Звітування: як змусити кропивницьких депутатів виконувати закон?

13.10.2020

{{ article }}

«Асоціація Політичних Наук» у рамках кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» вже кілька років відстежує, як депутати звітують перед виборцями у Кропивницькому. Експертами була відзначена тенденція до щорічного зменшення кількості тих депутатів, які оприлюднюють власні річні звіти. Якщо за перший рік діяльності відзвітували всі без винятку депутати, то на четвертому році таких виявилось трохи більше половини від всього депутатського корпусу. І навіть наближення місцевих виборів не сприяло бажанню депутатів прозвітувати перед своїми потенційними виборцями.

Найбільш дисциплінованими в плані звітування є депутати від фракцій «Наш край», «Рідне місто» та «Батьківщина». Ці фракції вже кілька років проводять публічне загальнофракційне звітування. Проте, якщо в минулі роки депутати цих фракцій звітували публічно і виконували норму про оприлюднення звітів, то цього року деякі обранці не подали своїх звітів для їх розміщення на офіційному сайті міської ради.

Представники «АПН» звертались до депутатів з проханням прозвітувати про свою роботу так, як цього вимагає законодавство. Проте дуже мало обранців з тих, які в терміни, встановлені регламентом, не прозвітували, дослухались до порад і прохань громадських активістів. Причини для відмов були доволі абсурдними. Хтось говорив, що зібрати людей для публічного звітування на своєму окрузі неможливо. Хтось наполягав на тому, що це непотрібна трата часу, адже це начебто нецікаво ані виборцям, ані колегам. А хтось виправдовувався тим, що всю інформацію про свою роботу викладає на сторінці у Facebook і цього досить.

Навіть заклики провести онлайн-звітування під час карантину не увінчалися успіхом. Депутати просто не захотіли витрачати на це свій час.

Сьогодні ситуація зі звітуванням кропивницьких депутатів виглядає наступним чином: про свою діяльність за 2019 рік прозвітували 26 депутатів міської ради, 19 з них оприлюднили власні звіти на сайті міської ради. Решта сім провели винятково публічне звітування, не розмістивши свій звіт у відкритому доступі. 

У своїх звітах депутати приділяють значну увагу роботі приймалень, зверненням громадян, ремонтам доріг та будинків, встановленню майданчиків та лавочок. 

Дуже рідко в депутатських звітах йдеться про основну роботу депутата, тобто про відвідування сесій, комісій, голосування тощо. Однак, на глибоке переконання експертів «Асоціації Політичних Наук», єдиним інструментом, який зміг би вплинути на кількість звітів і їхнє якісне наповнення, може стати законодавче закріплення норми про відповідальність за неоприлюднення звіту, оскільки попри те, що в законодавстві є норма про щорічне звітування депутатів, покарання за невиконання цієї норми не прописано.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».