ВИБОРИ ДО КИЇВРАДИ: ХТО З ЧИННИХ ДЕПУТАТІВ БЕРЕ УЧАСТЬ У ВИБОРЧИХ ПЕРЕГОНАХ?

06.10.2020

{{ article }}

Незабаром - місцеві вибори, тож, враховуючи значний інтерес суспільства до інформації, хто з чинних депутатів та від яких політичних сил балотується до Київської міської ради знов, а також те, що ГО «Інтегріті ЮА» протягом 2018-2020 років відстежувала, як депутати Київради реалізували свої повноваження , наша організація проведела дослідження щодо участі депутатів Київради у виборах-2020.

Метою цього дослідження є також інформування киян про те, як депутати Київської міської ради VIII скликання змінили свою партійну приналежність.

Апробація Виборчого кодексу України в місті Києві показала, що деякі політичні сили виявилися не готовими до виборчих перегонів за новими правилами і просто «зійшли з дистанції» (не змогли знайти кошти на грошову заставу, не вдалося об’єднатися/домовитися з іншими політичними силами або неналежно оформили документи для реєстрації списків кандидатів тощо). 

Водночас, за результатами моніторингу, проведеного ГО Інтегріті ЮА, 24 політичним силам таки вдалося зареєструвати списки своїх кандидатів до Київради. Це політичні партії “Сила і честь”, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна», “Пропозиція”, “Екопартія Берези”, Партія національного егоїзму, “Разом - сила”, “Екологічна альтернатива”, Радикальна партія Олега Ляшка, “Правий сектор”, Громадянський рух «Хвиля», “Наш край”, Партія Шарія, “Слуга народу”, УДАР (“Український Демократичний Альянс за Реформи”), “Команда Левченка «Народовладдя», “Перемога Пальчевського”, Всеукраїнське об’єднання «Свобода», Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», “Єдність Олександра Омельченка”, “За майбутнє”, “Європейська солідарність”, “Голос”, “Опозиційна платформа – За життя” та “Демократична сокира”.

Слід зазначити, що у 2015 році на місцевих виборах до Київради було зареєстровано списки кандидатів від 40 політичних сил. Однак лише п’ять з них подолали прохідний бар’єр і взяли участь у розподілі депутатських мандатів: “Блок Петра Порошенка «Солідарність»  отримав 52 мандати, «Всеукраїнське об’єднання «Самопоміч» – 22 мандати, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 17 мандатів, Українська партія «Єдність»  – 15 та Всеукраїнське об’єднання «Свобода» отримала 14 мандатів.

Попри всі складності виборчих перегонів 2020 року, необхідно відзначити активну участь у них депутатів Київської міської ради VIII скликання.

Так, за результатами аналізу інформації, яка розміщується на сайті Київської міської ради (у вкладці «Постанови Київської міської виборчої комісії»), серед зареєстрованих Київською міською територіальною виборчою комісією кандидатів у депутати 96 осіб є депутатами Київради поточного скликання. Загальний склад Київської міської ради складає 120 депутатів, отже, 80% чинних депутатів балотуються до Київської міської ради знову.

Звертає на себе увагу той факт, що багато місцевих обранців балотуються на цих місцевих виборах від інших політичних сил, а не від тих, з якими вони йшли у 2015 році та до фракцій яких входили більшу частину своєї каденції.

Так, від політичної сили УДАР балотується 24 чинних депутатів Київради: Банас Дмитро, Гончаров Володимир, Гончаров Олександр, Горбунов Ярослав, Грушко Віктор, Діденко Ярослав, Іщенко Михайло, Костюшко Олег, Маляревич Олесь, Мондриївський Валентин, Муха Вікторія, Непоп Вячеслав, Овраменко Олена, Опадчий Ігор, Росляков Віталій, Старостенко Ганна, Странніков Андрій, Терентьєв Михайло, Шарій Володимир, – всі були обрані за списками політичної партії “БПП «Солідарність»  та входять до депутатської фракції «Солідарність»; Харченко Олександр – обраний від партії “БПП «Солідарність», однак в жовтні 2019 року вийшов з фракції «Солідарність» і став позафракційним; Білозір Андрій –обраний від партії “БПП «Солідарність», до жодної групи/фракції в Київраді не входив; Калініченко Дмитро – обраний за списком політичної партії Української партії «Єдність», в кінці своєї каденції вийшов з депутатської фракції «Єдність»; Яцик Віктор  – обраний за виборчим списком політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» та ввійшов до однойменної фракції; Пинзеник Олеся – обрана за виборчим списком партії «Об’єднання «Самопоміч», після саморозпуску київської «Самопомочі» 11 вересня 2018 року стала позафракційною.

Від Київської міської організації партії ВО «Батьківщина» зареєстровано кандидатами в депутати 14 чинних представників Київради: Березніков Олександр, Бондаренко Володимир, Галайчук Ігор, Дідовець Юрій, Меліхова Тетяна, Москаль Денис, Поживанов Олександр, Свириденко Ганна, Старовойт Володимир, Шаповал Анатолій, – всі обрані за списками політичної партії ВО «Батьківщина» та входять до депутатської фракції «ВО Батьківщина» в Київраді; Зубко Юрій та Негрич Микола – були обрані за списком партії “БПП «Солідарність» та входять до однойменної фракції; Шлапак Алла – обрана за списком Української партії «Єдність» та входить до складу фракції «Єдність»; Бродський Олександр – також обраний за списком Української партії «Єдність», однак 24 вересня 2020 року на останньому пленарному засіданні Київради подав заяву про вихід зі складу фракції «Єдність».

У виборчому списку партії «Європейська Солідарність» присутні 14 депутатів Київради поточного скликання: Баленко Ігор, Конобас Максим, Криворучко Тарас, Артеменко Сергій, Міщенко Олександр, Турець Владислав, Никорак Ірина, Окопний Олексій, Сторожук Вадим, Левін Володимир, Прокопів Володимир, Ясинський Георгій, – всі обрані за списком партії “БПП «Солідарність» та входять до фракції «Солідарність»; Задерейко Андрій – був обраний за списком Української партії «Єдність», але на останньому пленарному засіданні Київради подав заяву про вихід зі складу фракції «Єдність»; Паладій Сергій – обраний за списком партії ВО «Батьківщина», позафракційний, вийшов зі складу фракції ВО «Батьківщина» в жовтні 2019 року.

12 чинних представників Київської ради балотуються від політичної сили «Перемога Пальчевського» . Це Андрєєв Андрій, Дегтярьова Лариса, Дрепін Антон, Костенко Людмила, Майзель Сергій, Михайленко Владислав, Онуфрійчук Вадим, Шкуро Максим та Пабат Олександр, – обрані в 2015 році за списком партії “БПП «Солідарність» та входять до складу фракції «Солідарність» (окрім Олександра Пабата, який став позафракційним в жовтні 2019 року); Новіков Олексій та Тесленко Павло – обрані від Української партії «Єдність» та входять до складу фракції «Єдність»; Антонова Олена – обрана від партії ВО «Батьківщина та входить до однойменної фракції.

Київська міська організація партії «Єдність Олександра Омельченка» зареєструвала 11 чинних місцевих обранців Київради кандидатами у депутати: Іванченка Вадима, Кримчака Сергія, Омельченка Олександра, Павлика Віталія, Ярошенка Романа – всі обрані від Української партії «Єдність» та входять до складу фракції «Єдність»; Маслову Наталію, Сулигу Юрія, Ярмоленко Юлію – обрані за списком партії “БПП «Солідарність» та входять до фракції «Солідарність»; Веремеєнко Ольгу – обрана за списком партії ВО «Батьківщина» та входить до складу однойменної фракції; Римаренка Сергія та Товмасяна Вагана – обрані за списком партії ВО «Батьківщина», позафракційні, вийшли із лав фракції ВО «Батьківщина» в жовтні 2019 року. Крім того, Олександр Омельченко балотується ще на Київського міського голову.

Від Київської міської організації ВО «Свобода» серед чинних депутатів Київради балотуються лише обрані в 2015 році за списком цієї партії депутати та які входять до складу однойменної фракції. Це 11 депутатів: Бенюк Богдан, Бондарчук Олег, Бохняк Володимир, Буділов Михайло, Гелевей Олег, Картавий Іван, Кузик Петро, Назаренко Володимир, Попов Денис, Сиротюк Юрій та Чернецький Олег.

У виборчому списку партії «За майбутнє»  присутні 4 депутати Київради: Гусовський Сергій, Лобан Юлія, Шульга Наталія та Борозенець Максим, – всі були обрані за виборчим списком політичної партії «Об’єднання «Самопоміч», та після розпуску однойменної фракції в 2018 році створили й увійшли до депутатської групи «Київська команда». Також Сергій Гусовський зареєстрований кандидатом на посаду Київського міського голови від цієї ж політичної сили.
Від політичної сили «Голос» балотуються 3 чинні представники Київської ради: Манойленко Наталія, Богатов Костянтин та Васильчук Вадим, – всі були обрані від політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» та входили до однойменної фракції. Але після саморозпуску фракції у вересні 2018 року К. Богатов та В. Васильчук увійшли до групи «Київська команда», однак в кінці серпня 2020 року заявили про вихід з цієї депутатської групи. Наталя Манойленко після вересневих подій 2018 року реанімувала та очолила фракцію «Об’єднання «Самопоміч» у Київраді.

Двоє чинних депутатів Київради балотуються від політичної партії «Команда Левченка «Народовладдя»: Антоненко Прохор та Кутняк Святослав. Вони були обрані за виборчим списком партії ВО «Свобода», але ще в листопаді 2019 року вийшли зі складу однойменної фракції.

Депутат Київради VIII скликання Володимир Яловий балотується від політичної партії «Опозиційна платформа – За життя». У 2015 році він був обраний від Української партії «Єдність» та входив до складу фракції «Єдність». Однак на останньому пленарному засіданні Київради поточного скликання (24 вересня 2020 року) подав заяву про вихід зі складу цієї фракції.

Як бачимо, багато хто з чинних київських обранців змінили «партійний бренд», щоб мати можливість знов потрапити у раду. 

Перехід від партії до партії депутата чи кандидата не є чимось дуже поганим, іноді існує певна «об’єктивна доцільність» це зробити. Але перед голосуванням за того чи іншого кандидата, який змінив «партійну прописку», варто зрозуміти: чому так сталося? А ще краще - подивитись, як такий депутат-кандидат виконував повноваження протягом своєї каденції та чи здійснював свою діяльність з дотриманням принципів відкритості, прозорості, доброчесності та підзвітності. 

З оцінкою діяльності депутатів Київради в 2018-2019 роках та критеріями, за якими вона здійснювалася, можна ознайомитися в розділі «Персональні сторінки», а з підсумковими звітами за 3-й та 4-й роки повноважень депутатів Київради - в розділі «Аналітичні звіти» на сайті Атестації місцевих депутатів: https://attestation.in.ua


Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА».