Виступи голів фракцій і груп у Київраді: для виборців чи для себе?

28.01.2020

{{ article }}

В рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» ми розглядаємо найважливіші аспекти діяльності депутатів місцевих рад для того, щоб виборці змогли об’єктивно оцінити корисність своїх обранців.

У цьому матеріалі аналізуються виступи депутатів на пленарних засіданнях.
На наше переконання, виступи депутатів - це один з найважливіших видів депутатської діяльності, право на який передбачено у законах України «Про місцеве самоврядування», «Про статус депутатів місцевих рад», а також у регламентах, що приймаються місцевими радами.

Відповідно до положень законів, виступи депутатів на пленарних засіданнях можуть відбуватись у різних формах, наприклад, виступи з питань порядку денного, виступи з питань правок до проєктів рішень, запитання до виступаючих та їх відповіді, виступи з питань конфлікту інтересів тощо.

Законами не передбачено гарантоване право кожного депутата виступати з питань, які він вважає за необхідне висвітлити. Порядок надання депутату права на виступ у сесійній залі під час пленарного засідання ради передбачається відповідними регламентами рад.

При цьому законом передбачене гарантоване право на виступ представника депутатської групи чи фракції на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного.

Зазвичай таким правом користуються голови депутатських фракцій чи груп як найбільш авторитетні та досвідчені депутати. А тому ми вирішили звернути увагу на виступи голів фракцій та груп в Київраді й оцінити їх кількість та якість. 

Враховуючи, що деякі депутати-голови фракцій одночасно є головами постійних комісій Київради, для оцінки ми брали їх виступи з питань порядку денного саме як голів фракцій. Також оцінювались тільки змістовні виступи цих депутатів без врахування реплік, запитань та відповідей на запитання.

Досвід допомагає
Одним з найбільш досвідчених депутатів Київради і головою фракції «Батьківщина» й головою постійної комісії з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу є Володимир Бондаренко.

Зазвичай він як представник фракції «Батьківщина» виступає не по всіх питаннях порядку денного пленарного засідання сесії, висловлюючи думку фракції. 

Але це стала практика Київради, коли представники фракцій користуються правом гарантованого виступу тільки у разі наявності у депутатів суперечок щодо того чи іншого питання порядку денного сесії. Відтак мотиви підтримки фракцією того чи іншого рішення Київради громадяни можуть і не дізнатися, оскільки представник фракції не скористався правом виступу.

За нашими оцінками, Володимир Бондаренко у 2019 році мав 18 змістовні виступи. Ці виступи можна відмітити не тільки змістовністю, а й зазвичай актуальністю.

Такими є питання місцевих податків, зокрема туристичного збору, необхідності подолання хаотичної забудови міста тощо. При розгляді питань розміщення МАФів з виступу В.Бондаренка стало відомо про існування конфлікту інтересів з цього питання у депутата В.Михайленка, але конкретних фактів та обставин виступаючий не назвав. 

Також у своїх виступах В.Бондаренко зачіпав питання необхідності будівництва сміттєпереробного заводу та підтримки оператора з вивезення сміття КП «Київспецтранс», відновлення районних рад, створення ОСББ, приватизації та інші.

Різні по фракціях - єдині у питаннях
Наступним депутатом, виступи якого ми оцінювали, став Сергій Гусовський – голова депутатської групи «Київська команда», яка утворилася після розколу фракції «Самопоміч» в Київраді внаслідок корупційного скандалу.

За нашими оцінками, Сергій Гусовський у 2019 році мав 6 змістовних виступів. Вони переважно стосувалися питань забудови. Крім того, темою виступів С.Гусовського були й актуальні для всього депутатського корпусу питання відновлення районних рад, розміщення МАФів, створення наглядових рад в найбільших комунальних підприємствах.

Фракцію «Самопоміч» після її розколу і до якої зараз входять три депутати очолює Наталя Манойленко. Також вона є членкинею постійної комісії Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу. 

В її активі у 2019 році - 4 змістовних виступи. Ці виступи стосувалися відновлення районних рад, створення ОСББ та місцевих податків і зборів.

Чому важлива фаховість депутата?
Ще одним з найбільш досвідчених депутатів Київради і головою фракції «Єдність» є Олександр Омельченко. Він також є членом постійної комісії Київської міської ради з питань дотримання законності, правопорядку та запобігання корупції.

На рахунку О. Омельченка у 2019 році - 11 змістовних виступів. З його виступів можна дізнатися про істотні проблеми з підготовкою Генерального плану розвитку Києва та порушення розробки детальних планів окремих територій. Також О.Омельченко наголошував на існуванні корупційних схем при передачі активів «Київенерго», у встановленні тарифів на комунальні послуги та поводження зі сміттям КП «Київспецтранс». Не обійшов О.Омельченко у своїх виступах і спільні актуальні теми: відновлення районних рад, встановлення міських податків і зборів. Він єдиний голова фракції (групи), який виступав з приводу проблем реорганізації закладів охорони здоров'я, що належать до комунальної власності територіальної громади Києва та необхідності підтримки вітчизняної промисловості при вирішенні питань закупівель автобусів, тролейбусів і трамваїв, що здійснюються за кошти міського бюджету чи позичаються міським бюджетом.

Від корупції до хостелів
Наступним депутатом, виступи якого ми оцінювали, став Юрій Сиротюк – голова фракції «Свобода». Він також є членом постійної комісії Київської міської ради з питань дотримання законності, правопорядку та запобігання корупції.

В актив Ю.Сиротюка у 2019 році ми зарахували 14 змістовних виступи. Ці виступи в основному стосувалися порушень з боку міської влади у сфері земельних відносин – незаконної, на його думку, передачі в користування, оренду та приватизації земельних ділянок. 

Крім того, з виступів Ю.Сиротюка можна дізнатись про корупційні схеми при погашенні міського боргу – коли депутатам пропонували голосувати за конфіденційний документ, якого депутати не бачили, у сфері інвестиційної діяльності зі створення системи відеоспостереження в місті. 

Разом з тим Ю.Сиротюк як голова фракції звертав увагу депутатського корпусу і міського голови на необхідність відкриття вільного проходу по вулиці Банковій, де знаходиться Офіс Президента України та незаконність розміщення хостелів у гаражно-будівельних кооперативах. Наскільки ці питання є актуальними для киян – визначатись виборцям.

Що є благом для киян?
Андрій Странніков – голова фракції «Солідарність» - також є членом постійної комісії Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку. Це найбільш навантажена, з точки зору проведених засідань, постійна комісія Київради. І відтак А.Странніков як її голова в основному вступає на пленарних засіданнях Київради з питаннями, пов’язаними з діяльністю цієї комісії.

З урахуванням цього в актив А.Страннікова у 2019 році ми зарахували 4 змістовних виступи. Два з них були з питань, актуальних для всього депутатського корпусу – встановлення міських податків і зборів та створення екопарку «Осокорки». Також у своїх виступах А.Странніков наголошував на необхідності продовження розбудови паркувального простору та закликав депутатів не чинити опір залученню кредитних ресурсів ЄБРР. Щоправда, інші депутати заявляли про корупційні схеми у цих сферах, тож з цим ще будуть визначатись виборці і, можливо, правоохоронні органи.

Депутати лінуються чи не знають?
Депутати зовсім не використовують такий спосіб виступу як можливість передати головуючому тексти свого невиголошеного виступу, пропозицій і зауважень з обговорюваного питання для включення до протоколу засідання ради або її органу, в якому депутат бере участь. Нам невідомі випадки, коли депутати Київради користувалися таким правом, незважаючи на непоодинокі випадки ненадання їм часу на виступ.

До речі, надавати і оприлюднювати можна, на нашу думку, також відео- та аудіозвернення, для чого депутати могли б внести відповідні зміни до Регламенту.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА».