Від 2 гривень до 98 мільйонів: які доходи задекларували одеські депутати

14.05.2025

{{ article }}

Депутати Одеської міської ради та члени їхніх родин у 2024 році загалом задекларували грошових активів на 1 млрд грн готівкою та 129,9 млн грн на рахунках. Крім того, у деклараціях обранців сукупний загальний дохід у сумі 349,6 млн грн, 154 обʼєкти житлової нерухомості та 160 гектарів земельних ділянок.

Експерти всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” здійснили моніторинг декларацій депутатів Одеської міської ради: дослідили оприлюднення та зміст декларацій, поданих обранцями за період з 2021 по 2024 роки. Аналіз охоплює декларації, подані в межах чинної каденції депутатів, та ґрунтується на інформації, отриманій з Єдиного державного реєстру декларацій (ЄДРД).

Дослідження здійснювалося в контексті змін законодавства, що відбулися протягом воєнного стану. Зокрема, з 2022 року публічний доступ до реєстру було тимчасово обмежено, а обов’язок подання декларацій призупинено. Водночас 12 жовтня 2023 року набрав чинності закон про відновлення декларування, який зобов’язав усіх місцевих депутатів до 31 січня 2024 року подати декларації за 2021 та 2022 роки.

За загальним правилом надалі депутати місцевих рад зобов'язані щороку подавати декларації за звітний період до 1 квітня поточного року.

У межах моніторингу було визначено рівень виконання обов’язку щодо подання декларацій депутатами Одеської міської ради, а також здійснено поглиблений змістовий аналіз задекларованих даних. До уваги бралися об’єкти нерухомості (житлова та нежитлова), земельні ділянки, транспортні засоби, криптовалюта, доходи, грошові активи депутатів та членів їхніх родин, вказаних у деклараціях, а також динаміка змін у цих показниках за чотири роки перебування депутатів на посаді.

Подання декларацій

Щорічний моніторинг охопив декларації всіх депутатів, що набули або склали повноваження з 2021 по 2024 рік. Загалом це 69 обранців Одеської міської ради, які подали 225 декларацій. Не подали жодної декларації за період з 2021 по 2024 рік: Богдан Гіганов, Сергій Данилюк, Іван Семчук, Сергій Узунов, Ілля Фрейман.

Декларації за 2024 рік зобовʼязані подати 56 обранців, які перебувають у складі Одеської міської ради станом на 1 травня 2025 р. Не мають оприлюднених декларацій за 2024 рік Богдан Гіганов, Сергій Данилюк, Іван Семчук.

Варто зауважити, що обов’язок подавати декларацію існує стосовно як кандидата у депутати, так і після складання повноважень обранця.

Відносно депутатів, які набули повноважень протягом 2024-2025 років, не вдалося знайти декларацію кандидата на посаду (або щорічну) Сергія Оришича. Він склав присягу депутата 16 квітня 2025 року.

Не оприлюднили декларації за 2024 рік після припинення депутатських повноважень Віктор Баранський, Олена Зефнер та Ілля Фрейман. 

Виконали вимоги щодо оприлюднення декларацій після припинення повноважень Людмила Варавва, Володимир Іванов, Олександра Ковальчук, Олег Філімонов та Діна Яценко.

Згідно з законом, на період дії воєнного стану деякі категорії військовослужбовців звільнені від подання декларацій. У такому випадку обов’язок щодо подання декларацій може бути виконаний не пізніше ніж через 90 днів з дня припинення або завершення такого проходження служби.

Офіційно міська рада не публікує інформацію про проходження військової служби депутатами. Проте, за даними різних джерел, у лавах ЗСУ проходили службу або перебувають на ній Ігор Батраков, Олег Бриндак, Андрій Вагапов, Олександр Славський, Сергій Узунов. З них не вдалося знайти декларацію за 2024 рік Сергія Узунова.  

Аналіз декларацій за 2024 рік

Нижче представлено топ-5 декларацій за окремими видами майна та доходів, що задекларували депутати за 2024 рік. Ці дані представляють загальний підсумок активів депутатів та членів їхніх родин.

Доходи

Найбільшу суму доходів у 2024 році задекларувала родина Вадима Мороховського - 97,8 млн грн. Доходи депутата складаються: 49,3 млн грн - це заробітна плата голови правління ПАТ "Банк Восток"; 10,5 млн грн - відсотки; 3,9 млн - гонорари. Дружина так само отримує заробітну плату в ПАТ "Банк Восток", “АО Подгориця” та двох ТОВ. У статтях її доходу зазначаються і дивіденди від ОЮ “Каліптра Інвест”, що знаходиться в Естонії. 

Одеська міська рада

На другому місці Петро Обухов. В його декларації не зазначено членів родини, а дохід складає 23,7 млн грн. З них 7,4 млн - це дохід від зайняття підприємницькою діяльністю; 5,8 млн - дивіденди від венчурного фонду, ще 10,2 млн - дивіденди від СВК “Дружба народів”.

Юрій Шумахер спільно з родиною задекларував 18,1 млн грн доходу. Чимала частка цих коштів, а саме 8,2 млн - це дохід депутата від заняття підприємницькою діяльністю та заробітна плата, отримана від ПП "Торгівельно-дистриб'юторська компанія С і С", а також ТОВ “Ростдорстрой”. Дохід дружини - це також підприємницька діяльність.

Родина Олексія Потапського за 2024 рік має дохід розміром у 17,7 млн грн. З них 5,8 млн грн позначено як дохід депутата від підприємницької діяльності, а 10,1 млн грн - дивіденди від СВК “Дружба народів”. Ще 1,2 млн грн задекларовано як подарунок у грошовій формі дружині. Додатково дружина депутата отримала дохід від зайняття незалежною професійною діяльністю та від відчуження рухомого майна. 

П’яте місце посіла родина Андрія Кісловського. Разом з депутатом спільний дохід родини за рік склав 15,9 млн грн. Основним джерелом доходу сім’ї зазначено підприємницьку діяльність. Заробітну плату депутат отримує від ТОВ “Нерум” і ТОВ “Дельфінарій НЕМО”.

Якщо порахувати сукупний дохід депутатів Одеської міської ради та членів їх родин, то він складає 349,6 млн грн.

Є обранці, дохід яких за 2024 рік склав 0 гривень, наприклад, це родина Володимира Іванова. В деклараціях ще трьох депутатів джерела доходу зазначили тільки родичі, а от самі обранці за даними реєстру, за 2024 рік не отримали ні гривні прибутку: Наталія Жукова, Володимир Корнієнко та Віталій Саутьонков.

Один з найменший доходів задекларував депутат Нікіта Авдєєв. У першій поданій декларації за 2024 рік він зазначив лише 2 гривні доходу. Пізніше на сайті НАЗК з’явилась виправлена декларація. Слід зазначити, що у новій декларації депутат вказав місце проживання США. При цьому він все ще є депутатом Одеської міської ради та навіть розпоряджається коштами депутатського фонду. Згідно з оновленими даними декларації депутата, суму спільних доходів родини за 2024  рік визначено у розмірі 8,9 млн грн. Кошти отримані від ТОВ “Енергетичні інноваційні системи”, ТОВ “СЕС Приморське” і ПП “Крепс”.

Грошові активи 

Зазначені дані представлять суму грошових активів, що належать депутату та членам його родини, як у вигляді готівки, так і збережені на рахунках у банках. Грошові активи, що декларувалися в іноземній валюті (долари США та євро), було обраховано за курсом НБУ станом на 31.12.2024. Накопичення в іншій іноземній валюті обраховувались окремо.

Одеська міська рада

Якщо перерахувати грошові активи, то на першому місці, як і минулого року, залишається родина Мороховських. Спільно з депутатом у грошових активах сім’ї у 2024 році задекларовано суму 337,7 млн грн. З них 211 млн грн - у Вадима Мороховського, інше належить дружині. До цієї суми активів депутата та його дружини можна додатково зарахувати ще 148,1 млн грн, 8,3 млн доларів та 3,4 млн євро позики третім особам. 

З великим відривом друге місце посідає родина Андрія Терновського. Сума накопичень у 2024 році складає 129,5 млн грн. З них 96,5 млн належать депутату, а 32,9 - дружині. 

Активи на тому ж рівні декларує і депутат Дмитро Танцюра, який посідає третє місце. За 2024 рік сума його накопичень сягає 112,3 млн грн. Серед членів родини депутата вказана тільки дочка, а всі грошові активи належать безпосередньо депутату. 

Активи у сумі 80,5 млн грн задекларував депутат Віктор Наумчак. Обранцю належить 56,3 млн грн, а його дружині - 24,2 млн грн. У цих статках не враховано суму 26,5 тис. доларів та 15,1 млн грн позики третім особам. Депутат також має 15,4 млн грн задекларованих коштів в іншій іноземній валюті (323,8 тис. швейцарських франків та 38,6 тис.  румунських лей). 

Спільні накопичення родини Андрія Кісловського за 2024 рік складають 78,8 млн грн. Депутату належить 44,8 млн грн, а його дружині 33,9 млн грн. Таким чином родина посідає 5 місце в рейтингу.

Цікаво, що рейтинг найзаощадливіших у 2023 році депутатів був таким самим. Лише Віктор Наумчак та Андрій Кісловський помінялись місцями.

Не задекларували грошові активи за 2024 рік чотири депутати: Ігор Батраков, Марина Бойко, Антоніна Капрош та Дар’я Рибак.

У цілому депутатський корпус Одеси надає перевагу накопиченням у готівці. На рахунках у банках депутати міської ради та члени їхніх родин задекларували 129,9 млн грн. А ось під “подушкою” зберігається понад 1 млрд грн. 

Найбільше активів на рахунках у банківських установах задекларував Едуард Стась - майже 31 млн грн, з яких 25 млн грн належить дружині. Найбільше у готівці тримає родина Мороховських - 309 млн грн.

Нерухомість

У межах дослідження було здійснено окремий аналіз задекларованої нерухомості депутатами та їх родинами. До уваги бралися всі об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які депутати зазначили у своїх деклараціях за 2024 рік. Аналітика враховує як особисту власність депутатів, так і спільну власність з членами сімей.

Одеська міська рада

Лідером за кількістю квартир у 2024 році є Дмитро Танцюра - 33 квартири загальною площею у 996,7 кв.м. Більшість квартир було придбано депутатом у 2019 році. Торік експерти нарахували 31 квартиру загальною площею у 895 кв.м.

Наступним за кількістю житлової нерухомості є Василь Ієремія - у нього задекларовано 14,56 житлових об’єктів нерухомості. Водночас депутат задекларував найбільшу кількість квадратних метрів житлової площі - 2 419,94 кв.м. Загалом сам обранець володіє девʼятьма квартирами, будинком і розділяє спільну сумісну власність ще на кілька житлових приміщень. У розпорядженні дружини - спільна власність на два приватні будинки та у її власності - дві квартири. У сина право спільної власності на два приватні будинки. Крім того, в об’єктах незавершеного будівництва у власності депутата є квартира в ОАЕ (Об'єднані Арабські Емірати) площею понад 80 кв.м.

Депутат Олег Філімонов задекларував власність на 6,6 об'єкта житлової нерухомості загальною площею у 947,11 кв.м. У розпорядженні депутата - три приватні будинки  та одна квартира. У дружини - одна квартира та інші об’єкти жилої нерухомості родини у спільній власності. 

До рейтингу потрапив і Олександр Іваницький: він спільно із дружиною - власник шести квартир загальною площею 704 кв.м. Дружині належать пʼять квартир, а депутату одна. 

П’ять об’єктів житлової нерухомості загальною площею 1340 кв.м. належать родині депутата Віктора Наумчака. Два будинки та дві квартири - у власності депутата та одна - у дружини.

Є депутати, у яких не задекларовано жодного права власності або права користування будь-яким житлом: Людмила Варавва, Антоніна Капрош, Олександра Ковальчук та Тетяна Плаксій.

Нежитлова нерухомість

Об’єкти нежитлової нерухомості використовуються за різним призначенням. У когось це кілька квадратних метрів для паркомісця, а у когось - дитячі центри, приміщення офісів для бізнесу та торгівельні центри. 

Очолює список за кількістю квадратних метрів нежитлових приміщень Василь Ієремія - 20,5 об’єктів на 4008,65 кв.м. Це будівля дитячого центру культури та спорту, торгівельний центр, підвали, приміщення офісів та інше.

На другій сходинці рейтингу, як і торік, депутат Олег Етнарович. Він задекларував 4,5 нежитлових приміщень на 1740,4 кв.м. У власності депутата - ½ частина магазину та інші нежитлові приміщення, дружині належить офіс та два машиномісця.

У Олега Філімонова право власності на 2,5 об’єкта нежитлової нерухомості на 1423,25 кв.м. З них одне паркомісце, а призначення інших обʼєктів не вказано.

Десять об’єктів на 1216,6 кв.м. у власності родини Юрія Шумахера. З них два машиномісця на 26,6 кв.м. у депутата і вісім об’єктів на 1190 кв.м. у дружини: будівля, кілька нежитлових приміщень, приміщення та паркомісця в Одесі, приміщення для яхтсмена, нежитлове приміщення та місце для машини в селищі Таїрове.

П’яту сходинку посідає Віктор Наумчак. У власності депутата 411,8 кв.м. - це сім нежитлових об’єктів нерухомості: склад, пʼять паркомісць та інше.

Земля

Рейтинг депутатів-власників земельних ділянок не змінився у порівнянні з аналізом 2023 року.

Одеська міська рада

Перше місце за кількістю квадратних метрів землі посідає Петро Обухов. У депутата 50 ділянок у Куяльнику, Новоселівці та Старій Кульні загальною площею 98,5 гектарів землі. 

На другому місці - Дмитро Танцюра. Порівняно з минулим роком у депутата стало на одну земельну ділянку менше. Тепер в обранця 12,1 земельних ділянок загальною площею 16,7 гектара. Знаходяться вони в селах Прилиманське, Крижанівка й Фонтанка.

У родини Ольги Квасніцької, а саме у її чоловіка у власності сім земельних ділянок загальною площею у понад 13 гектарів. Всі вони розташовані у Нерубайській громаді.

У депутата Вадима Мороховського спільно з дружиною у власності 2,5 ділянки, але їхня загальна площа складає 10,9 гектара землі. Земельні ділянки знаходяться в Одесі, у селищах Великий Буялик та Таїрове, що на Одещині.

Закриває п’ятірку родина Володимира Корнієнко. Сам депутат землі не має. Землевласницею є жінка, з якою він співмешкає, Ольга. В неї чотири ділянки: одна в Авангарді й три у селі Роксолани Дальницької громади загальною площею 8,88 гектара.

Транспортні засоби

У декларації Віктора Наумчака зазначено 10 транспортних засобів, сім з яких належить депутату, а три - його дружині. Серед переліку зазначено причіп, вантажні авто, легкові авто і два водних засоби.

Одеська міська рада

У депутата Юрія Шумахера налічується девʼять автівок: чотири у депутата і пʼять у його дружини. У переліку - п’ять легкових автівок, два причепи та два водних засоби. Останнє авто було придбано наприкінці 2024 року. 

По сім автівок задекларовано у депутатів Олексія Єремиці та Олега Етнаровича.

Всі авто Олексія Єремиці перебувають безпосередньо в його власності: мінінавантажувач, мотоцикли, вантажні авто та легкові.

У власності Олега Етнаровича одне авто, а в дружини - шість: вантажний фургон, причіп, вантажні авто й легковий автомобіль.

Закриває п’ятірку Ірина Куценко: у власності депутатки пʼя ть транспортних засобів: три належать їй, а два - чоловіку: мотоцикл, причіп та автівки.

Не мають авто у власності або права користування ними такі депутати: Марина Бойко, Людмила Варавва, Володимир Іванов, Олександра Ковальчук, Лілія Леонідова, Олександр Матвєєв, Тетяна Плаксій, Віталій Саутьонков.

Зміни щодо наявності транспортних засобів відбулись у родинах двох депутатів. Якщо протягом всіх років каденції депутат Левон Нікогосян не декларував жодної автівки,  то у 2024 році в декларації зʼявляється авто у власності дружини. Вона придбала Porsche Cayenne (2013) за 99 тис. грн.

У 2024 році перестала користуватися автомобілями родина Олександра Матвєєва, якого оголошено у розшук. В поточній декларації відсутні авто Mini Cooper Roadster R59 та Toyota Land Cruiser 200, що належали дружині депутата.

Криптовалюта

Серед депутатів є й ті, хто обирає сучасні фінансові інструменти для збереження своїх коштів, зокрема інвестує у криптовалюту. 

Наприклад, депутату Олексію Єремиці поки що це дається найкраще: в його активах задекларовано криптовалюти на суму 395,6 тисячі гривень.

Андрій Вагапов поки що поступається колезі, але впевнено наближається: сума його заощаджень у криптовалюті становить 198 тисяч гривень.

Олександр Шеремет задекларував активи у цифровій валюті на майже 115 тисяч гривень.

Замикає четвірку Олександр Байдерін - у його декларації вказано криптовалюту на суму 45 тисяч гривень.

Не тільки в криптовалюті зберігають кошти одеські обранці. Наприклад, депутати Олександр Едельман, Вадим Терещук та Юрій Шумахер заощаджують свої кошти у золотих злитках. Накопичення у золоті Олександра Едельмана оцінюється в суму 1,6 млн грн, дружини Юрія Шумахера - 988,7 тис. грн, Вадима Терещука - 370 тис. грн.

Найбільші збагачення та втрати 2024 року

Експерти вирішили також дослідити, в кого з депутатів та членів їхніх родин змінилося майнове становище за рік. Нижче представлений ТОП-5 обранців, задекларований сукупний дохід в яких суттєво збільшився або зменшився у порівнянні з 2023 роком.

На порядок збільшився задекларований дохід, отриманий депутатом Петром Обуховим: з 9,8 млн грн у 2023 році до 23,7 млн грн - у 2024. Його колега по фракції Олексій Потапський також збільшив родинний дохід з 7,8 млн грн до 17,7 млн грн.
Сергій Страшний у 2024 році заробив майже на 10 млн більше ніж минулого року: 6,6 млн грн у 2023 проти 15,9 млн грн. Збільшення доходу зазначено і в декларації Михайла Карпенчука. Сукупний дохід родини у 2023 році складав 3,2 млн грн, а у 2024 - 11,4 млн грн. Олександр Іваницький збагатився з 7,4 млн грн у 2023 до 15,5 млн грн у 2024 році.

Найбільше за доходами втратила сімʼя Вадима Мороховського з 158,9 млн грн, задекларованих у 2023, до 97,8 у 2024 році.
Доходи Віктора Наумчака зменшилися на 50 млн грн  за рік: з 64, 4 млн грн до 14,2 млн грн.
Юрій Шумахер заробив за рік менше на 35 млн грн (53 млн грн у 2024 - 18 млн грн у 2023).
Олег Етнарович у 2023 році задекларував 22,6 млн грн, а у 2024 дохід всієї родини склав 10,9 млн грн.
Зменшився дохід і у Василя Ієремії - з 13,9 млн грн у 2023 до 7 млн грн у 2024 році.

Найбільші втрати за рік демонструє декларація депутата Одеської міської ради від фракції “Довіряй ділам” Олександра Матвєєва. Він очолював постійну депутатську комісію з комунальної власності, а в грудні 2024 року був оголошений в міжнародний розшук. За даними медіа, депутат втік до Іспанії та проживає там. У квітні 2025 року НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення на понад 81 млн грн у депутата Одеської міськради та його сім’ї.

Ймовірно, саме з розшуком та виїздом депутата Матвєєва за кордон повʼязані зміни відносно його майна та доходів. Згідно з даними декларації депутата за 2024 рік, дружина депутата позбавилась права володіння на житловий будинок та земельну ділянку в Таїровській громаді, квартири, нежитлового приміщення, двох гаражів та офісу-магазину в Одесі. Сам депутат також перестав користуватися правом безоплатного проживання в будинку в Таїровській громаді та орендувати приміщення офісу-магазину в Одесі.
Загалом у декларації залишились лише обʼєкти нерухомості, що належать самому депутату. Дружина також втратила частку володіння на будинок та земельну ділянку в Іспанії - тепер ним спільно володіють депутат та його дочка. 

Олександр Матвєєв зняв всі кошти з банківських рахунків та позбувся готівки у гривні та доларах. За 2024 рік він задекларував лише 1534 євро на рахунках, 30 тис. євро в готівці та годинник Breguet. Підприємницька діяльність у 2024 році принесла 2,1 млн грн, що менше ніж у 2023 (4,6 млн грн).