо дієвий, а не «номінальний» інститут управління. Навіть на порівняно невисоку зарплату у наглядових радах, ми зможемо залучити фахових управлінців, якщо зацікавимо їх можливістю реально впливати на ефективність підприємств, долати складні виклики та бути корисними громаді", – прокоментувала напрямок роботи депутатка від “Європейської Солідарності”  Уляна Пак.

Її колеги вважають, що наглядові ради мають стати буфером між комунальними підприємствами, міською радою та міським головою. Розглядається процес створення наглядових рад при парках, комунальних підприємствах «Львівводоканал» та «Львівсвітло», а при ЛКП “Лев” планують створити опікунську раду задля відновлення ефективності та налагодження процесів роботи. Окрім нагляду за комунальними підприємствами, депутати неодноразово підіймали питання виконання інвестиційних конкурсів та спроможності планувати нові масштабні проєкти, не погасивши попередніх боргових зобов’язань.

Традиційно часто транслюються на порталі питання, пов’язані зі сферою житлово-комунального господарства. Позитивним є те, що у порівнянні до попередніх років, зменшилася кількість обранців, що звітують на порталі про викладену бруківку чи ремонт дитячого майданчика. Дискусія переходить у стратегічну площину. Так, наприклад, депутат від “Голосу” Тарас Репицький висловив ініціативу створення револьверного фонду підтримки для ОСББ, а обраниця від “Об’єднання “Самопоміч” Любов Давидович поділилася інформацією про спрощення процедури оформлення права постійного користування земельною ділянкою для ОСББ.



Що ж стосується теми війни, то вона знаходить вираження у новинах обранців, присвячених ліквідації наслідків ворожих обстрілів, вшануванню пам’яті загиблих воїнів, підтримці волонтерського руху, ветеранського бізнесу, розробці та імплементації програм, спрямованих на реабілітацію постраждалих тощо. 

Моніторинг засвідчив доволі високу активність представників депутатського корпусу Львова у частині використання Інформаційного порталу для комунікації з виборцями. При цьому контент на вебресурсі (у порівнянні до соцмереж) є більш інформативним, професійно підготовленим та таким, що зберігатиметься у майбутньому як важливе джерело для  студій про міські інституції. 

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».