«Війна (не)змінила: як київські депутати працювали впродовж другого року повноважень

06.07.2023

{{ article }}

За другий рік повноважень жоден з депутатів Київської міської ради не отримав найвищої оцінки «5 балів», натомість побільшало депутатів-хорошистів. Про це свідчать результати оцінювання діяльності депутатів, які 6 липня презентувала  ГО «Інтегріті ЮА».

Під час пресконференції голова ГО «Інтегріті ЮА» Юлія Зальцберг представила оцінки діяльності депутатів Київської міської ради за результатами комплексного персонального оцінювання та експертного опитування. 

Через службу окремих депутатів у лавах ЗСУ (Вадима Васильчука, Аліни Михайлової, Василя Попатенка, Олександра Лінчевського (усі – фракція «Голос»), Олександра Погребиського (фракція «ЄС»), Олеся Маляревича (фракція «УДАР»), Юрія Федоренка (фракція «Слуга народу»), що унеможливило оцінювання за об’єктивними критеріями, а також дострокового припинення повноважень інших депутатів (Михайла Ковальчука (фракція ВО «Батьківщина»), Олени Букало (позафракційна з саморозпущеної фракції «ОПЗЖ»), Ганни Коваленко, Віктора Кононенка, Ірини Никорак та Ярини Ар`євої (усі – фракція «Європейська Солідарність») оцінювання здійснювалося щодо 107 зі 120 депутатів Київради.



За другий рік повноважень жоден з місцевих обранців не отримав найвищої оцінки – «5 балів» за результатами комплексного персонального оцінювання, але порівняно з першим роком повноважень у двічі збільшилася кількість «хорошистів». Це 36 депутатів на противагу 18 місцевим обранцям, які у 2021 році отримали позитивну оцінку «4 бали».

Більше половини від складу міської ради (64 депутати) отримали посередню оцінку «3 бали». А 6 депутатів Київської міської ради: Роман Ярошенко (фракція «Єдність»), Вікторія Муха, Роман Романюк (обидва - фракція «УДАР»), Павло Бойченко (фракція «ЄС»), Ігор Кириленко та Сергій Мамоян (з саморозпущеної фракції «ОПЗЖ») за підсумками 2022 року отримали низьку оцінку «2 бали».

«Аутсайдером» за методологією є депутат Київради Рустем Ахметов (з саморозпущеної фракції «ОПЗЖ») з результатом в «1 бал». Таку низьку оцінку цей депутат отримує вже другий рік підряд. 



«На відміну від підсумкового оцінювання по об’єктивним показникам, результати експертного оцінювання ще більш невтішні. «5 балів» від експертів також не отримав жоден депутат/депутатка. Позитивну оцінку «4 бали» від експертів отримали всього 6 депутатів (на відміну від підсумкового оцінювання, де «4 бали» отримали 36 депутатів). Це Костянтин Богатов (позафракційний), Ксенія Семенова (фракція «Слуга народу»), Ігор Хацевич (фракція «ЄС»), Олеся Пинзеник, Ганна Старостенко, Андрій Странніков (усі – фракція «УДАР»). Частина депутатів Київради були оцінені посередньою оцінкою в «3 бали» – це 44 депутати. І майже половина депутатів КМР (52 особи) від тих, що оцінювалися, отримало «2 бали». Також, відповідно до експертного оцінювання, є 5 аутсайдерів – це Рустем Ахметов, Ігор Кириленко, Сергій Мамоян (усі - з саморозпущеної фракції «ОПЗЖ»), Олена Марченко (фракція ВО «Батьківщина»), Вячеслав Непоп (фракція «УДАР»), які отримали «1 бал», – зауважила експертка.



Загальні тенденції показників відкритості, прозорості, доброчесності та підзвітності, отримані в результаті дослідження роботи депутатів Київської міської ради протягом другого року повноважень, демонструють у цілому майже незмінність. 

Під час війни у зв’язку із обмеженим доступом громадськості до участі в пленарних засіданнях та/або засіданнях постійних комісій Київради актуальність інформування депутатами виборців про свою діяльність зросла в рази. Найкращим способом донести інформацію про свою діяльність максимальному колу громадян та швидко реагувати на їх заяви, пропозиції, зауваження є соціальні мережі. 40 депутатів Київської міської ради активно використовують соціальну мережу фейсбук, тобто не лише інформують про свою діяльність, а й підтримують зворотній зв’язок з громадянами. Ще 59 депутатів також активно інформують про свою діяльність у соціальній мережі, проте не реагують на дописи користувачів. Очевидно, що ситуація в країні вплинула на тематику та зміст такого інформування. Переважно висвітлюється інформація про війну, волонтерські ініціативи, допомогу ВПО, акції на підтримку військових тощо. Проте інформація про роботу Київської міської ради, її органів та роботу депутатів в округах також присутня.

У той же час, 8 депутатів Київської міської ради не здійснюють жодного інформування виборців через соціальні мережі (фейсбук або інстаграм). Це такі депутати: Владислав Андронов (фракція «УДАР»), Рустем Ахметов, Ігор Кириленко, Сергій Мамоян, Олександр Плужник (усі – з саморозпущеної фракції «ОПЗЖ»), Олена Марченко (фракція ВО «Батьківщина»), Сергій Кримчак та Роман Ярошенко (обидва – фракція «Єдність»).

Результати відвідуваності представниками міської громади засідань сесій свідчать, що переважна більшість депутатів (96 депутатів) відповідально поставились до свого обов’язку та відвідали більше 51% засідань. З них 33 депутати Київської міської ради відвідали майже усі засідання (понад 90%), а Володимир Бондаренко (позафракційний) та Михайло Іщенко (фракція «УДАР») не пропустили жодного засідання. 

Найнижчі показники відвідування засідань сесій зафіксовано у таких депутатів як: Костянтин Бровченко, Роман Ярошенко та Сергій Кримчак (фракція «Єдність»), Богдана Тимощук (фракція ВО «Батьківщина»), Володимир Гончаров (фракція «УДАР»), Ігор Баленко та Павло Бойченко (фракція «ЄС»), Юлія Симуніна та Володимир Яловий (з саморозпущеної фракції «ОПЗЖ») – відвідали менше 50% пленарних засідань. 

Окрім цього депутати Роман Ярошенко, Віталій Павлик, Ольга Веремеєнко, Ваган Товмасян (усі – фракція «Єдність»), Володимир Яловий та Юлія Симуніна (обидва – з саморозпущеної фракції «ОПЗЖ»), Вячеслав Непоп, Олег Костюшко, Володимир Гончаров (усі – фракція «УДАР»), Олена Говорова (фракція «Слуга народу»), Костянтин Бровченко, Павло Бойченко, Костянтин Усов, Ігор Баленко (усі – фракція «ЄС») відвідали менше 50% засідань постійних комісій.

Водночас Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» до підстав для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою відносить пропуск депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії без «поправок» на воєнний стан.

«Очевидно, що широкомасштабне вторгнення росії та запровадження воєнного стану безпосередньо вплинули на діяльність усіх, в тому числі, й депутатів та депутаток Київради. Проте навіть у таких умовах місцеві обранці Києва могли би мати кращі результати. Тим більше, що небачений досі приклад консолідації суспільства має стимулювати депутатів докладати ще більше зусиль та краще працювати на користь громади, держави задля наближення Перемоги», – резюмувала Юлія Зальцберг.

Контакти: Юлія Зальцберг, голова ГО «Інтегріті ЮА», e-mail: anticor.ngo2017@gmail.com
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
 
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».  За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.