Війна змінила: підсумки 2-го року повноважень миколаївських депутатів

12.07.2023

{{ article }}

Миколаївська міська рада за підсумками другого року здійснення повноважень депутатами міських рад 15 обласних центрів має один із найгірших середніх балів за об’єктивними критеріями (1,9 бали), поступаючись місцем Харківській міськраді, і такий результат є найгіршим результатом муніципалітету за усі роки оцінювання. 

Перелік обранців, які отримали «позитивні оцінки» – «4» та «5», включає 6 депутатів із 49, які підлягали оцінюванню. Результати ще п’яти депутатів не враховані  у загальному підсумку через різні причини, які безпосередньо вплинули на отриманий результат (військова служба, державна служба, складання депутатських повноважень, колабораціонізм). Про це під час тематичного пресзаходу повідомила координаторка громадської кампанії Олена Шевчук.  

Також варто зазначити, що Миколаїв з лютого по жовтень 2022 року знаходився під щільними ракетним обстрілами, повітряна тривога лунала 1485 разів, під час них будь-яка діяльність припинялась, громадяни переміщалися до укриттів. Воєнний стан в цілому вплинув на якість та системність депутатської діяльності, зокрема і виконання ними своїх обов’язків.

Найвищого балу за результатами діяльності – «5» – не отримав жоден з обранців, «четвірку» отримали Наталя Горбенко, Артем Ільюк, Сергій Кантор, Олександр Розумний, Рустамджан Садрідінов, Андрій Туріца.

Ще 8 обранців отримали середній результат і «3 бали» – Раміль Агабеков, Валерій Дашевський, Олександр Ковтун, Олена Кузьміна, Олена Нестеренко, Дмитро Січко, Юрій Степанець, Єлизавета Тріщанович.

Відповідно, дев’ять  депутатів отримали оцінку «2», і діяльність ще 26 обранців оцінена в «1 бал».

Миколаївські обранці не отримали високих балів з огляду на декілька факторів, одним з яких є початок повномасштабної війни, через що депутати не мали можливості виконувати у повному обсязі покладені на них обов’язки, особливо у перші місяці. Частина депутатів змушена була виїхати, інші змістили фокус діяльності на волонтерство, допомогу ВПО та ЗСУ, тимчасово відійти від депутатської діяльності. 



Другим фактором є невідповідність опублікованому на сайті міськради графіку прийому виборців фактичній ситуації, застаріла інформація у профайлах депутатів щодо контактних номерів телефону депутатів та їхніх помічників, електронних адрес. 

За результатами моніторингу проведення прийому виборців, під час особистого спілкування з депутатами та їхніми помічниками факт проведення прийому вдалось підтвердити у 22-х обранців, проте відповідність опублікованому графіку та фактичному прийому – лише у 15. Актуалізація інформації на сайті міськради, на інформаційних дошках у приміщеннях районних адміністрацій підвищить відкритість ефективність роботи депутатів, доступність у спілкуванні з виборцями.

Експерти ж оцінили роботу обранців трохи краще, але також без п’ятірок.  «Четвірки» отримали Наталія Горбенко, Максим Коваленко, Дмитро Січко, Юрій Степанець, Володимир Топчій, Дмитро Іванов. «Одиницю» від експертів отримали Максим Невінчанний та Олександр Ковтун. В експертному опитуванні взяли участь 15 осіб з журналістського, громадського і академічного середовищ. Кожен з них виставив власну оцінку кожному з депутатів міської ради, які у загальній сукупності сформували показники як відсоткове відношення усіх оцінок за кожного з обранців. 



За період з 21 листопада 2021 року по 21 листопада 2022 року відбулося 56 засідань постійних комісій Миколаївської міської ради. В перші місяці воєнного стану постійні комісії Миколаївської міської ради не збирались. Проте за декілька днів до затвердження змін у Регламенті Миколаївської міської ради засідання поновились. Це стало можливим, адже 28 липня 2022 на черговій сесії міськради прийняли рішення  Миколаївської міської ради № 13/1  про доповнення Регламенту щодо особливості організації та здійснення роботи Ради, постійних комісій та інших комісій Ради у разі введення воєнного стану. Йдеться про можливість дистанційної, тобто віддаленої участі депутатів.  За результатами опублікованих на сайті міськради протоколів засідання комісій, достатній показник відвідуваності комісій демонструють Олена Кісельова, Тетяна Домбровська, Федір Панченко, Вікторія Переверзєва, Олена Грачова, Олена Кузьміна, Зінаїда Моторна. Варто наголосити на необхідності публікування протоколів засідань постійних комісій ради, після 24 лютого 2022 року на сайті не опубліковано жодного протоколу засідання постійної комісії з питань екології, природокористування, просторового розвитку, містобудування, архітектури і будівництва, регулювання земельних відносин, яку очолює Олена Нестеренко

Не всі протоколи засідань оприлюднені щодо двох комісій - з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, благоустрою міста, промисловості, транспорту, енергозбереження, зв'язку, інформаційних технологій та діджиталізації, яку очолює Дмитро Іванов, та з питань прав людини, дітей, сім'ї, законності, гласності, антикорупційної політики, місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, яку очолює Олена Кісельова. Натомість оприлюднено інформацію по усім засіданням комісії з питань економічної та інвестиційної політики, планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку, підприємництва, наповнення бюджету та використання бюджетних коштів, очолює Федір Панченко.

Індивідуальний річний звіт за підсумками другого року депутатської діяльності оприлюднили 7 обранців з 54. Серед опублікованих звітів до таких, що повністю відповідають критеріям законодавства, можна віднести звіт Раміля Агабекова, частково відповідають у Сергія Кантора, Олександра Розумного, Рустамджана Садрідінова, Андрія Туріци, не відповідають критеріям у Наталії Горбенко та Артема Ільюка

Контакти: Олена Шевчук, координаторка кампанії у м.Миколаїв, 0958941172 zavorotchenko@aer.net.ua 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
 
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».  За реалізацію заходів проєкту в 16 регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.