Дотримання обов’язку щорічного звітування є одним із найбільш показових індикаторів для оцінки відкритості, прозорості та ефективності роботи обранців місцевої ради. Аналітики львівської ОПОРИ у межах громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» впродовж останніх трьох років здійснювали моніторинг підзвітності депутатського корпусу та напередодні місцевих виборів провели онлайн-захід для підбиття його підсумків.
“Результати спостереження дозволяють нам говорити про стабільну позитивну динаміку у звітуванні. Цьогоріч звіти про роботу оприлюднили 52 з 64 обранців, а у порівнянні до 2017 року цей показник зріс на третину. Водночас, слід зазначити, що покращення якості звітування відбувається набагато повільніше. Для багатьох депутатів звітування все ще продовжує залишатися формальністю, а відтак змістовне його наповнення та проведення публічних презентацій залишаються поза пріоритетом” - наголошує співкоординаторка проекту у Львові Анжеліка Зозуля.
Відтак одним із центральних питань у фокусі підсумкового обговорення було питання мотивації депутатів до якісної роботи, у тому числі в частині звітування.
Серед переваг звітування відзначили можливість для депутата систематизувати результати річної діяльності та створити добрий інформаційний привід на цій основі. Водночас якщо звітування може позитивно вплинути на репутацію депутата, то незвітування може їй зашкодити. Так, Уляна Пак - депутатка фракції партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" Львівській міській раді зазначає: “На нашу роботу впливає і робота ОПОРИ, і робота тих самих громадських організацій, які нас контролюють. Крім того, це звичайно ж є засоби масової інформації, і я вважаю, що якраз максимальна публічність тієї інформації, хто недопрацьовує є найкращим інструментом у боротьбі із відсутністю звітування.”
Іншим фокусом обговорення стало питання актуальності нормативно-правових норм, які регулюють звітування депутатів місцевих рад. Загальну систему координат тут створюють положення Закону “Про статус депутатів місцевих рад” та Регламенту Львівської міської ради. Водночас жоден з документів не дає відповіді на запитання яка саме зустріч вважається публічним звітуванням, чи повинен затверджуватися та поширюватися графік звітувань, чи прийнятною є практика фракційних звітів, де та як повинні поширюватися звітні матеріали, чи мають депутати інформувати раду про результати звітної кампанії. Окрім цього є ще один суттєвий недолік чинного законодавства, на якому наголошує депутатка від фракції Української Галицької Партії Юлія Гвоздович: “Закони України “Про місцеве самоврядування”, “Про статус депутатів місцевих рад”, розроблені та затверджені десь в середині 90-х років, коли не було інтернету, коли депутат не був “доступним” для пересічного мешканця 24/7, коли його не могли затегати в дописі чи написати в месенджері, а він не міг оперативно розповісти про початок ремонту майданчика, або скверу. Таких речей в законодавстві просто не передбачено. Водночас значно більше інформації виборці від свого депутата можуть отримати оперативно, тому тут питання чи є сенс робити акцент на звітуванні у форматі єдиної зустрічі”.
Не оминули увагою учасники дискусії і питання формування запиту на звітування від громадян та їх зацікавленості політичною тематикою загалом. “Важко сказати наскільки важливо отримати звіт від депутата виборцю. Перед виборами це, звісно, цікаво, бо після цього має бути дія. Але у міжвиборчий період звіт депутата не надто високо знаходиться у пріоритетах громади. Мешканців на зустрічах якщо і буде щось цікавити, то це буде вирішення побутових проблем, питання благоустрою - тобто предметні речі, які зазвичай вирішуються голосуванням за бюджет розвитку міста” - висловлює свою позицію - начальник управління «Секретаріат ради» Львівської міської ради Юрій Лукашевський.
Тезу про низьку зацікавленість виборців до діяльності депутати, зокрема, у частині звітування підтримав і співкоординатор кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” Тарас Радь. Серед іншого аналітик наголосив: “Проблема політичної культури загалом залишається актуальною та дуже демотивує депутатів. Така ситуація не є притаманною тільки для Львова. Це проблема загалом діяльності депутатів місцевих рад в Україні, і чим нижчого рівня рада - сільська, селищна - тим більше питань до активності мешканців”.
За результатами зустрічі було озвучено ряд цікавих думок, щодо актуальної ситуації зі звітуванням депутатів Львіської міської ради VII скликання, а самі учасники побажали депутатам наступного скликання переймати позитивний досвід та вчитися на помилках ради, чия каденція вже добігає завершення. Захід відбувся у межах всеукраїнської кампанії «Вимагаємо звіту!».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
Слідкуйте за оновленнями:
На веб-платформі «Атестація депутатів місцевих рад»
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів міські ради 15 обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» - ініціатива Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України», яка реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2018 році за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» було розроблено веб-платформу про діяльність місцевих депутатів http://attestation.in.ua За реалізацію заходів проекту в 15-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.