У 2019 році правом на  депутатський запит скористувався лише один депутат Краматорської міської ради

09.02.2020

{{ article }}

Реалізація ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» триває. Команда  громадської організації «Точка доступу» продовжує оцінювати роботу депутатського корпусу Краматорської міської ради за низкою об’єктивних критеріїв. На цей раз аналітики проаналізували користування обранцями правом подання депутатських запитів.

Відповідно ст.21 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутатський запит – це підтримана місцевою радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території.

Таким чином, задля отримання інформації по кількості депутатських запитів зроблених депутатами Краматорської міської ради у 2019 році та тематику цих запитів, аналітики ГО «Точка доступу» звернулись з офіційним інформаційним запитом до Краматорської міської ради.

У відповіді, яку надала Краматорська міська рада, зазначалось, що у 2019 році правом на  депутатський запит скористався лише 1 з 42 депутатів Краматорської міської ради. Цим депутатом є Валерій Власенко. 

Повертаючись до норм Закону згаданого вище, а саме до 22 ст., то депутатський запит може бути внесений депутатом місцевої ради або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради,обговорюється у разі необхідності на пленарному засіданні місцевої ради, за результатами розгляду відповіді на депутатський запит рада приймає відповідне рішення.

Отже, на пленарному засіданні 49-ї сесії Краматорської міської ради, яке відбулось 30 січня 2019 року, депутат Краматорської міської ради Валерій Власенко, зробив депутатський запит щодо демонтажу обмінного пункту валют на перехресті вулиць Паркова та Ювілейна. «За» проголосували 37 з 38 присутніх депутатів Краматорської міської ради.

На пленарному засіданні 64-ї сесії Краматорської міської ради, яке відбулось 23 грудня 2019 року, був депутатський запит щодо підписання міським головою Андрієм Панковим «Спільної заяви міських, селищних, сільських голів, голів об’єднаних територіальних громад та експертів з питань децентралізації влади і місцевого самоврядування». За підтримку цього запиту проголосувало 23 з 28 присутніх депутата Краматорської міської ради.

«Депутатський запит – це форма роботи депутата в міській раді та її органах та одне з наданих прав Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», яким може користуватись будь-який з місцевих депутатів, не вважаючи ще на такі права, як депутатське звернення та депутатське запитання. Що стосується того, що депутати Краматорської міської ради не користувались правом подання депутатських запитів у 2019 році, то на мою думку це можна пояснили тим, що депутатський запит це надане Законом України право, а не зобов’язання і тому депутати на свій розсуд вирішують чи користуватись їм чи ні. Проте депутатський запит -  це форма роботи місцевого депутата в раді та її органах і тому дуже важливо використовувати всі надані права та форми діяльності у своїй роботі в статусі депутата місцевої ради задля вирішення покладених на них виборцями питань та проблем» - пояснив аналітик ГО «Точка доступу» Ілля Перекрестов.

Команда «Точки доступу» звернулась за коментарем до Валерія Власенка, депутата Краматорської міської ради, який один із 42 депутатів скористався правом на  депутатський запит.

«В першу чергу, хочу отримати третю поспіль зірку-звання найкращого депутата за результатами третього року реалізації ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад», - розповів депутат. «Що стосується інших моїх колег по депутатському корпусу, які не роблять депутатські запити, то, напевне, їх влаштовує та пасивність, та те депутатське «болото», яке пов’язане з тим, аби прийти на пленарне засідання, проголосувати та піти, не намагаючись знайти відповіді на питання, не намагаючись знайти рішення проблем які виникають та не користуючись таким дуже дієм інструментом як депутатський запит», - підкреслив Валерій Власенко.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Донецькій області звертайтесь до: ГО «Точка доступу», tochkadostupugo@gmail.com

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Краматорськ за реалізацію ініціативи відповідає ГО «Точка доступу».