Троє з чотирьох: як черкаські депутати на комісії ходили 

08.07.2019

{{ article }}

Робота місцевого депутата передбачає не так багато активностей, визначених чинним законом. Поза роботою на окрузі з виборцями та ведення прийому це відвідування постійних депутатських комісій і безпосередньо засідань сесій місцевої ради. Саме з дисципліни виконання цих обов’язків і формується об’єктивна оцінка роботи депутата у стінах місцевої ради.

Хоч засідання постійних комісій і не здаються цікавими та не приваблюють широку публіку, та саме тут переважно і відбувається обговорення проектів рішення і, хотілось би вірити, ухвалюється зважене колегіальне рішення про підтримку чи непідтримку того чи іншого рішення вже безпосередньо в сесійній залі. Ми визначили та проаналізували, як же працювали протягом третього року своєї каденції місцеві депутати у складі постійних комісій.

Всього регламентом Черкаської міської ради передбачено функціонування п’яти постійних депутатських комісій:

Комісії з питань земельних відносин;

Комісії  з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, сім’ї, соціального захисту, освіти, науки, культури, фізкультури та  спорту;

Комісії з питань сприяння децентралізації, розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства, свободи слова та інформації, депутатської діяльності, законності та антикорупційної політики, конфлікту інтересів та контролю за здійсненням публічних закупівель;

Комісії з питань житлово-комунального господарства, промисловості, транспорту, зв’язку, підприємництва, екології та охорони навколишнього середовища;

Комісії  з питань економічного розвитку,  інвестиційної політики, дерегуляції, бюджету, фінансів, тарифів та регуляторної політики.

Відповідно до регламенту, один депутат може входити до складу однієї комісії. За логікою, кількість членів кожної комісії мала б бути плюс-мінус однаковою. У перший рік каденції Черкаської міської ради 8-го скликання до складу кожного комісії входили 7-8 депутатів, але час і бурхливі політичні перипетії внесли певні корективи, показово розбалансувавши кількісний склад комісій. Станом на сьогодні кількісно найменшою є комісія з питань сприяння децентралізації та розвитку місцевого самоврядування. Зараз тут значаться лише троє депутатів - “свободівець” Антон Ведула, позафракційний Сергій Тищенко та член депутатської групи “Громадянська позиція” Роман Шевченко, який є головою цієї комісії. Окрім кількісного складу, комісія цікава й особливостями відвідування, з трьох членів тут присутній найбільш дисциплінований депутат - Роман Шевченко, який відвідав всі засідання своєї комісії. Його колега Сергій Тищенко був присутній на засіданні лише один раз з двадцяти. Ще один депутат - Антон Ведула - відвідав 12 засідань з 22. Таким чином, протягом 2018 року Роман Шевченко 10 разів змушений був засідати в самотності й розглядати подані проекти самотужки з доповідачами. 

Ще однією “малоцікавою” депутатам є комісія з охорони здоров'я. Станом на сьогодні тут всього 5 членів: голова - член “Самопомочі” Микола Фомич, позафракційна Альона Цегвінцева, член “ПВД” Інна Михайлюк, представник “БПП” Микола Мирза та “свободівець” Іван Косенко. Відвідуваність комісії приблизно рівна. Кожне друге засідання відвідала мати гравця баскетбольної зірки Свята Михайлюка Інна Михайлюк, в той час як її колеги були присутні приблизно на 3/4 засіданнях. Найкраща дисципліна у Миколи Мирзи та Миколи Фомича, обоє відвідали 13 засідань з 18 (72%).

Комісія з питань житлово-комунального комплексу нараховує 6 депутатів. Саме в цій комісії числиться найменш дисциплінований депутат - Володимир Бурячинський з “БПП”, який попри бізнесові інтереси у цій сфері, не відвідав жодного засідання комісії. Найбільш дисциплінованими членами тут є колега Бурячинського по фракції, працівник муніципальної інспекції Ігор Кіта та депутат від “ПВД” Володимир Гриценко. Обидва були на засіданнях 12 разів, що становить 71% (всього - 17 засідань). Менше половини засідань відвідали позафракційний Олександр Дишлюк і член “Громадянської позиції” Сергій Очеретній (7 та 8 візитів відповідно). Трохи кращий результат у ще одного члена “ПВД” Василя Соломахи - 9 засідань з 17.

Одна з топових за кількістю комісія - “земельна” нараховує одразу 10 депутатів. Тут найбільша кількість “високодисциплінованих” депутатів, які відвідали близько 90% та більше  засідань. Серед таких - Руслан Зоря з “Громадянської позиції” ( 29 з 33 засідань), Валерій Міняйло з “Батьківщини” ( 28 з 33), Олександр Савенко з “БПП” - (30 з 33), “черкащанин” Іван Сухарьков (31 з 33) та “свободівець” Максим Шило (25 з 30). Найменш рідким “гостем” на комісії є позафракційний Руслан Лола, котрий відвідує кожне третє засідання. Близько половини засідань відвідали позафракційні Максим Шадловський, Віталій Косяк та Тетяна Чорнобіль, а також ще один “батьківщинівець” Руслан Петрик.

Найбільш “топовою” за кількістю є бюджетна комісія, де станом на сьогодні 16 членів. Тобто охочих “обговорювати” бюджет серед депутатів у шість разів більше, аніж небайдужих до питань децентралізації, та втричі більше, аніж охочих до охорони здоров’я. Найбільш дисциплінованими депутатами тут є керівники комісії - голова та секретар - “батьківщинівець” Юрій Тренкін та представниця “Самопомочі” Олена Шевченко: 29 та 30 засідань з 32 в активі. Схожий результат у члена ВО “Свободи” Андрія Кучі - 29 візитів. Як не дивно, та найменш дисциплінованим є “черкащанин” Павло Карась, який, здається, має окрему думку стосовно кожного питання, що розглядаються місцевою радою. Він відвідав трохи менше засідань. Не набагато кращий результат за нього продемонстрували його колега по фракції Ігор Кривошеєв, депутат з “Громадянської позиції” Артур Акопян, представник “БПП” Костянтин Чернецький та позафракційний Станіслав Лукирич - у їхньому активі кожне друге засідання. Два з трьох засідань відвідали представники “ПВД” Тарас Коломієць і Олександр Згіблов, член “БПП” Олександр Радуцький, представник “Самопомочі” Олексій Романов та “батьківщинівець” Роман Діскант. Три з чотирьох засідань в активі Олексія Мельника з “Батьківщини” та “черкащанина” Георгія Кузьменка.

Всього середня відвідуваність засідань постійних комісій депутатами Черкаської міської ради становить 65%. Лише один депутат був присутній на всіх засіданнях протягом 2018 року - це Роман Шевченко, його “антиподом” є Володимир Бурячинський, що жодного разу не відвідав засідань постійної комісії, членом якої він є. 

Якщо говорити в розрізі фракцій, то представники “Батьківщини”, “ПВД”, “Самопомочі” та “Свободи” відвідали в середньому 3/4 засідань, трохи відстали від них члени інших фракцій - “БПП”, “ПВД” та “Черкащани”, в їхньому активі 3/5. Найменш дисциплінованими, очевидно, є позафракційні депутати. В середньому вони пропускали кожне друге засідання своїх комісій. Таким чином, організація депутатів у фракції чи групі якісно впливає на їхню дисципліну. 


Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Черкаси за реалізацію ініціативи відповідає Черкаська обласна організація Комітету виборців України.