«Вимагаємо звіту!», - депутатів Луцькради закликають відзвітувати за п’ять років роботи

10.09.2020

{{ article }}

Жоден з депутатів Луцької міської ради не звітував на публічному заходів про результати своєї діяльності протягом четвертого року повноважень, і лише чверть з них опублікували текстові звіти на офіційному сайті ради. Представники Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу в рамках громадської ініціативи «Вимагаємо звіту!» закликали місцевих обранців публічно відзвітувати про результати своєї роботи у 2020 році та протягом усієї каденції ради. 

Захід відбувся з ініціативи Одеської обласної організації «Комітет Виборців України» спільно з Луцькою міською громадською організацією «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» (ЦПАВК).

Ще починаючи із серпня 2018 року в рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» у Луцьку експерти ЦПАВК досліджували ефективність діяльності депутатів міської ради за 22 критеріями. Одним з таких критеріїв є звітування місцевих обранців.  
 


Під час пресконференції, що відбулась 10 вересня у Луцьку, виконавча директорка ЦПАВК Катерина Шарпата нагадала основні законодавчі вимоги щодо звітування депутатів.

«Депутати місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язані звітувати про свою роботу перед виборцями. Про це йдеться не лише у частині 1 статті 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», але й , водночас, ця норма закріплена у Статуті територіальної громади міста Луцька та Регламенті Луцької міської ради VII скликання», - зауважила Катерина Шарпата. 

Відповідно до вимог чинного законодавства звіт депутата повинен містити відомості про: діяльність депутата в раді та її органах; роботу депутата у виборчому окрузі; прийняті радою та її органами рішення та хід їх виконання; про особисту участь в обговоренні, прийнятті та організації виконання рішень ради, її органів; виконання доручень виборців. 

Разом з тим, у Регламенті Луцької міської ради VII скликання закріплено два механізми звітування для депутатів: шляхом публікації тексту звіту на офіційному сайті ради та шляхом проведення публічної зустрічі з виборцями. 



«В результаті дослідження компоненту підзвітності депутатів Луцької міської ради з’ясувалося, що жоден з місцевих обранців не звітував перед виборцями на організованому публічному заході про результати своєї роботи протягом четвертого року повноважень. Разом з тим, лише 11 депутатів скористалися можливістю опублікування текстового звіту на сайті ради, серед яких: Григорій Пустовіт, Богдан Богонос, Тетяна Янчук, Орися Залевська, Сергій Савчук, Петро Бойко, Майя Шостак, Андрій Покровський, Олександр Козлюк, Аркадій Соломатін та Євген Ткачук», - розповіла Катерина Шарпата

Також у Луцькій міській раді протягом 2018-2019 років було запроваджено ще один неврегульований у Регламенті ради механізм звітування – в телеефірі місцевого телеканалу. Скористались можливістю відзвітувати під час телеефіру 33 депутати Луцької міської ради. Втім, таке звітування не можна вважати повноцінним, оскільки воно не охоплювало усіх аспектів діяльності депутатів. 

У підсумку з’ясувалося, що 7 депутатів Луцької міської ради не звітували про результати четвертого року повноважень ні на публічному заході, ні шляхом опублікування текстового звіту на сайті ради, ні в телеефірі. Серед таких депутатів: Наталія Бунда, Артем Запотоцький, Петро Нестерук, Валерій Бондарук, Олександр Лазука, Вікторія Побережна, Микола Собуцький. Відтак, у Луцькій міській раді 17% представників депутатського корпусу не звітували жодним чином про результати своєї роботи у 2019 році, 26% депутатів – опублікували текстові звіти на сайті ради, водночас, 79% з них – частково звітували під час телеефіру.



На завершення виконавча директорка ЦПАВК закликала місцевих депутатів відзвітувати про свою діяльність протягом п’ятого року повноважень. 

«Багато чинних депутатів Луцької міської ради незабаром зареєструється кандидатом для участі у місцевих виборах 25 жовтня. Закликаємо таких депутатів відзвітувати про свою роботу у 2020 році до своєї офіційної реєстрації кандидатом, а тих представників міської громади у раді, які не виявлять бажання брати участь у місцевих виборах – відзвітувати до завершення нинішньої каденції», - наголосила Катерина Шарпата

Контакти: 
Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу, cpaec.volyn@gmail.com, 098 278 82 90. 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».